Zapraszamy codziennie w godzinach 10-18

Jak spędzić idealny weekend w Rozewiu. Przewodnik turystyczny

Rozewie to niewielka, nadmorska miejscowość zlokalizowana między dwoma popularnymi kurortami – Władysławowem i Jastrzębią Górą. Ciekawe położenie geograficzne oraz duża ilość atrakcji w pobliżu sprawiają, że Rozewie to idealna destynacja na weekendowy wypad nad Bałtyk. Poza sezonem nie ma tu dużych tłumów, co z pewnością docenią osoby stroniące od zgiełku i ścisku. Co trzeba zobaczyć, planując weekend w Rozewiu? Jakie atrakcje czekają na miejscu?

Rozewie – atrakcje – Latarnia Morska

Latarnia morska w Rozewiu, usytuowana przy ul. Leona Wzorka 1, jest ważnym punktem nawigacyjnym dla statków oraz istotnym elementem historii regionu. Jej budowę rozpoczęto w 1822 roku, a od tego czasu przeszła już dwie znaczące przebudowy. Pierwsza modernizacja miała miejsce w 1910 roku, a druga w 1978 roku, kiedy to latarnia została podwyższona o 8 metrów poprzez dodanie metalowego walca. W trakcie ostatniej przebudowy zmieniono również źródło światła, na takie o większym zasięgu. Latarnia Morska w Rozewiu nosi imię Stefana Żeromskiego, który odwiedzał tę miejscowość w latach 1920-1924, a nawet przez chwilę w niej mieszkał. Na dziedzińcu latarni znajduje się pomnik pisarza. Ul. Leona Wzorka, przy której znajduje się latarnia, nosi imię latarnika, który pracował w latarni w latach 1920-1939 i który został zamordowany przez nazistów po wybuchu II Wojny Światowej. Od maja do sierpnia Latarnia Morska w Rozewiu jest dostępna dla zwiedzających. Za niewielką opłatą można wejść do środka i po krętych schodach wspiąć się na sam szczyt latarni, skąd rozpościera się piękny widok na okolicę. Warto dodać, że w budynku znajduje się też wystawa modeli latarni morskich z całego świata.

Rozewie – atrakcje – rezerwat Przylądek Rozewski

Rezerwat przyrody „Przylądek Rozewski” został utworzony w 1959 roku na obszarze o powierzchni 12,15 ha. Jego celem jest ochrona fragmentu wybrzeża klifowego porośniętego lasem mieszanym, w którym dominuje buk, oraz stanowiska jarzębu szwedzkiego (Sorbus intermedia). Głównym zadaniem rezerwatu jest zachowanie tego unikalnego ekosystemu ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych.

Na obszarze rezerwatu znajdują się resztki buczyny pomorskiej, gdzie rosną drzewa ponad dwustuletnie o imponującym obwodzie pnia dochodzącym do 3 metrów. Rezerwat chroni także klif, który został ukształtowany przez abrazyjną działalność fal morskich. W latach 20. XX wieku klif został wzmocniony betonową opaską, co zatrzymało proces erozji.

Na terenie rezerwatu zaobserwowano występowanie 196 gatunków roślin naczyniowych, w tym wielu podlegających ochronie, takich jak kukułka Fuchsa, wawrzynek wilczełyko czy jarząb szwedzki. Rezerwat „Przylądek Rozewski” stanowi istotne miejsce ochrony przyrody, które ma za zadanie chronić unikalny krajobraz i różnorodność biologiczną tego obszaru. To miejsce musi zobaczyć każdy miłośnik przyrody.

Rozewie – atrakcje – groty w Mechowie

Niedaleko Rozewia znajdują się groty mechowskie, które również warto zobaczyć. Największa z nich – Jaskinia Mechowska – stanowi ewenement na skalę europejską. Powstała ona w wyniku erozji chemicznej, a odkrytą ją w 1818 roku. Długość korytarzy Jaskini Mechowskiej wynosi 61 metrów, natomiast dla zwiedzających udostępniono tylko przyotworową część groty. Najbardziej interesujący fragment jaskini z jej końcową izbą pozostaje niedostępny dla turystów ze względu na ciasne przejście i ryzyko zawalenia.

Rozewie – atrakcje – Motylarnia Rozewie

Tuż pod Latarnią Morską w Rozewiu znajduje się nasza Motylarnia, która, podobnie jak większość atrakcji nad morzem, działa sezonowo. Motylarnia jest domem dla kilkudziesięciu gatunków motyli dziennych i nocnych z całego świata. W przeciwieństwie do innych obiektów tego typu, u nas można podziwiać motyle na żywo, w czasie gdy swobodnie poruszają się one po obiekcie. To niepowtarzalna okazja, by przyjrzeć się tym kolorowym stworzeniom z bliska, poznać ich zwyczaje, potrzeby żywieniowe oraz ciekawostki z życia. W interesujący sposób przedstawiają je nasi Pracownicy, którzy oprowadzają zwiedzających po Motylarni i cierpliwie odpowiadają na pytania Gości. Wizyta w Motylarni ucieszy każdego, bez względu na wiek. Zarówno dzieci, jak i dorośli wychodzą od nas z dużym uśmiechem na twarzy, porcją wiedzy na temat motyli oraz mnóstwem pięknych zdjęć. Zapraszamy!