Paź toas Papilio thoas Linneus (Heraclides thoas)
Paź toas to szeroko rozpowszechniony gatunek pazia, spotykany w całej tak zwanej Krainie Neotropikalnej, od Argentyny i Urugwaju na północy do południowych skrajów USA. Tak wyglądem, jak ekologią przypomina występującego bardziej na północy pazia olbrzymiego Papilio cresponthes ze wschodnich wybrzeży USA i Meksyku oraz pazia rumika Papilio rumiko z zachodnich wybrzeży Ameryki Północnej i Środkowej.
Nazwa gatunkowa – charakterystyka i wygląd
Paź thoas (heraklides toas) zaliczany jest do rodziny paziowatych Papilionidae oraz podrodziny paziowych właściwych Papilioninae. Posiada wąskie, ale długie skrzydła, o rozpiętości około 12-14 cm. Skrzydła przednie są zwykle brązowe z szerokim, złocistym pasem, zwężającym się ku tyłowi. Na spodzie skrzydeł znajduje się rząd żółtych, łukowatych cętek.
Cykl życiowy:
Okazy dorosłe (imagines) spotkać można cały rok. Thoasy, tak samo jako pozostałe tropikalne gatunki paziów, mogą rozmnażać się cały rok. Liczba pokoleń na danym stanowisku zależy od wilgotności i temperatury środowiska. Gąsienice tego motyla odżywiają się praktycznie tylko liśćmi oraz młodymi pędami roślin z rodziny rutowatych oraz pieprzowatych (zwykle na pieprzu). Osobniki dorosłe pobierają nektar z kwiatów wielu gatunków tropikalnych roślin. Preferują przedstawicieli rodziny werbenowatych (zwłaszcza lantany i Stachytarpheta) oraz dziwaczkowatych (np.: kąciciernia inaczej bugenwilli).
Thoasa nie trudno pomylić z kilkoma innymi gatunkami paziów, sięgającymi dalej na północ Ameryki Północnej.
Skąd pochodzą pazie thoasy?
Z tropikalnych regionów Ameryki Południowej, Środkowej oraz południa Ameryki Północnej.
Czy mogą żyć w Polsce? Tylko w ogrodach zoologicznych i motylarniach.
Czy może być hodowany? Względnie prosto.
Jak spotkać pazia thoasa na żywo ? Tylko w motylarniach.
Autor Adam Kapler