Motylarnia jest obecnie zamknięta, zapraszamy do naszego drugiego punktu w Helu

Władysławowo atrakcje – co warto zobaczyć?

Planujesz wakacyjny wypoczynek we Władysławowie? A może wybierasz się tam na weekend? Skorzystaj z lokalnych atrakcji, które jeszcze bardziej urozmaicą Twój pobyt nad morzem. Władysławowo jest jednym z najchętniej odwiedzanych kurortów. W sezonie tętni życiem, a poza nim oferuje wyciszenie w pięknych okolicznościach przyrody. Z czego słynie Władysławowo? Co warto zwiedzić we Władysławowie? Zapraszamy do lektury!

Z czego słynie Władysławowo? Atrakcje dla dzieci i nie tylko

Władysławowo to duża, nadmorska miejscowość, która rozciąga się u nasady Półwyspu Helskiego. Stanowi dobrą bazę wypadową do zwiedzania Trójmiasta oraz Helu, choć i samo miasteczko ma sporo do zaoferowania. Co zobaczyć we Władysławowie? Pomijając piękne, rozległe i piaszczyste plaże, które zachęcają do szaleństw w wodzie i długich spacerów, warto zwrócić uwagę również na lokalne atrakcje. Jedną z nich jest Dom Rybaka z wieżą widokową. Wspomniany wyżej obiekt to typowy przykład socrealistycznej architektury z lat 50. XX wieku. Dziś jest on symbolem miejscowości. Z wieży Domu Rybaka można podziwiać panoramę okolicy, Zatokę Pucką, Morze Bałtyckie i cały Półwysep Helski. Taras znajduje się na wysokości 45 metrów, a dla odważnych przygotowano dalszą trasę, prowadzącą krętymi schodami na wysokość 63 metrów. Wewnątrz budynku znajduje się Muzeum Motyli oraz ekspozycja Magiczny Zawrót Głowy.

Władysławowo słynie również z największego portu rybackiego w Polsce. Cumują tam zarówno kutry rybackie, jak i małe statki wycieczkowe. Spacerując po porcie, można dowiedzieć się, jak wygląda codzienna praca rybaka, lub zapisać się na rejs po Bałtyku. Port oprócz wypełniania swych podstawowych funkcji, do których należą przetwórstwo ryb, fabryka lodu i stocznia remontowa, równie chętnie gości turystów odwiedzających Władysławowo. Atrakcje dla dzieci? Tych także nie brakuje, można skorzystać z zabawy w jednym z figlorajów, gdzie najmłodsi wyszaleją się na zjeżdżalniach i dmuchanych zamkach, wypożyczyć napędzany siłą mięsni gokart dla całej rodziny albo udać się pieszą na wycieczkę wzdłuż wybrzeża i podziwiać pracę kutrów rybackich wpływających do portu Władysławowo. Co zobaczyć po drodze? Obowiązkowym punktem wycieczki jest spacer po falochronie, który jest na tyle szeroki, by można było się tam swobodnie poruszać nawet w tłumie turystów. Na jego końcu stoi latarnia morska, zaś na ścianach falochronu znajduje się 70 murali związanych z miastem i jego historią. Przedstawiają między innymi Zaślubiny Polski z morzem czy budowę portu Władysławowo. Co zwiedzać z najmłodszymi dziećmi? Droga na falochron chwilami jest nierówna i niewygodna dla osób spacerujących z wózkami dziecięcymi, należy też spodziewać się silnych podmuchów wiatru o każdej porze roku. Zamiast tego możesz wybrać spacer po drewnianej promenadzie na plaży Władysławowo. Atrakcje na niepogodę? Wystarczy zaplanować wycieczkę do jednego z lokalnych muzeów lub odwiedzić tropikalną enklawę pełną motyli.

