Motylarnia jest obecnie zamknięta, zapraszamy do naszego drugiego punktu w Helu

Domek dla motyli – jak zrobić, czym wypełnić i gdzie powinien się znajdować?

Podczas aranżacji przydomowego ogrodu lub balkonu warto stworzyć przestrzeń przyjazną dla owadów zapylających, do których zaliczają się motyle. Tym kolorowym stworzeniom naprawdę nie potrzeba wiele do szczęścia. Docenią pachnące kwiaty w rabatkach, wonne pnącza i zrobione z myślą o nich schronienie, czyli budkę dla motyli. Z czego zrobić domek dla owadów i czym go wypełnić? Zapraszamy do lektury!

Budka dla motyli. Dlaczego warto ją mieć w ogrodzie?

Okres wiosenno-letni to czas największej aktywności motyli. W ciągu dnia zachwycają nas one swoją obecnością, natomiast w nocy szukają dla siebie odpowiedniego schronienia w łanach traw, pod liśćmi, w spękanej korze drzewnej lub w szczelinach budynków. Możemy ułatwić motylom to zadanie i zawiesić w ogrodzie drewniany domek. Taka budka zapewni motylom bezpieczną kryjówkę przed drapieżnikami, a także na czas niepogody oraz godzin nocnych. Z kolei dla innych owadów będzie ona idealnym miejscem do gniazdowania.

Obecność różnych owadów w ogrodzie jest bardzo istotna dla harmonijnego rozwoju i równowagi tego małego ekosystemu. Po pierwsze, owady pełnią rolę zapylaczy, co pomaga roślinom w procesie rozmnażania. Bez zapylaczy wiele roślin nie byłoby w stanie produkować nasion ani owoców, które tak lubimy. Po drugie, owady są ważnym elementem łańcucha pokarmowego i służą one jako źródło pożywienia dla innych zwierząt, takich jak ptaki i nietoperze. Co więcej, niektóre insekty, takie jak np. biedronki, pomagają kontrolować populację szkodników, zjadając larwy (np. mszyce), które mogą uszkadzać rośliny. Warto dodać, że owady, w tym motyle, biorą udział w procesie rozkładu materii organicznej, co wzbogaca glebę w składniki odżywcze i sprzyja zdrowemu wzrostowi roślin. Podsumowując, zdecydowanie warto zaprosić owady do swojego ogrodu!

Jak zrobić domek dla motyli?

Budowa domku dla motyli nie jest szczególnie skomplikowanym zadaniem. W zależności od tego, ile mamy czasu i jakie materiały są dostępne pod ręką, możemy opracować kilka różnych projektów. Najprostszym sposobem na zrobienie domku dla owadów jest zebranie pęku pustych w środku łodyg, związanie ich ze sobą i umieszczenie w zacisznym miejscu w ogrodzie. Do przygotowania hotelu dla owadów mogą posłużyć także stare cegły typu pustak. Wystarczy umieścić dwie-trzy sztuki w ogrodzie i wypełnić puste przestrzenie patyczkami lub suchą trzciną. Owady szybko się w nich zadomowią. Jeżeli jednak mamy trochę więcej czasu i zależy nam na bardziej estetycznym podejściu do sprawy, możemy zbudować domek dla motyli z drewna.

Jak zbudować domek dla motyli z drewna?

Do wykonania takiego projektu przydadzą się kilka małych desek i podstawowe narzędzia, czyli mała piła do drewna, młotek i gwoździe. Deski zbijamy w ramkę, która wyglądem powinna przypominać postawioną w pionie szufladę bez dna. Na szczycie „szuflady” tworzymy dwuspadowy dach z dwóch kolejnych deseczek i łączymy go zresztą konstrukcji. Otrzymamy coś na kształt pustego w środku domku. Wewnątrz „szuflady” należy umieścić kilka półeczek, które będą stanowiły podporę dla materiałów wypełniających. Z tyłu konstrukcji trzeba przyczepić drobną, metalową siatkę, która ograniczy wypadanie wypełnienia. Czym wypełnić domek dla motyli? Możliwości jest naprawdę wiele. Polecamy szyszki, słomę, wiklinę, zdrewniałe łodygi lub ponawiercane kawałki drewna. Ważne, aby domek dla motyli oferował mnóstwo różnych skrytek, z których chętnie skorzystają różne gatunki owadów.

Gdzie powiesić domek dla owadów?

Budkę dla owadów można osadzić na gruncie, najlepiej w jakimś zacisznym miejscu w ogrodzie, które jest rzadko nawiedzane przez człowieka. Domek nie powinien stanąć w pełnym słońcu, lepiej sprawdzi się nieco zacieniony zakątek. Budkę dla owadów można też powiesić na drzewie, altance lub ścianie, ale trzeba pamiętać o zachowaniu należytej odległości od ziemi. 1,5 m to maksymalna wysokość. Wokół domku dla owadów warto wysiać łąkę kwietną lub pachnące zioła, które będą dodatkową zachętą dla motyli, aby zostać na dłużej w naszym ogrodzie. Z kolei w czasie upałów warto zadbać o to, by w pobliżu budki znalazła się mała miska z wodą.

Domek dla motyli – kupić czy zrobić samodzielnie?

W marketach ogrodniczych i budowlanych można znaleźć gotowe domki dla owadów w szerokiej gamie wzorniczej i w najróżniejszych rozmiarach. Gotowe produkty często charakteryzują się przemyślaną estetyką oraz wysoką jakością wykonania, co jest ważne dla osób, które nie mają czasu lub pomysłu na samodzielną realizację takiego projektu. Z drugiej strony, samodzielne tworzenie domku dla owadów pozwala na pełne dostosowanie jego wyglądu do indywidualnych potrzeb i oczekiwań domowników. To także znakomita okazja do nauki i zabawy, zwłaszcza gdy w projekcie uczestniczą dzieci. Własnoręczne tworzenie domku dla motyli jest też ekonomicznym rozwiązaniem, ponieważ często można wykorzystać do tego materiały, które już są w domu lub ogrodzie. Wybór między kupnem a samodzielnym wykonaniem domku dla owadów zależy więc tylko i wyłącznie od naszych osobistych preferencji.

Motylarnia Rozewie – dom dla egzotycznych motyli z całego świata

Motylarnia Rozewie to miejsce pełne kolorów i życia, idealne dla każdego, kto chce choć na chwilę oderwać się od codzienności i zanurzyć w świat natury. Tutaj, wśród egzotycznych roślin, można spotkać motyle z różnych zakątków świata. To szansa, by z bliska przyjrzeć się ich niesamowitym wzorom na skrzydłach i zobaczyć, jak malowniczo prezentują się one w locie. Wizyta w Motylarni to świetny sposób na spędzenie dnia z przyjaciółmi lub rodziną. Taką przygodę doceni każdy, kto lubi kontakt z przyrodą. To także okazja do zrobienia wyjątkowych zdjęć i nauczenia się czegoś nowego o motylach, ich życiu i roli w ekosystemie. Zapraszamy!