Zapraszamy codziennie w godzinach 10-18.

Jak gąsienica zmienia się w motyla? Etapy rozwoju

Stadia rozwoju motyla budzą zdumienie wśród osób, które do tej pory nie interesowały się cyklem rozwojowych tych wyjątkowych owadów. Larwa motyla musi pokonać długą i wyboistą drogę, zanim zmieni się w lekkie, kolorowe i latające stworzenie, które uprzyjemni nam wiosenny krajobraz. Dowiedz się, jak wygląda przemiana gąsienicy w motyla!

Jak rodzi się motyl, czyli krótka powtórka z cyklu rozwojowego tych owadów

Cykl rozwojowy motyli to złożony i ciekawy proces metamorfozy, który obejmuje cztery główne stadia rozwoju tychże owadów, a mianowicie: jajo, larwę, poczwarkę i dorosłego osobnika. Jaja są wynikiem kopulacji motyli. Samica składa je na roślinach żywicielskich, które stanowią źródło pożywienia dla larw. Gąsienice prowadzą bardzo aktywny i żarłoczny tryb życia, który skupia się na gromadzeniu zapasów energii. Po kilku przeobrażeniach larwa przekształca się w poczwarkę, z której następnie wylęga się dorosły osobnik. Wyjątkowość cyklu rozwojowego motyli polega na ich zdolności do przekształcania się w zupełnie inne formy życia na każdym etapie przemiany, co pozwala im efektywnie wykorzystywać różne środowiska i źródła pokarmu w różnych fazach życia.

Przemiana motyla. Co warto wiedzieć o larwach motyli?

Larwy motyli zwykle mają dobrze zdefiniowane segmenty ciała, które składa się z głowy, tułowia i odwłoka. Ich ciała mogą być pokryte szczecinkami, kolcami lub innymi strukturami, które pomagają larwom w poruszaniu się lub chronią przed drapieżnikami. Ponadto gąsienice motyli cechuje duża różnorodność, jeśli chodzi o rozmiar, kształt i kolorystykę ciała. Niektóre larwy posiadają długie, smukłe ciała, co ułatwia im poruszanie się w wąskich przestrzeniach, np. wśród gęsto ułożonych liści. Przykładem takich larw są te z rodziny motyli sówkowatych. W środowisku naturalnym występują też krótkie i masywne gąsienice, które są wyposażone w silne „szczęki” umożliwiające pobieranie twardszych pokarmów np. korzeni roślin. Przykładem „tłuściutkiej” larwy są gąsienice pazia królowej, które rzucają się w oczy soczyście zieloną barwą i pomarańczowo-czarnymi cętkami. Warto wiedzieć, że ubarwienie larw motyli może być bardzo zróżnicowane i często jest ono przystosowane do otoczenia, w którym rozwijają się gąsienice.

Poczwarka motyla. Co to za „stwór”?

Odpowiadając na pytanie, jak gąsienica zmienia się w motyla, nie można pominąć stadium poczwarki. To dość tajemniczy etap metamorfozy, który następuje po larwie, ale przed dorosłym osobnikiem. Poczwarki mogą mieć różne kształty i strukturę, co jest uwarunkowane genetycznie i charakterystyczne dla konkretnego gatunku motyla. Dla przykładu, poczwarka Rusałki Pawik swoim wyglądem przypomina nieco miniaturowego, brązowego, śpiącego nietoperza. Poczwarka zmierzchnicy trupiej główki przypomina z kolei większe i bardziej pękate nasiono kopru włoskiego. W stadium poczwarki metabolizm motyla spada do minimum. Owad nie wykazuje żadnej aktywności – jest nieruchomy i nie pobiera pokarmu. Co zatem utrzymuje go przy życiu? Energia zgromadzona podczas stadium larwalnego. Wewnątrz kokonu zachodzi jednak szereg intensywnych zmian, które prowadzą do powstania dorosłego osobnika. Ciało gąsienicy stopniowo rozpuszcza się i ulega całkowitej przebudowie. Z „komórkowego koktajlu” powstają wszystkie części ciała charakterystyczne dla postaci imago – skrzydła, odnóża, czułki i ciało motyla.

Poczwarka motyla. Ile czasu zajmuje pełne przeobrażenie?

Przemiana motyla z poczwarki w dorosłego osobnika zajmuje od kilkunastu dni do nawet kilku miesięcy. Wszystko zależy od gatunku motyla oraz od warunków atmosferycznych, na które „natknie się” poczwarka. Jeśli przeobrażenie przypadnie na okres okołozimowy, poczwarka „przeczeka” czas chłodów zakopana w glebie lub ściółce. Dopiero gdy pogoda stanie się bardziej sprzyjająca, motyl będzie kontynuować swój dalszy rozwój. Wówczas z niezbyt ładnej poczwarki wyłoni się piękny i zdolny do rozmnażania osobnik, który ruszy w świat w poszukiwaniu pożywienia i partnera do rozrodu.

Ile czasu żyje dorosły osobnik?

Większość dorosłych motyli wiedzie krótkie, ale bardzo intensywne życie, które trwa od kilku dni do kilku tygodni. Jego długość zależy od gatunku motyla, dostępu do pożywienia i ogólnych warunków środowiskowych (jakość powietrza, obecność drapieżników). Ciekawym przypadkiem motyla, który żyje bardzo krótko, jest największa ćma na świecie – Attacus Atlas. Rodzi się ona bez otworu gębowego, a więc nie jest zdolna do pobierania pokarmu. Jej kilkudniowe życie skupia się tylko na rozmnażaniu. Stosunkowo długim życiem może cieszyć się za to nasz rodzimy latolistek cytrynek. W dorosłej postaci może przetrwać cały okres wiosenno-letni. To nie lada wyczyn!

Poznaj cykl rozwojowy egzotycznych motyli w Motylarni Rozewie!

Niezwykle trudno jest śledzić cykl rozwojowy motyli w środowisku naturalnym. Jeśli interesuje Cię magiczna przemiana tych owadów, odwiedź Motylarnię Rozewie! Zyskasz wyjątkową okazję, by przyjrzeć się, jak motyle przekształcają się z jednej formy w drugą. Zobaczysz, jak wyglądają zapłodnione jaja motyli, jak larwy egzotycznych gatunków żerują na roślinach i jak mogą wyglądać poczwarki, zanim przeobrażą się w dorosłe osobniki. A całą tę wiedzę posiądziesz w towarzystwie setek kolorowych motyli latających nad Twoją głową. Zapraszamy!