Motylarnia czynna jest od maja do września.

Poznaj nasze motyle — Morpho Peleides zachwyci Cię swoim ubarwieniem

W motylarni spotkać można mnóstwo pięknych przedstawicieli tego gatunku, wyraźnie wyróżniających się z tłumu innych motyli. Ich skrzydła nie błyszczą dziesiątkami kolorów ani nie intrygują ciekawymi wzorami. W przypadku Morpho Peleides zachwyca piękna niebieska barwa skrzydeł. Mimo to motyl ten zdobył miano latającej piękności z Ameryki Południowej. Trudno też nie zgodzić się z taką oceną. Czy można jednak podziwiać ją w Polsce? Sprawdź, w jaki sposób spotkać się z nią na żywo i podziwiać jej niezwykłą urodę.

morpho peleides

Morpho Peleides — charakterystyka i wygląd

Peleides blue morpho to jeden z największych motyli dziennych. Jego skrzydła mogą sięgać od 75 do nawet 220 mm. Gatunek ten wykazuje niewielką ruchliwość. Nie tylko w pełni dojrzałej formie, ale także jako gąsienice. Przez większą część dnia przebywają na ogonkach liści, by późną nocą rozpocząć żerowanie. Na tle innych gąsienic wyróżniają się także sposobem zrzucania wylinki. Proces ten zaczyna się bowiem od zsunięcia starej głowy. W efekcie wydaje się, że gąsienica posiada dwie główki — z przodu nieco mniejszą, a nieco dalej, większą. Dopiero po pewnym czasie cały naskórek pęka i spada.

Przepoczwarzanie gąsienicy w motyla trwa najczęściej około 8 — 12 dni. Po wysuszeniu i rozwinięciu skrzydeł mogą wznieść się w powietrze i zadziwiać wszystkich swoim wyglądem. Co ciekawe, piękne, błękitne, opalizujące ubarwienie skrzydeł to wynik interferencji fal świetlnych, wywołanych przez odpowiednie ułożenie łusek na skrzydłach. Intensywna barwa występuje głównie u samców. Charakterystyczne dla tego gatunku są także czarne obwódki na krawędziach skrzydeł. Nakrapiane są one białymi i czerwonymi punkcikami. Od strony spodniej występuje barwa jasnobrązowa z dodatkiem beżowych przepasek.

Na rewersie skrzydeł motyli Morpho Peleides widoczne są charakterystyczne plamy w kształcie oczu. W czasie spoczynku motyl składa skrzydła, co pozwala mu się wtopić w otoczenie (głównie pnie drzew) i ukryć przed drapieżnikami.

Skąd pochodzą motyle Morpho Peleides?

Morpho Peleides można spotkać przede wszystkim w krajach tropikalnych oraz subtropikalnych Ameryki Południowej. Obszar występowania sięga także części Ameryki Środkowej. Najczęściej występuje on na skrajach oraz w pobliżu leśnych dróg.

Państwa, na których terenie występuje ten gatunek w przyrodzie to:

  • Meksyk,
  • Gwatemala,
  • Nikaragui,
  • Kostaryka,
  • Honduras,
  • Belize,
  • Panama,
  • Ekwador,
  • Wenezuela,
  • Kolumbia,
  • Brazylia,
  • Paragwaj,
  • A także archipelag Trynidad i Tobago.

Jeśli nie wybierasz się do Ameryki w najbliższym czasie, nie musisz rezygnować ze spotkania z tym niezwykłym motylem. Morpho Peleides w Polsce można spotkać w naszej motylarni Utrzymujemy w niej odpowiednie warunki, by nasi podopieczni mogli się rozwijać i prezentować swoje wdzięki w obecności gości.

morpho peleides hodowla

Czy Morpho Peleides mogą żyć w Polsce

Czy w Polsce można spotkać Morpho Peleides? Motyl ten żyje w klimacie tropikalnym, gdzie panują znacznie wyższe temperatury roczne, niż nad Wisłą. Ważna jest również wysoka wilgotność, występująca w krajach równikowych. Takich warunków do życia w naturze nie ma w naszym kraju.

Motyl Morpho Peleides nie przeżyje w polskich warunkach ani latem (zbyt mała wilgotność powietrza), ani inną porą roku (zbyt niskie temperatury).

Morpho Peleides — czy może być hodowana?

W Polsce możliwe jest założenie hodowli Morpho Peleides. Motyle te jednak potrzebują odpowiednich warunków do rozwoju. Hodowca musi więc wykazywać się dużą sumiennością i obowiązkowością.

W celu założenia nowej hodowli konieczny jest zakup żywych osobników. Najpiękniejszy motyl świata jest popularnym wyborem, choć zalecanym głównie dla doświadczonych osób. Kupuje się zazwyczaj poczwarki motyli w formie uśpionej. Dzięki temu mogą być one bezpiecznie przetransportowane do nowego terrarium. W ciągu kilku dni wybudzają się z letargu, ciesząc oko nowego właściciela.

Należy im zapewnić odpowiednie warunki bytowania. Minimalne rozmiary terrarium wynoszą 150x100x200 cm. Oświetlenie powinno być dostępne przez co najmniej 12 godzin. Zalecana temperatura mieści się w zakresie 25 — 30°C. Równie istotna jest także wilgotność — codziennie trzeba zraszać terrarium z Morpho Peleides. Hodowla powinna być wyposażona w wolierę entomologiczną, która zapewni swobodę latania dorosłym osobnikom. Minimalne wymiary takiego obszaru to 200x200x200 cm.

Motyle tego gatunku są rusałkami. Oznacza to, że nie siadają one na kwiatach. Zamiast tego żywią się sokami wyciekającymi z roślin. Ich ulubioną potrawą są natomiast przejrzewające i fermentujące owoce na przykład banany, mango oraz kiwi. Natomiast gąsienice lubią liście lucerny, koniczyny oraz orzecha ziemnego.

Duże trudności występują przy samodzielnym łączeniu par Morpho Peleides. Motyle jednak można hodować w grupach co najmniej kilkunastu osobników, dzięki czemu dobieranie się par jest łatwiejsze. Dobrze karmione i zadbane osobniki mogą dożyć nawet 3 tygodni. Samiczki są natomiast gotowe do połączenia po około 2.

Jak spotkać się na żywo z Morpho Peleides?

Prowadzenie własnej hodowli motyli nie jest prostym zajęciem. Wymaga także ogromnej odpowiedzialności. Dorosłych motyli nie można wypuścić na wolność, jak w przypadku rodzimych gatunków, ponieważ nie przetrwają w polskim klimacie.

Wyjazd do Ameryki Południowej lub Środkowej również jest dużym wydatkiem, choć warto choć raz w życiu zobaczyć piękne lasy Amazonii oraz odwiedzić ruiny po dawnych cywilizacjach Majów czy Azteków.

Na szczęście obcowanie z naturą nie musi być drogą inwestycją. Zapraszamy do naszej motylarni, gdzie spotkać się możesz z niezwykłym bogactwem pięknych gatunków. Ujrzeć na żywo Morpho Peleides to niezwykłe doświadczenie, dostępne dziś dla każdego.

Jeśli chcesz przyjrzeć się z bliska tym niezwykłym, dużym motylom, możesz ubrać coś z niebieskim akcentem. Kolor ten kojarzy się samcom z samiczkami, przez co chętnie przylecą do Ciebie. Pamiętaj jednak, aby przy wyjściu dokładnie sprawdzić swoje ubranie, aby nie wynieść ze środka żadnego motyla.