Zapraszamy codziennie w godzinach 10-18

Odkryj piękno Rozewia. Najlepsze trasy spacerowe

Rozewie to mała i spokojna miejscowość zlokalizowana nad morzem. Każdego roku odwiedzają ją setki turystów, którzy szukają ciekawych atrakcji w powiecie puckim. Rozewie ma szczególnie dużo do zaoferowania miłośnikom przyrody, długich spacerów i pięknych krajobrazów. Zapierające dech w piersiach widoki można tu podziwiać chociażby ze szczytu Latarni Morskiej. Poznaj najładniejsze trasy spacerowe w Rozewiu!

Krótka historia Rozewia

Historia Rozewia sięga średniowiecza, a pierwsze zapiski o tym miejscu pochodzą z roku 1359, kiedy to ziemie te zostały nadane rycerzom Maciejowi Cunikenowi i Janowi Cluckowowi przez gdańskiego komtura. Warto wspomnieć, że przylądek Rozewie od dawna pełnił ważną rolę nawigacyjną na wybrzeżu Bałtyku. Już od średniowiecza rozpalano tu ogniska, aby pomóc żeglarzom w nawigacji. Obecnie działająca latarnia morska została wybudowana w Rozewiu w 1822 roku, lecz na szwedzkiej mapie z 1696 roku widnieje budynek, który pełnił w tej okolicy podobną funkcję. Mieszkalna część Rozewia powstała dopiero po I Wojnie Światowej, po włączeniu tych ziem do odrodzonego Państwa Polskiego. Interesująca jest również historia administracyjna Rozewia. Po wojnie i w latach 1963-1972 Rozewie było częścią osiedla Jastrzębia Góra, a następnie, w latach 1973–2014, stało się częścią miasta Władysławowo. Od 1 stycznia 2015 roku Rozewie jest samodzielną wioską. 

Rozewie – spacer po Lisim Jarze

Lisi Jar to wąwóz będący częścią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, który rozciąga się wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Na zboczach tego wąwozu rosną wiekowe buki, z których część liczy sobie ponad wiek! Oprócz buków znajdują się tu również świerki, brzozy oraz dzikie drzewka owocowe. Lisi Jar ma długość 350 m, a wejście do wąwozu umożliwiają schody. Przy wejściu do wąwozu można zauważyć obelisk z orłem, który jest rekonstrukcją oryginalnego pomnika, który został wywieziony do Niemiec podczas drugiej wojny światowej. Wewnątrz wąwozu ciągną się ścieżki, którymi można dostać się na plażę. 

Rozewie – spacer w kierunku Latarni Morskiej i zejście na plażę 

Latarnia Morska im. Stefana Żeromskiego jest bez wątpienia największą atrakcją Rozewia. Budynek mieści się przy ulicy Leona Wzorka 1, na zadbanym dziedzińcu. W sezonie wakacyjnym turyści mogą wejść do wnętrza latarni i podziwiać wystawę modeli latarni morskich z całego świata oraz piękną panoramę okolicy, która rozpościera się ze szczytu wieży. Polecamy także spacer po dziedzińcu i zejście na plażę. Plaża w Rozewiu mieści się nad  wysokim urwiskiem, co dodaje jej dzikiego uroku. Nie ma tu też dużych tłumów, co sprzyja wypoczynkowi i stanowi okazję do zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć bez innych turystów w tle. 

Przeczytaj także: Jak spędzić idealny weekend w Rozewiu. Przewodnik turystyczny

Gdzie na spacer w pobliżu Rozewia? Rezerwat przyrody „Dolina Chłapowska”

Rezerwat Przyrody „Dolina Chłapowska” znajduje się na Kępie Swarzewskiej niedaleko Chłapowa i został utworzony w 2000 roku w celu ochrony wąwozu znajdującego się w obrębie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Charakteryzuje się on malowniczym krajobrazem doliny erozyjnej oraz unikalną roślinnością. We wspomnianym wyżej rezerwacie występują rzadkie gatunki roślin, takie jak rokitnik zwyczajny, bluszcz pospolity, turzyca piaskowa, wilżyna rozłogowa, bażyna czarna i szczwół plamisty, które zostały objęte ochroną. Ponadto Dolina Chłapowska to również siedlisko dla różnych gatunków ptaków, takich jak myszołów, zięby, jarzębatka, kwiczoł czy jemiołuszka. Na obszarze Doliny Chłapowskiej znajdują się także stanowiska archeologiczne, gdzie odkryto ślady grobów skrzynkowych z epoki żelaza (VII – II w. p.n.e.), zawierające bursztynowe wyroby, narzędzia krzemienne oraz małe przedmioty z rogu lub kości. 

Gdzie na spacer w pobliżu Rozewia? Promenada Światowida w Jastrzębiej Górze

Promenada Światowida to tętniący życiem deptak w Jastrzębiej Górze, który latem przypomina bulwary słonecznej Kalifornii. Jest to ulubione miejsce spacerów zarówno dla artystów, którzy tańczą, śpiewają i malują, jak i dla turystów cieszących się wyjątkowym klimatem nadmorskiej miejscowości. Wzdłuż promenady znajduje się wiele sklepików z pamiątkami oraz barów i lokali gastronomicznych, gdzie podstawową pozycją w menu, są ryby. Promenadę chętnie odwiedzają również najmłodsi turyści, dla których przygotowano miejsca zabaw z dmuchanymi zabawkami i automatami do gier. Trasa spacerowa prowadzi nad rozległą, czystą i piaszczystą plażę w Jastrzębiej Górze.

Planujesz odwiedzić Rozewie lub okoliczne miejscowości w sezonie wiosenno-letnim? Koniecznie odwiedź Motylarnię Rozewie! Tylko u nas możesz podziwiać na żywo motyle z najdalszych zakątków świata. Stworzyliśmy dla nich prawdziwie tropikalne warunki, dzięki czemu te piękne owady czują się w nas jak w domu.

Przeczytaj także: Najlepsze atrakcje dla dzieci w Rozewiu: Przewodnik rodzinny