Zapraszamy codziennie w godzinach 10-18.

Attacus lorquinii

Pawica Lorquina, atlas filipiński, Attacus lorquinii C. Felder

Podobnie jak jego kuzynka, pawica atlas, to jedna z najpiękniejszych, najbardziej imponujących ciem świata. Cała będzie cudownie ubarwiona, o skrzydłach w wielorakich odcieniach bordów, purpurowych czerwieni czy ciemnych oranżów. Samce są wyraźnie mniejsze i chudsze od samic o pękatych odwłokach. Łatwo dostrzegalne będą także różnice w budowie czułków: pierzastych u „panów”, raczej buławkowatych u „pań”.

Nazwa gatunkowa – charakterystyka i wygląd

Pawica Lorquina (atlas filipiński) bywa prezentowana w hodowlach rzadziej od atlasa. Zaliczamy ją do rodziny pawicowatych Saturnidae a podrodziny pawicowych właściwych Saturninae. Rozpiętość jej skrzydeł wynieść może 170-200 nm. Ubarwieniem przypomina lepiej znanego atlasa. Okienka na skrzydłach samców tej ćmy będą trójkątne i małe, u samic natomiast ogromne i gruszkowate. Od atlasa oraz innych pawic różni się przede wszystkim różowym skrajem przednich skrzydeł.

Cykl życiowy:

Stadia dorosłe pawicy Lorquina obserwuje się w stanie dzikim przez 365 dni w roku. Jajeczka pawic Lorquina będą białawe tuż po złożeniu, potem ciemniejsze, zwłaszcza po deszczu lub spryskaniu wodą. Inkubacja zależnie od ciepłoty otoczenia trwa koło 17 dni. Gąsienice pawic Loquina wyraźnie odbiegają kolorystyką od lepiej znanych larw atlasa, będą bowiem białawe z czarniawymi łebkami, tudzież czarnymi liniami między poszczególnymi segmentami. Zbliżona do atlasów będzie za to ich wielożerność. Odżywiają się liśćmi najrozmaitszych roślin drzewiastych i zielnych z rodzajów cytrus, figowiec, karambola (oskomian), awokado (smaczliwka) tudzież pokrewny z awokadem Machilus. W Europie można je skarmiać m.in. bożodrzewem (ajlantem), morwą, lilakiem, ligustrem albo wierzbą. Linieją 4 razy. Jak u reszty pawicowatych poczwarki zabezpiecza jedwabny oprzęd.

Skąd pochodzą  pawice Lorquina?

Jak wskazuje druga nazwa handlowa ćmy te występują dziko na Filipinach.

Czy mogą żyć w Polsce? Wyłącznie w warunkach sztucznych.

Czy może być hodowana? Trudniejsza w hodowli niż atlas, choć wciąż dość łatwa. Trzeba je regularnie zwilżać, zabezpieczyć temperaturę co najmniej 230C.

Jak spotkać się na żywo z pawicą Lorquina? W bogatszych motylarniach.

Autor Adam Kapler