Motylarnia Władysławowo to dom dla wielu gatunków motyli i tropikalnych roślin. Obiekt ten  jest dostępny w sezonie letnim od 1 czerwca do 15 września od 10:00 do 18:00 przez siedem dni w tygodniu, więc jest ciekawą atrakcją dla osób odwiedzających Władysławowo. Motylarnia mieści się w pobliżu portu, który jest jednym z najważniejszych portów rybackich na Bałtyku pod względem ilości wyładowywanej ryby, liczby obsługiwanych kutrów rybackich i wyposażenia. Podczas spacerów warto też poszukać znajomych nazwisk w Alei Gwiazd Sportu. Składa się ona z płyt chodnikowych, na których są uhonorowani polscy sportowcy z różnych dyscyplin. Każdego lipca, podczas Festiwalu Sportu, odsłaniane są kolejne gwiazdy. Przy tej alei znajduje się także pomnik Korona Himalajów, na który składa się czternaście płyt, przypominających górskie szczyty. Rzeźba upamiętnia 14 ośmiotysięczników, zdobytych przez polskich himalaistów. W trakcie tych corocznych festiwali organizowane są przez Władysławowo atrakcje dodatkowe, jak pokazy sztucznych ogni czy występy muzyczne znanych artystów.

Co zwiedzić we Władysławowie wieczorową porą? A może by tak wypłynąć w morze? Malowniczy zachód Słońca możesz podziwiać z pokładu jednego ze statków lub jachtów, które udają się na krótki, maksymalnie godzinny rejs i wracają do portu przed zmierzchem. To bardzo dobry pomysł na spędzenie romantycznego wieczoru lub odprężenie się po intensywnym dniu, by przygotować się na kolejne atrakcje we Władysławowie. 

Co można zwiedzać we Władysławowie poza sezonem wakacyjnym? Z pewnością to dobry czas, by odwiedzić lokalne Muzeum Figur Woskowych, gdzie możesz spotkać podobizny sławnych postaci i wykonać z nimi pamiątkowe zdjęcia. Znajdują się tutaj między innymi gwiazdy ze świata kina, muzyki, sportu, polityki, a także postacie fikcyjne oraz wystawy dla dzieci związane z popularnymi bajkami.

Dla odważnych czekają jeszcze inne atrakcje – Władysławowo i okolice można zwiedzić, a w zasadzie zobaczyć z lotu ptaka. Nieodległy klif w Chłapowie słynie z dogodnych warunków wiatrowych do paralotniarstwa. Rozległa łąka na szczycie jest wygodnym miejscem do startu, zaś plaża staje się bezpiecznym lądowiskiem. Z klifu w Chłapowie przy dogodnym wietrze dolecisz do Jastrzębiej Góry i z powrotem, a w trakcie tej podniebnej podróży możesz podziwiać malowniczy widok na przylądek Rozewie. Oczywiście gdy nie masz doświadczenia lub nie czujesz się pewnie, wówczas możliwe są loty w tandemie z instruktorem.

Kolejną blisko zlokalizowaną atrakcją (Sławutówko k. Władysławowa), która w szczególności zadowoli turystów w wieku przedszkolnym i szkolnym, jest Park Ewolucji. Znajduje się w nim wiele tematycznych i interaktywnych instalacji, które zachęcają do poznawania świata tych fascynujących, prehistorycznych gadów. Czym jeszcze ujmuje turystów Władysławowo? Atrakcje sypią się jak z rękawa. Fani polskiego sportu koniecznie powinny udać się na Promenadę i zobaczyć Aleję Gwiazd Sportu, która znajduje się przy osławionym Ośrodku Przygotowań Olimpijskich. Wzdłuż Promenady znajdują się liczne budki z jedzeniem i pamiątkami.

 

władysławowo atrakcje

 

Atrakcje Władysławowo i okolice – co warto zwiedzić?

Masz czas, by zobaczyć jeszcze inne atrakcje? Władysławowo i okolice to idealna destynacja wakacyjna dla wszystkich tych, którzy nie lubią leżeć plackiem na plaży przez całe dnie. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się Latarnia Morska Rozewie, która ma największy zasięg nominalny ze wszystkich latarni oświetlających polskie wybrzeże. Według legendy, w XVII wieku w okolicy Rozewia doszło do katastrofy szwedzkiego statku, w wyniku której cała załoga, włącznie z kapitanem, poniosła śmierć. Ocalała tylko córka kapitana, którą uratował miejscowy rybak. Zrozpaczona dziewczyna zdecydowała się osiedlić w Rozewiu i co noc rozpalać ognisko na wzgórzu, aby ostrzegać innych żeglarzy przed podobnym losem. Miejscowa ludność, według niektórych opowieści, miała jej w tym pomagać. Córka kapitana rozpalała ogniska każdego dnia, kiedy tylko zapadał zmrok, aż do końca swojego życia. Jej postępowanie stało się motywacją miejscowej ludności do budowy latarni morskiej.

