Motylarnia jest obecnie zamknięta, zapraszamy do naszego drugiego punktu w Helu

Rothschildia lebeau

Rotszyldia lebeau Rothschildia lebeau Guérin-Méneville

Wspaniała ćma, nie ustępująca urodą naszym motylom dziennym ani tropikalnym uraniom. Na zwiedzających ogromne wrażenie robią bordy i brązy jej skrzydeł. Wierzch przednich skrzydeł cechuje się rozległymi, wyraźnymi plamami. Białe paski na skrzydłach biegą nieregularnie.

Nazwa gatunkowa – charakterystyka i wygląd

Rothschildia lebeau to jedna z najpiękniejszych ciem prezentowanych w Motylarni w Rozewiu. Należy do rodziny pawicowatych Saturnidae oraz podrodziny właściwych pawicowych Saturninae. Rozpiętość jej skrzydeł sięga 9,0-12,5 cm. Posiada piękne, brązowo-czerwone skrzydłe o nieco oliwkowym odcieniu. Wierzch przedniego skrzydła o sporych, wyraźnych plamach stykających się lub przechodzących przez wąski, biały pas o nieregularnym przebiegu.

Cykl życiowy:

Okazy dorosłe (imagines) rotszyldii lebeaua opuszczają jedwabny oprzęd poczwarki wczesnym wieczorem. Kopulują mniej więcej od 22.00 do północy. Samice przystępują do składania jaj następnego wieczoru. Jaja znoszone są w trzech do sześciu rzędach na roślinach żywicielskich przez kilka następnych nocy. Rotszyldie wydają dwa pokolenia roczne: pierwsze od lutego do kwietnia, drugie od września do listopada. Podobnie jak u wielu pawicowatych okazy dorosłe nie pobierają pokarmu. Świeżo wylęgłe gąsienice żerują gromadnie. Starsze stają się samotnikami. Podobnie jak nasze sówki należą do gatunków wielożernych, mało wybrednych względem roślin pokarmowych. Żerują na liściach, młodych pędach oraz kwiatach wielu drzew i krzewów z rodzajów: jesion, wierzba, żółtodrzew, akacja, cytrus czy śliwa/wiśnia/brzoskwinia. Poczwarki zwisają z gałęzi, przyczepione mocnymi, jedwabnymi nićmi.

Skąd pochodzą Rothschildia lebeau?

Te piękne ćmy występują dziko w całej Ameryce Południowej i Środkowej oraz przyległych krańcach Ameryki Północnej – po dolinę Rio Grande w Teksasie włącznie. To wciąż stosunkowo liczny, niezagrożony wymarciem w skali świata gatunek. Kontroli, ewentualnie także ochrony, wymagają jedynie oderwane, kresowe populacje ze Stanów Zjednoczonych.

Czy mogą żyć w Polsce? Tylko w ogrodach zoologicznych i motylarniach.

Czy może być hodowana? Względnie prosto.

Jak spotkać się na żywo z Rothschildia lebeau? Tylko w motylarniach.

Autor Adam Kapler