Obserwacja motyli jest bardzo ciekawym i pouczającym doświadczeniem. Jeśli chcesz cieszyć się towarzystwem tych kolorowych stworzeń w swoim ogrodzie, zadbaj o to, by stworzyć motylom odpowiednie warunki do odwiedzin. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się karmniki i domki dla motyli, przy pomocy których można zwabić te owady do swojego ogrodu i zatrzymać je tam na dłużej. Jak zrobić karmnik dla motyli? Co do niego włożyć? Zapraszamy do lektury!
Karmnik dla motyli – jaką funkcję może pełnić?
Jak sama nazwa wskazuje, karmnik dla motyli służy przede wszystkim do dokarmiania tych barwnych owadów, ale nie tylko. Tego typu konstrukcja zapewnia motylom schronienie przed drapieżnikami i może służyć jako swojego rodzaju „noclegownia”, kiedy temperatura za oknem zaczyna spadać. Ponadto karmnik dla motyli to przyciągająca spojrzenia dekoracja ogrodu. Umożliwia swobodną obserwację motyli w ich naturalnym środowisku, co uczy szacunku dla wszystkich mniejszych stworzeń zamieszkujących naszą planetę. Doglądanie karmnika to świetna zabawa dla rodzin z dziećmi, które w ten sposób uczą się, jak dbać o przyrodę i pomagać zwierzętom, które tego potrzebują.
Jak zrobić karmnik dla motyli?
W sklepach ogrodniczych dostępne są gotowe karmniki i domki dla motyli, które wystarczy powiesić na drzewie lub umieścić w innym miejscu w ogrodzie. Jeśli brakuje Ci czasu, możesz taki karmnik po prostu kupić. Jednak znacznie więcej radości przyniesie Ci samodzielne stworzenie domku dla motyli, co jest naprawdę proste i nie wymaga wysoko rozwiniętych umiejętności majsterkowania. Zaangażuj do tego zadania dzieci lub przyjaciół, a wspólnie spędzony czas zaowocuje wzmocnieniem więzi i fantastyczną zabawą.
Karmnik dla motyli DIY
Co będzie Ci potrzebne do budowy karmnika dla motyli?
- Kilka drewnianych listew lub desek,
- piła,
- wiertarka,
- papier ścierny,
- śruby lub wkręty do drewna.
Zacznij od zaplanowania projektu karmnika, określ jego wymiary i wygląd. Może on przypominać mniejszych rozmiarów budkę dla ptaków, tylko nie zapomnij o uwzględnieniu w projekcie podestu, na którym umieścisz pokarm dla motyli. Następnie przetnij drewno na wymagane kawałki, zmontuj je, używając śrub lub wkrętów, a na końcu wykończ karmnik poprzez szlifowanie, malowanie lub lakierowanie. To za dużo pracy? Spokojnie, mamy jeszcze inny pomysł. Weź miskę lub głęboki talerz, wypełnij go gąbką i ustaw w ogrodzie wśród kwiatów. Gąbkę możesz nasączyć nektarem dla motyli (kupisz w wybranych sklepach ogrodniczych lub online).
Karmnik dla motyli – czym częstować skrzydlatych przyjaciół?
Motyle pobierają pokarm w formie płynnej, a żywią się przede wszystkim nektarem kwiatowym. Owady te mają jednak słabość do lekko sfermentowanych owoców, a taki przysmak wyłożony w ogrodzie, działa na nie niczym magnes. W karmniku dla motyli możesz umieścić podgnite jabłka, gruszki, pomarańcze, winogrona lub śliwki. Znakomicie sprawdzą się też przejrzałe banany. Owoce są dla motyli źródłem cukrów prostych, niezbędnych do przetrwania.
Karmnik dla motyli – gdzie go umieścić?
Karmnik dla motyli umieść w suchym i osłoniętym przed wiatrem i deszczem miejscu. Rekomendujemy postawienie/powieszenie go w tej części ogrodu, która jest najbardziej wyeksponowana na południe. W pobliżu karmnika posadź lub wysiej rośliny przyjazne motylom. Mogą to być zioła (np. tymianek, lawenda) lub kolorowe byliny (pierwiosnki, krzew bzu, piwonie). We wnętrzu domku umieść kilka gałązek, czym zachęcisz motyle do nocnego wypoczynku. Karmnik dla motyli warto umieścić w ogrodzie już wczesną wiosną. Dzięki temu przyzwyczaisz motyle, że zawsze znajdą u Ciebie coś dobrego i zagwarantujesz sobie ich towarzystwo przez cały sezon. W twoim ogrodzie zaroi się od rusałek pawików, rusałek osetników, admirałów i cytrynków. Być może Twoją posesję zaszczyci nawet sam paź królowej. Karmnik dla motyli to także świetne schronienie dla ciem, złotooków i innych owadów latających. A jeśli masz ochotę na żywo zobaczyć egzotyczne motyle z całego świata, odwiedź Motylarnię Rozewie. Już za kilka miesięcy ponownie powitamy naszych Gości i zaprosimy ich do kolorowej krainy, w której królują ćmy i motyle z różnych kontynentów. Polub nasz profil na Facebook’u, żeby nie przegapić informacji o otwarciu!