Tuż pod Latarnią Morską w Rozewiu znajduje się kolejna atrakcja, której nie można pominąć w swoim planie zwiedzania Władysławowa i okolic. Mowa oczywiście o naszej Motylarni Rozewie, gdzie możesz zobaczyć różnorodne gatunki motyli w ich naturalnym środowisku. Hodujemy mnóstwo egzotycznych przedstawicieli tych wyjątkowych owadów, w tym niebieskie motyle z rodziny Morpho Peleides, malajskie Leafwing’i czy motyle Colobura Dirce, które cechują się ubarwieniem zebry. Nasza Motylarnia czynna jest codziennie od godziny 10.00 do 18.00. Serdecznie zapraszamy!

Z Rozewia masz już żabi skok do Jastrzębiej Góry. Ta również słynie z licznych atrakcji. Warto odwiedzić m.in. piękną Promenadę Światowida, pomnik Gwiazdy Północy i Jastrzębski Klif, do którego wiedzie magiczny Lisi Jar. Jastrzębski Klif to najwyższy klif na bałtyckim wybrzeżu. Otrzymał swoją nazwę od króla tamtejszych okolic – jastrzębia. Ten 33-metrowy klif oferuje turystom wyjątkowe widoki na niezapomniane zachody słońca. Wokół jego krawędzi przebiega niebieski szlak turystyczny, który zaprasza do odkrywania okolicznej przyrody i krajobrazów.

Władysławowo – atrakcje na niepogodę

Na co można liczyć odwiedzając we wrześniu lub w październiku Władysławowo? Atrakcje jesienią nie są już związane z plażowaniem, ale mniejsza liczba turystów sprzyja swobodnemu zwiedzaniu miasteczka. Możesz odwiedzić „Hallerówkę”, czyli Centrum Pamięci Generała Hallera i Błękitnej Armii. Jest to zabytkowa, drewniana willa, która pełniła przed wojną funkcję letniej rezydencji generała Józefa Hallera oraz jego bliskich. Dawni mieszkańcy pozostawili w budynku liczne pamiątki, które dziś możesz podziwiać na ekspozycji, a przy okazji zobaczyć wystawy dedykowane miejscowym artystom – rzeźbiarzowi Leonowi Golli oraz pisarzowi Augustynowi Neclowi. Około pięciu minut spacerem od Hallerówki znajduje się Pomnik Generała Józefa Hallera.

Polskie morze, nawet w czasie wakacji, nie zawsze gwarantuje piękną i słoneczną pogodę. Co zrobić, gdy podczas wakacyjnego urlopu złapie Cię deszcz lub gdy słońce przysłonią ciężkie chmury? Co warto zobaczyć we Władysławowie w czasie niepogody? Na pewnie nie warto rezygnować z aktywności i zamykać się w wynajętym pensjonacie. W takiej sytuacji można skorzystać z oferty Centralnego Ośrodka Sportu Cetniewo. To starannie utrzymany kompleks basenów, z dostępem do saun i rozbudowanej strefy SPA. Wykwalifikowany personel sprawi, że szybko zapomnisz o niepogodzie.

Pytań o Władysławowo, co można zwiedzić, kiedy pojechać i co robić w czasie niesprzyjającej aury jest wiele, natomiast grunt to dobry humor i pozytywne nastawienie. Siąpiący deszcz i zasnute chmurami niebo to nie powód do narzekań, gdyż alternatyw dla opalania jest mnóstwo. Położone w dogodnym miejscu jeśli chodzi o podróże wzdłuż wybrzeża miasto nie pozwala na nudę. Z naszym poradnikiem wiesz już, kiedy można odwiedzić Władysławowo, co warto zobaczyć i jak kreatywnie zaplanować sobie każdy dzień wypoczynku.