Motyle egzotyczne – nasze gatunki
CALIGO MEMNON
Caligo memnon – Motyle Sowie występują w Ameryce Środkowej i Południowej, a swoją nazwę zawdzięczają rysunkom na skrzydłach, które od strony brzusznej przypominają oczy sowy. Powierzchnia grzbietowa skrzydeł jest ciemna, przechodząca w purpurowy, jaśniejsza w górnej części skrzydeł. Powierzchnia brzuszna skrzydeł jest szaro-brązowa i przypomina korę drzewa. Te wzory służą motylom za kamuflaż przed drapieżnikami. Motyle sowie są duże, o rozpiętości skrzydeł do 20 cm. Ciężar ich skrzydeł sprawia, że są zdolne jedynie do krótkich lotów. Najbardziej aktywne są o świcie i zmierzchu…
MORPHO PELEIDES
Ich wspaniałe, opalizujące, niebieskie skrzydła na powierzchni grzbietowej, czynią ten gatunek jednym z najbardziej dostrzegalnych w Motylarni. Powierzchnia brzuszna jest matowa, brązowa z plamami. Gdy odpoczywa ze złożonymi skrzydłami, to właśnie to ubarwienie maskuje go przed drapieżnikami. Podczas lotu zmieniające się kontrastowe powierzchnie skrzydeł, stwarzają iluzję, że Niebieski Morpho pojawia się i znika. Jest jednym z większych motyli na świecie a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 13 – 20 cm. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Cały cykl jego życia trwa 115 dni a postać dorosła żyje przez około 2 tygodnie.
PAPILO DEMOLEUS
Papilo demoleus w literaturze występujący również pod nazwą Cytrynek, to motyl z rodziny paziowatych, spotykany w krajach południowej Azji od Półwyspu Arabskiego, poprzez subkontynent Indyjski, aż po Borneo i Australię. Jest prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnionym motylem ze wszystkich paziowatych. Często uważany za szkodnika, z uwagi na żarłoczność gąsienic, które niszczą plantacje cytrusów. Cytrynek lata szybko około metra nad ziemią i może pokonywać znaczne dystanse w poszukiwaniu nektaru. Wygrzewa swoje szeroko otwarte skrzydła przesiadując na pękach traw i ziół. Jest interesującym motylem, ponieważ porusza się na wiele różnych sposobów. Podczas chłodnego poranka jego lot jest powolny. Rozpiętość skrzydeł: 8 – 10 cm.
NEPTIS HYLAS
Neptis hylas zwany Żeglarzem jest motylem dość powszechnie występującym w Singapurze. Nazwę swą zawdzięcza charakterystycznemu sposobowi latania, podobnemu do ruchu żagli na wietrze. W zależności od pory deszczowej lub suchej występuje w dwóch tonacjach kolorystycznych: czarnej lub brązowej z niezmiennymi białymi wzorami w obu wersjach. Podczas lotu wydaje charakterystyczny dźwięk, którego funkcja do tej pory jest nierozpoznana przez naukowców.
ATTACUS ATLAS
Dorosłe atlasy spotyka się rzadko. Po opuszczeniu poczwarki żyją zaledwie kilka dni. Aparat gębowy nie pozwala postaci dorosłej się odżywiać, tak więc ma ona do dyspozycji tylko zapasy pokarmu zgromadzone podczas życia larwalnego.
KALLIMA PARALEKTA
Kallima paralekta powszechnie znany jako Indian Leafwing czy malajski Leafwing, pochodzi z Indonezji. Podobnie jak u innych przedstawicieli tego gatunku, skrzydła w pozycji złożonej, przypominają martwy liść. Na powierzchni grzbietowej, w górnej części skrzydeł, posiada ukośne, pomarańczowe pasy a pozostała część mieni się metalicznymi kolorami przechodzącymi z granatu w fiolet. Naukowcy twierdzą, że nie ma dwóch identycznych okazów tego gatunku, jednak barwy maskujące są zawsze w kolorach ziemi: szare, brązowe, oliwkowe lub jasnożółte.
PARTHENOS SYLVIA
Parthenos sylvia – występuje w całej Azji Południowej i Południowo – Wschodniej. Powierzchnia grzbietowa dolnych skrzydeł jest głównie czarna z charakterystycznymi paskami i szeregiem białych plam w górnej części. W kierunku korpusu, w zależności od rodzaju, pojawia się kolor niebieski lub brązowy. Ze względu na paski zwany jest Latającym Tygrysem. Jego skrzydła mają dużą rozpiętość ok. 10 cm, co sprawia, że jest świetnym lotnikiem, szybko lata i szybuje bez poruszania skrzydłami. Występuje w lasach deszczowych, często w pobliżu rzek. Jego gąsienice są czerwonawo – brązowe z białymi kropkami, a każdy segment ciała ma cztery fioletowo – czerwone kolce.
