Gąsienice motyli to fascynujące stworzenia, które stanowią ważny element ekosystemu. Mimo że wiele osób kojarzy motyle przede wszystkim z pięknymi kolorami i delikatnymi skrzydłami, to właśnie ich larwy, czyli gąsienice, odgrywają kluczową rolę w procesie przemiany w motyla. Przyjrzymy się bliżej gąsienicom motyli, ich zróżnicowaniu gatunkowemu, sposobie żywienia i hodowli.
Jakie są gatunki gąsienic?
Każdy gatunek ma swoje charakterystyczne cechy, takie jak kolor, kształt i sposób żerowania. Poznaj kilka gatunków gąsienic:
Sówkowate (Noctuidae) – to największa rodzina motyli, obejmująca ponad 35 000 gatunków. Ich gąsienice są zwykle dobrze widoczne dzięki kontrastowym barwom i mają zdolność do przystosowania się do różnych roślin żywicielskich.
Zmrocznikowate (Geometridae) – charakteryzują się węższymi ciałami niż sówkowate i dłuższymi nogami. Ich gąsienice mają charakterystyczny sposób poruszania się, przesuwając się na boki, co nazywa się „pasożytowaniem”.
Polifagowate (Polyphagidae) – to grupa motyli, których gąsienice są zdolne do żerowania na wielu gatunkach roślin. Są one uważane za szkodniki, ponieważ mogą uszkadzać różne uprawy.
Przędziorkowate (Erebidae) – dawniej nazywane misecznikowatymi, charakteryzują się miękkimi włoskami na swoich ciałach, co daje im puszysty wygląd. Ich gąsienice mogą mieć różne barwy i często mają charakterystyczne „rogaliki” na końcach ciała.
Rusałkowate (Nymphalidae) – to rodzinna motyli obejmująca wiele gatunków o różnorodnych wzorach na skrzydłach. Ich gąsienice zwykle są zdolne do żerowania tylko na jednym lub kilku gatunkach roślin.
Poznaj 3 najczęściej spotykane gatunki gąsienic na świecie:
- Gąsienica pazia
Gąsienice motyli z rodziny paziowatych to najczęściej spotykany rodzaj, z którego tworzą się motyle dzienne. Charakteryzuje je żółto-czarna barwa.
- Gąsienica słonecznicy
Niektóre gatunki gąsienic w Polsce powodują szkody w roślinach ogrodniczych i rolniczych. Bez wątpienia należy do nich gąsienica słonecznicy. Powstaje z niej motyl o zabarwieniu szaro-oliwkowym, osiągający najczęściej około 18 mm długości.
- Rolnice
Gąsienice motyli nocnych rolnice posiadają w Polsce wiele gatunków i również uważane są za szkodniki. Żerują pod ziemią i nad ziemią.
Jak hodować gąsienice motyli?
Hodowla gąsienic motyli to fascynujący proces, który pozwala na obserwację rozwoju tych stworzeń i ich przemianę w piękne motyle.
1. Znajdź gąsienice motyli
Gąsienice znajdziesz samodzielnie na roślinach, którymi się żywią (w lasach, parkach, ogrodach) lub kupisz na aukcjach internetowych. Osoby chcące rozpocząć swoją pierwszą hodowlę najczęściej korzystają właśnie z formy zakupów online. Z kolei pasjonaci z chęcią decydują się na dłuższe poszukiwania. Zakupy przez internet polecane są wszystkim hodowcom, których interesuje konkretny gatunek gąsienic, a jego poszukiwanie mogłoby być zbyt czasochłonne.
2. Umieść gąsienice w odpowiednim pojemniku
Pojemnik, w którym hodowane są gąsienice motyli nazywane jest insektarium. Jak je stworzyć, by zapewnić gąsienicom najlepsze warunki do życia?
- Insektarium możesz stworzyć nawet z dużego plastikowego pojemnika. Zadbaj jedynie, aby jego rozmiar pozwalał motylom swobodnie latać, a na denku zrób dziurki.
- Wewnątrz insektarium umieść rośliny żywicielskie gąsienic, a w późniejszym czasie rośliny nektarodajne dla dorosłych motyli.
- Pojemnik warto wyłożyć korą grubości 3-4 cm, której zadaniem będzie pochłanianie wilgoci.
Chcesz hodować spoza naszej strefy klimatycznej? Pamiętaj, że do poprawnego rozwoju wymagają one wyższej temperatury i wysokiego poziomu wilgotności. W tym celu wyposaż insektarium w: lampę grzewczą z termostatem, zraszacz na wodę i termometr.
3. Dokarmiaj motyle i dbaj o czystość insektarium
Gąsienice są bardzo żarłoczne i muszą być regularnie karmione. Upewnij się, że pożywka jest zawsze świeża i czysta. Pojemnik z gąsienicami powinien być regularnie czyszczony, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób. Każdy gatunek żywi się innymi roślinami, dlatego do każdego z nich indywidualnie dobierz pokarm.
Co jedzą gąsienice motyli?
Gąsienice motyli są roślinożerne lub mięsożerne – sposób ich żywienia zależny od gatunku.
Niektóre gatunki motyli preferują określone rodzaje roślin, na przykład gąsienice motyli z rodziny Sphingidae często żywią się roślinami z rodziny powojowatych (Convovulvaceae) lub psiankowatych (Solanaceae). Gąsienice motyli z rodziny Pieridae, nazywane też białkami, zwykle żywią się roślinami z rodziny kapustowatych (Brassicaceae) lub krzyżowych (Capparaceae).
Niektóre gatunki motyli mają gąsienice drapieżne, które żywią się innymi owadami. Przykładem są gąsienice motyli z rodziny Noctuidae, które polują na mszyce, przędziorki i inne małe owady.
Jak rozpoznać motyla po gąsienicy?
Motyl przed przekształceniem jest trudny do rozpoznania, jednak w niektórych przypadkach z łatwością możemy przypisać gąsienicę do konkretnego gatunku motyla – wszystko za sprawą charakterystycznych cech szczególnych. Sprawdź, jak poznać motyla po gąsienicy.
- Ćma w fazie gąsienicy ma kolor zielony i pokryta jest niewielkimi kolcami. Z przodu i z tyłu gąsienicy występują ciemniejsze kolce.
- Acharia Stimulea w centralnej części posiada zielone ubarwienie, które wyróżnia je na tle innych gąsienic. Zawiera kolce zarówno z przodu i z tyłu, jak i po bokach.
- Phobetron Pithecium przypomina pająka i właśnie z nim najczęściej jest mylona. Wszystko przez 6 par odnóży pokrytych niewielkimi włoskami.
- Megalopyge opercularis – poczwarka motyla jest w całości pokryta jasnym, gęstym futerkiem.
Przeczytaj także: Poznaj nasze motyle — Morpho Peleides zachwyci Cię swoim ubarwieniem