Jod należy do pierwiastków odgrywających ważną rolę w zdrowiu człowieka. Jego naturalne źródło to między innymi woda morska, a dokładniej ujmując – powietrze nadmorskie, niosące mikroskopijne drobiny wody. Jeżeli masz w planach zdrowotny wypoczynek, warto dowiedzieć się, kiedy i gdzie najlepiej udać się nad Bałtyk, by czerpać z dobrodziejstw naturalnej inhalacji. Czy wiesz, czemu nad morzem jest najwyższy poziom jodu i jakie korzyści może przynieść Twojemu organizmowi jego obecność w morskiej bryzie?
Czy jod występuje nad każdym morzem?
Jod nad morzem występuje w powietrzu w okolicach wybrzeży, a najwięcej jodu można spotkać w miejscach, które są wystawione na silne wiatry i przypływy. Zjawisko to nie dotyczy jednak wszystkich akwenów na świecie. O ile nad chłodnymi morzami, jak Bałtyk czy Morze Północne stężenie jodu jest stosunkowo wysokie, to nad tymi cieplejszymi, jak Morze Śródziemne lub Morze Czarne, jest go już znacznie mniej. Dlaczego tak się dzieje? Czyżby powiedzenie „woda z jodem” nie miało uniwersalnego zastosowania dla każdego morza?
Źródła jodu w powietrzu zależą od klimatu i warunków geograficznych. W rejonach chłodniejszych woda morska paruje wolniej, zaś silniejsze wiatry oraz wyższe fale unoszą więcej jodu oraz innych cennych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu pierwiastków, jak brom, wapń i magnez. W Polsce najbogatszym źródłem jodu w naturze jest Bałtyk, którego wody obfitują w ten pierwiastek. Gdy spacerujesz brzegiem morza Twój organizm w pełni korzysta z leczniczego mikroklimatu.
Kiedy jest najwięcej jodu nad morzem?
Najwięcej jodu nad Bałtykiem występuje w miesiącach, gdy wiatr jest najsilniejszy, a fale najbardziej wzburzone. Kiedy najlepiej jechać nad morze po jod? Na wypoczynek zdrowotny, związany z wdychaniem jodu, udaj się w okresie jesienno-zimowym. W tym czasie Bałtyk jest najzimniejszy, a to też sprzyja obecności jodu w atmosferze. Oczywiście w okresie letnim również można poczuć korzyści z oddychania świeżym morskim powietrzem, ale wówczas stężenie jodu jest niższe, bo wiatr jest łagodniejszy, a fale spokojniejsze. W jakich miesiącach jest najwięcej jodu nad morzem? Mniej więcej od września do marca.
Gdzie nad morzem znajduje się największe stężenie jodu?
A gdzie najwięcej jodu nad Bałtykiem unosi się w powietrzu? Nad polskim morzem najwyższe stężenie tego pierwiastka występuje w rejonie wybrzeża wschodniego i północnego. Hel, Ustka, Władysławowo, Łeba, a także okolice Wyspy Wolin oraz Wyspy Uznam – tam jod jest obecny w dużych ilościach, głównie przez najintensywniejsze parowanie wody morskiej i silne wiatry w kierunku brzegu.
Im bliżej morza, tym jego stężenie jest wyższe. Warto więc wybierać się na przechadzki w odległości do 300 metrów od linii brzegowej oraz rezerwować noclegi blisko plaży, aby maksymalnie skorzystać z dobrodziejstw nadmorskiego powietrza, które zawiera dużo jodu, bezcennego dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.
Jakie korzyści płyną z wdychania jodu?
Wdychanie jodu, a w zasadzie nasyconego nim powietrza, ma zbawienny wpływ na organizm człowieka. Przede wszystkim jod działa oczyszczająco na układ oddechowy – poprawia funkcjonowanie płuc i oskrzeli. Osoby z alergiami, astmą oraz przewlekłymi chorobami układu oddechowego mogą liczyć na ulgę podczas pobytu nad morzem.
Jod wspomaga również odporność organizmu i przyczynia się do lepszego zwalczania infekcji. Pomaga także w utrzymaniu równowagi hormonalnej, wpływa na poprawę kondycji skóry, wspomagając jej regenerację. Dzięki wdychaniu czystego powietrza nadmorskiego, bogatego w ten pierwiastek, nasz organizm staje się bardziej odporny na zmiany pogody i stres.
Nie tylko wdychanie jodu jest ważne, warto również krótko wspomnieć o składnikach diety bogatych w ten pierwiastek. Co zawiera jod? Obfitują w niego brokuły, szpinak, groszek zielony, kapusta, fasola, buraki. Jod znajduje się również w rybach i owocach morza, a także w… pieczarkach. Czym grożą jego niedobory?
Wpływ jodu na tarczycę i zdrowie człowieka – skutki niedoboru jodu
Jod ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy. To właśnie ten pierwiastek jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy, które mają wpływ na metabolizm organizmu. Niedoczynność tarczycy a jod są ze sobą powiązane – niedobór jodu prowadzi do powiększenia tarczycy i poważnych kłopotów zdrowotnych. Pierwiastek ten jest także istotny dla wzrostu i rozwoju komórek oraz tkanek. To szczególnie ważne w okresie prenatalnym, gdy zawartość jodu w organizmie matki wpływa na rozwój mózgu płodu.
Jod odgrywa też istotną rolę w detoksykacji organizmu, korzystnie wpływa między innymi na pracę nerek i wątroby. Pobyt nad morzem, szczególnie w okresach gdy powietrze zawiera dużo jodu, może więc bardzo wszechstronnie pomóc Ci w zachowaniu zdrowia i w polepszeniu kondycji fizycznej. To sprawia, że nadmorskie wczasy nad Morzem Bałtyckim stają się nie tylko przyjemnością, ale i skuteczną metodą profilaktyki, przynoszącą mnóstwo korzyści zdrowotnych.
Przeczytaj także: Gdzie warto pojechać na urlop nad polskim morzem?