TIRUMALA SEPTENTRIONIS
Tirumala septentrionis, zwany Niebieskim Tygrysem, występuje w Azji Południowej, Południowo – Wschodniej, a także w Australii. W czasie monsunów prowadzi dalekie migracje składające się prawie wyłącznie z samców. Podobnie jak inni przedstawiciele tej rodziny, Niebieski Tygrys jest toksyczny dla ptaków i innych drapieżników, którzy nauczyli się, że po zjedzeniu Tirumali cierpią na mdłości i wymioty. Ta właściwość sprawia, że motyl ten nie ma naturalnych wrogów, więc lata powoli i beztrosko, patrolując tereny kwieciste.
IDEOPSIS JUVENTA
Ideopsis juventa z półprzezroczystymi skrzydłami z czarnymi żyłkami, wygląda podobnie jak Idea leucone, jednak jest znacznie mniejszy i ma więcej czarnego ubarwienia. Pochodzi z Azji Południowo – Wschodniej. Ten gatunek jest członkiem podrodziny danaidowatych, które posiadają gruczoły wytwarzające cuchnącą i piekącą ciecz. Z tego powodu omijają go owadożerne ptaki oraz gady.
HYPOLIMNAS BOLINA
Hypolimnas bolina – Niebieski Księżyc, stanowi doskonały przykład dymorfizmu płciowego, co oznacza, że samce i samice wyglądają zupełnie inaczej, jak przedstawiciele odmiennych gatunków. Powierzchnia grzbietowa skrzydeł samców jest czarna z trzema parami białych plam z opalizującą niebieską lub fioletową obwódką. U samic skrzydła na brzegach pokryte są drobnymi, białymi plamkami z niebieską smugą w górnej części. Rozpiętość skrzydeł wynosi 8 cm i 9 cm. Niebieski Księżyc występuje w Afryce, Azji Południowej i Australii. Jest stosunkowo popularnym motylem i można go spotkać w lasach liściastych lub zalesionej okolicy. Motyle te znane są z powodu troski jaką samice otaczają złożone na liściach jaja.
HELICONIUS SARA
Heliconius sara, popularnie – Sara, jest motylem powszechnie występującym w ogrodach i lasach deszczowych Gwatemali i Amazonii. Zamieszkuje na skrajach lasów i na otwartych przestrzeniach. Jego skrzydła są czarno – granatowe z dużymi białymi plamami w górnej części. Potrafi zapamiętać rozmieszczenie roślin żywicielskich w obrębie siedliska a także zaplanować najbardziej efektywną trasę, według której codziennie się przemieszcza. Umiejętność tą naukowcy nazwali „algorytmem podróżującego sprzedawcy”.
HELICONEUEIDES ISABELLAIUS SARA
Eueides isabella popularnie – Izabela, występuje w Brazylii, Indiach i Meksyku. Od czasu do czasu migruje do Teksasu. Przedstawiciele tego gatunku zamieszkują subtropikalne lasy, zarośla lub pola krzaczaste. Latają w ciągu całego roku i jako jedne z nielicznych motyli dziennych, są aktywne nawet przy słabym świetle słonecznym. Żywią się nektarem kwiatów, a noce spędzają samotnie ukryte pod liśćmi. Rozpiętość skrzydeł wynosi 8 – 9 cm.
COLOBURA DIRCE
Colobura dirce zwany także Mozaiką lub Mozaiką – Zebrą, występuje w Meksyku i Argentynie. Najczęściej zaobserwować go można w pozycji pionowej, głową w dół, podczas przyswajania wilgoci z mchów lub szczelin w korze. Można go również spotkać na betonowych podporach mostowych i innych elementach architektonicznych. Osadza się także na źródłach ludzkiego potu, takich jak pasy z plecaków lub toreb fotograficznych. Czasami występuje pojedynczo, ale najczęściej w grupach po dwa, lub trzy osobniki. Mozaiki są niewielkie, a rozpiętość ich skrzydeł wynosi zaledwie 3 cm.
