Dla nas, ludzi, sen jest bardzo ważnym aspektem życia. Umożliwia nam regenerację organizmu, ładuje baterie i ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Czy w przypadku motyli jest tak samo? W dzisiejszym wpisie odpowiemy na pytanie, jak i gdzie śpią motyle. Dowiemy się też, co gatunki nocne robią w ciągu dnia i czy przeważają nad gatunkami dziennymi. Przyjemnej lektury!
Czy motyl śpi? Jak śpią motyle?
Motyle, podobnie jak wiele innych owadów, nie śpią w takim sensie, jak ludzie czy zwierzęta kręgowe. Zamiast tego wchodzą w stan spoczynku, który charakteryzuje się małą aktywnością, jakby chwilowym zamrożeniem motyla. W stanie spoczynku procesy metaboliczne w ciele motyla ulegają spowolnieniu i nie reaguje on na bodźce zewnętrzne, chyba że stanowią one bezpośrednie zagrożenie dla życia owada. Okres spoczynku motyli jest ściśle związany z ich aktywnością dobową. Motyle dzienne udają się na spoczynek wieczorową porą, kiedy słońce chowa się za horyzontem. Dla motyli nocnych właśnie wtedy rozpoczyna się okres największej aktywności. W ciągu dnia chronią się one przed intensywnym słońcem i drapieżnikami w swoich kryjówkach.
Gdzie śpią motyle?
Motyle dzienne najczęściej śpią schowane w trawie lub pod liśćmi. Niektóre gatunki chowają się w pękniętej korze drzew, pod dachówkami lub w szczelinach budynków. Motyle nocne wybierają podobne kryjówki, ale mniej wyeksponowane na światło dzienne. Jak wygląda śpiący motyl?
Motyl w stanie spoczynku przybiera pozycję, która potęguje jego zdolności maskujące. Składa skrzydła, a nogami przyczepia się do trawy lub spodu liścia. Kolejną istotną cechą jest pozostawanie w całkowitym bezruchu, co pomaga chronić się przed drapieżnikami, które wykrywają swoje ofiary na podstawie wibracji.
Czy w Polsce dominują motyle dzienne, czy nocne?
Motyle dzienne, które kojarzą nam się z ciepłą i słoneczną pogodą oraz kolorowymi skrzydłami, stanowią mniejszą część ogólnej populacji motyli w Polsce. To właśnie ich wyraziste barwy i aktywność w ciągu dnia sprawiają, że łatwiej nam je dostrzec w naturalnym środowisku i w czasie, gdy my sami pozostajemy aktywni. W naszym kraju przeważają motyle nocne. Na 3000 rozpoznanych gatunków, tylko 160 to motyle dzienne.
Kiedy jest najlepszy czas na obserwację motyli dziennych?
Najlepszym momentem na obserwację motyli dziennych jest późny poranek, kiedy to owady te przerywają stan spoczynku i zaczynają wygrzewać swoje skrzydła na słońcu. To świetna okazja do wykonania profesjonalnych zdjęć, ponieważ łatwiej wówczas zbliżyć się do owada bez obaw, że zaraz odleci. Równie dobrą porą na obserwację motyli dziennych jest wczesne popołudnie. Polecamy wybrać się w teren w ciepłe, słoneczne dni, kiedy to bez trudu można spotkać motyle w przydomowym ogrodzie, na łąkach, polach i nieużytkach.
Kiedy jest najlepszy czas na obserwację motyli nocnych?
Motyle nocne są aktywne po zmierzchu, przy czym ich największa aktywność przypada zwykle na godziny tuż po zachodzie słońca oraz przed świtem. Ciemne noce (gdy księżyc jest nowy lub w pierwszej kwadrze) zwykle zapewniają szersze pole do obserwacji motyli nocnych, ponieważ sztuczne źródła światła (np. latarnie) przyciągają wtedy więcej owadów. W czasie, gdy księżyc jest w pełni, obserwacje mogą być utrudnione, ponieważ motyle nocne są wówczas mniej skore do poszukiwania alternatywnych źródeł światła.
Do wabienia motyli można użyć lampy UV oraz sfermentowanych owoców, które są dla tych owadów atrakcyjnym źródłem pożywienia. Warto dodać, że niektóre gatunki motyli nocnych nie pobierają pokarmu w dorosłym stadium rozwoju, koncentrując się wyłącznie na rozrodzie. W takich przypadkach energia niezbędna do życia czerpana jest z zapasów zgromadzonych w czasie stadium larwalnego. Dotyczy to np. niektórych przedstawicieli rodziny Hepialus.
Egzotyczne motyle dzienne i nocne w Motylarni Rozewie
Znamy prostszy i o wiele przyjemniejszy sposób na obserwację motyli, zwłaszcza dla osób, które nie lubią wstawać wczesnym rankiem lub zarywać nocy po to, by obserwować motyle w ich naturalnym środowisku. Motylarnia Rozewie to jeden z niewielu obiektów w Polsce, gdzie można podziwiać egzotyczne motyle z całego świata na jednej, wolnej od wolier przestrzeni. Nasi Goście mają bezpośredni kontakt z tymi pięknymi stworzeniami, a na miejscu mogą dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat rozwoju i życia motyli.