Motylarnia jest obecnie zamknięta, zapraszamy do naszego drugiego punktu w Helu

Motyl Królowej Aleksandry – jeden z najrzadszych i najpiękniejszych motyli na świecie

Motyl Królowej Aleksandry to jeden z największych i najpiękniejszych motyli dziennych, jakie można spotkać na całej kuli ziemskiej. Niestety jest to okaz tak rzadki, że mało kto ma szansę podziwiać go na własne oczy. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest mocno ograniczona liczebność motyli z tego gatunku oraz fakt, że występuje on tylko i wyłącznie na ściśle wyznaczonym obszarze. Komu Motyl Królowej Aleksandry zawdzięcza swoją nazwę? Gdzie jest jego naturalne siedlisko? Zapraszamy do lektury!

Motyl Królowej Aleksandry – pochodzenie

Motyl królowej Aleksandry, znany naukowo jako Ornithoptera alexandrae, jest jednym z największych motyli na świecie. Pochodzi on z Papui-Nowej Gwinei. Naturalne siedlisko tego imponującego motyla znajduje się głównie w lasach deszczowych północno-wschodniej części Papui-Nowej Gwinei, w regionach takich jak Oro.

Motyl Królowej Aleksandry – wygląd

Motyl Królowej Aleksandry wyróżnia się zjawiskowym wyglądem na tle zróżnicowanej pod kątem morfologicznym grupy owadów, do której się zalicza. Charakteryzuje go przede wszystkim bardzo duża rozpiętość skrzydeł, która może wynosić nawet do 25 cm. Same skrzydła są efektownie i wyraziście ubarwione, mienią się w słońcu. Pod względem kolorystyki skrzydeł przodują samce. Samice są bardziej stonowane kolorystycznie, co ułatwia im ukrywanie się przed drapieżnikami. Mocno zbudowane jest również ciało Motyla Królowej Aleksandry, co jest cechą charakterystyczną dla tych gatunków motyli, które są zdolne do długich lotów. Ponadto można u niego zaobserwować duże oczy i grube czułki.

Motyl Królowej Aleksandry – ciekawostki

Motyl Królowej Aleksandry zawdzięcza swoją nazwę królowej Aleksandrze, żonie króla Edwarda VII, króla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii. Wspomniany wyżej gatunek został tak nazwany przez Waltera Rothschilda, angielskiego entomologa i członka słynnej rodziny bankierów Rothschildów, który opisał ten rodzaj motyli w 1907 roku. Wybór nazwy był formą hołdu dla królowej Aleksandry i odzwierciedlał ówczesną praktykę nazywania nowych, egzotycznych odkryć naukowych na cześć członków rodziny królewskiej lub innych ważnych postaci.

Motyl Królowej Aleksandry – zagrożenie wyginięciem

Motyl Królowej Aleksandry, co bardzo przykre, jest obecnie na granicy wymarcia. Co jest tego przyczyną? Można tu wymienić kilka niezależnych czynników. Pierwszym z nich był wybuch wulkanu w latach 50. ubiegłego stulecia, który zniszczył znaczną część ekosystemu, który zamieszkiwał Motyl Królowej Aleksandry. Naukowcy szacują, że po erupcji wulkanu obszar występowania omawianego dziś gatunku motyla skurczył się do 100 km². Niestety na skutek masowej wycinki lasów deszczowych w Papui Nowej Gwinei obszar ten tylko się zmniejsza. Kolejnym ważnym czynnikiem wymierania Motyla Królowej Aleksandry jest jego wysoka wartość kolekcjonerska, co sprawia, że na owady z tego gatunku polują ludzie, którzy następnie sprzedają je na czarnym rynku. Ostatnią rzeczą, która sprzyja wymieraniu Motyla Królowej Aleksandry, jest brak dużych możliwości rozrodczych. W ciągu całego życia samica Ornithoptera alexandrae składa zaledwie 30 jaj. Stadium gąsienicy trwa aż 80 dni, a poczwarki – 40. Tak długi cykl rozwojowy prowadzi do jeszcze większego ograniczenia liczebności tego gatunku.

Motyl Królowej Aleksandry – czy można zobaczyć go w Motylarni Rozewie?

Motyl Królowej Aleksandry objęty jest ścisłą ochroną, a hodowanie go w celach kolekcjonerskich jest surowo zabronione. Nie ma go wśród naszych okazów, ale możemy pochwalić się innymi, równie egzotycznymi gatunkami motyli, które można podziwiać w naszym obiekcie. Są to między innymi:

  • mieniące się w słońcu niebieskie motyle,
  • motyle-zebry,
  • największe motyle nocne na świecie,
  • motyle sowie,
  • zielone motyle z gatunku Papilio Palinurus,
  • i wiele innych gatunków z całego świata.  

Motylarnia Rozewie oferuje możliwość podziwiania różnorodnych gatunków motyli w ich naturalnym środowisku, na otwartej przestrzeni. To wspaniała okazja, by dowiedzieć się o motylach więcej niż na lekcji biologii. Zapraszamy wszystkich, którzy interesują się życiem tych fascynujących stworzeń – bez względu na wiek i poziom wiedzy.