PAPILIO LOWI
Papilio lowi czyli Paź Azjatycki, występuje w południowo – wschodniej Azji. Jest dymorficzny płciowo co oznacza, że samce i samice mają różne kolory i wzory, ale w obu płciach dolne skrzydła zakończone są ogonem – charakterystycznym dla tego gatunku. U samców występuje niebieskawy odcień na czarnej grzbietowej powierzchni skrzydła z jasnymi prążkami. Samice są jaśniejsze z charakterystycznym, symetrycznym trójkątem w miejscu łączenia skrzydeł z ciałem.
Motylarnia Rozewie – egzotyczne motyle w Polsce
Prowadzona przez nas motylarnia Rozewie to wyjątkowe miejsce, w którym Ty i Twoi bliscy możecie zobaczyć egzotyczne motyle świata. Ale nie tylko! Pobyt w naszej motylarni to przygoda dla wielu zmysłów, nie tylko wzroku. Ponieważ nie jesteś odgrodzony od motyli egzotycznych szkłem, plastikiem, siatką ani innego rodzaju przegrodą, możesz zobaczyć motyle z bliska. Masz możliwość usłyszenia trzepotu ich skrzydeł, a nawet… dotknięcia ich!
W motylarni Rozewie zupełnie normalnymi, codziennymi widokami są motyle na kwiatach i motyle na rękach gości. Dokładnie tak, nie przeczytałeś błędnie. Jeśli odsłonisz ręce i ubierzesz się kolorowo, egzotyczne motyle wezmą Cię za atrakcyjny kwiat i usiądą na Tobie, żeby zbadać powierzchnię. To idealny moment na zrobienie pamiątkowego zdjęcia.
Najładniejsze motyle świata w jednym miejscu
Jakie motyle można spotkać w motylarni Rozewie? Czy mamy motyle polskie, czy może motyle tropikalne? Jeśli chcesz mieć miłą niespodziankę, możesz odwiedzić nas bez wcześniejszego czytania opisów i spróbować samodzielnie odgadnąć, ile gatunków motyli świata zebraliśmy. To świetna zabawa zwłaszcza dla dzieci przychodzących z rodzicami i uczniów szkół. Jeżeli zaś wolisz wcześniej przeczytać, jakie motyle egzotyczne zakupiła motylarnia w Polsce Rozewie, informacje znajdziesz właśnie na tej podstronie. Kliknij zdjęcie konkretnego motyla świata, by poznać jego nazwę i podstawowe dane o jego pochodzeniu czy trybie życia.
Egzotyczne motyle z bliska wraz z historią gatunku
Polska motylarnia Rozewie pozwala bez podróżowania za granicę zobaczyć żywe okazy i zaznajomić się z informacjami na temat kilkunastu gatunków motyli egzotycznych. Nazwy i informacje o każdym gatunku znajdziesz nie tylko na naszej stronie internetowej, ale również w samej motylarni Rozewie. Mało tego – w każdej chwili będziesz mógł zadać pytania przewodnikowi znajdującemu się w sali z motylami egzotycznymi.
Nazwy podajemy zarówno oryginalne (np. Papilo Demoleus), jak i nieoficjalne (np. Cytrynek). Dzięki obszernym opisom życia motyli egzotycznych Twoje wyjście do motylarni w Rozewiu będzie łączyć walory rozrywkowy i edukacyjny. Skolekcjonowaliśmy najciekawsze i najładniejsze motyle świata, więc zdobywanie wiedzy o nich to sama przyjemność!
Motyle polskie, motyle egzotyczne, motyle tropikalne… po prostu motyle świata!
Obejrzyj motyle z bliska – na żywo. Jeśli do tej pory podziwiałeś je tylko na zdjęciach, będziesz zaskoczony, jak duża jest różnica i jaką przyjemność sprawia obcowanie z żywymi, pełnymi energii zwierzętami. Motyle na kwiatach to piękny motyw zdjęciowy, dlatego do motylarni Rozewie zapraszamy wraz z aparatami fotograficznymi.
Jeśli jesteś profesjonalistą lub chcesz wykonać u nas sesję zdjęciową do portfolio, przeczytaj o możliwości wejścia do motylarni Rozewie poza godzinami działalności: zdjęcia z motylami. Egzotyczne motyle mogą stać się także bohaterem opowiadania, piosenki czy pracy naukowej. A jeśli chcesz przyjść i po prostu się zrelaksować, odpocząć i nacieszyć najładniejszymi motylami świata… wiesz, gdzie nas znaleźć!