Motyle bez wątpienia stanowią najbardziej kolorową i zróżnicowaną pod względem wyglądu skrzydeł grupę owadów latających. Można jest spotkać na każdym kontynencie, poza Antarktydą. W polskich warunkach klimatycznych jesteśmy raczej przyzwyczajeni do obcowania z motylami niewielkich rozmiarów, dlatego z oczami pełnymi zachwytu spoglądamy na większe okazy, zamieszkujące chociażby lasy amazońskie. Jakie są największe motyle dzienne i nocne na świecie? Oto one!
Największy motyl dzienny na świecie – komu przypadnie ten zaszczytny tytuł?
Motyl królowej Aleksandry (Ornithoptera alexandrae) to, według różnych źródeł, największy motyl na świecie i jednocześnie jeden z najbardziej spektakularnych. Jest on endemitem, co oznacza, że występuje tylko na ściśle określonym i mocno ograniczonym terenie – w tym przypadku w lasach deszczowych północno-wschodniej Papui-Nowej Gwinei.
Charakterystyczne dla tego gatunku są bardzo duże rozmiary. Rozpiętość skrzydeł u samicy może osiągnąć nawet do 31 cm, a u samca – do 27 cm. Samice, choć większe, są bardziej stonowane kolorystycznie. Samce zaś wyróżniają się jaskrawym ubarwieniem w odcieniach zielonym i niebieskim, co czyni je niezwykle atrakcyjnymi wizualnie.
Motyl królowej Aleksandry, podobnie jak inne motyle z rodziny paziowatych, odżywia się nektarem kwiatowym. Co ciekawe, rośliną żywicielską dla gąsienic wspomnianego wyżej gatunku motyli, są pnącza z rodzaju Aristolochia, które są toksyczne dla wielu innych organizmów. Dzięki temu gąsienice i dorosłe osobniki są trujące dla potencjalnych drapieżników, co pozwala im uniknąć ataków ze strony naturalnych wrogów.
Niestety motyl królowej Aleksandry jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem ze względu na stopniową utratę naturalnego siedliska, co ma związek z wylesianiem lasów deszczowych, oraz ze względu na nielegalny handel. Z powodu swojego rozmiaru i niezwykłej urody jest to gatunek bardzo pożądany przez kolekcjonerów. Obecnie motyl królowej Aleksandry jest chroniony na mocy konwencji CITES, która reguluje międzynarodowy handel gatunkami zagrożonymi wyginięciem.
Największy motyl nocny na świecie – gdzie można go spotkać?
Największym nocnym motylem na świecie jest Pawica Atlas (Attacus atlas). Rozpiętość jej skrzydeł dochodzi do 30 cm, co czyni z niej ćmę o imponujących rozmiarach. Pawica atlas występuje w południowo-wschodniej Azji. Motyl ten wyróżnia się oryginalnymi brązowo-pomarańczowo-rdzawymi wzorami na skrzydłach, które, według niektórych, przypominają umaszczenie ciała jadowitych węży. W górnej części skrzydeł znajdują się wąskie wyrostki, charakterystyczne dla tego gatunku.
Warto wiedzieć, że dorosłe osobniki Pawicy atlas nie pobierają pokarmu, a jedynie korzystają z zapasów energetycznych zgromadzonych w postaci larwalnej. Żyją one tylko kilka dni i w tym krótkim czasie ich jedynym zadaniem jest znalezienie partnera i złożenie jaj celem przedłużenia gatunku. Pawice atlas można podziwiać na żywo w Motylarni Rozewie. Te imponujące ćmy za każdym razem wzbudzają ciekawość, podziw, a także współczucie naszych Gości. Są tak duże, że z trudnością odrywają się od Ziemi, a samice większość swojego krótkiego życia spędzają na oczekiwaniu na samca. W tym celu wydzielają one specjalne feromony, które są wyczuwane przez męskie osobniki z odległości 5 km.
Największy motyl dzienny w Polsce – jaki to gatunek?
Jednym z największych motyli dziennych w Polsce jest Niepylak apollo, który występuje w Pieninach i Górach Kruczych. Niepylak apollo ma białe skrzydła z charakterystycznymi czerwonymi plamami, które mogą różnić się wielkością i intensywnością w zależności od podgatunku i regionu występowania. Skrzydła są również obrzeżone czarnym wzorem, co dodaje im kontrastu. Niepylak apollo jest gatunkiem zagrożonym. W ostatnich dekadach jego populacja na terenie Polski znacznie się zmniejszyła, czego powodem jest utrata siedlisk związana z działalnością człowieka, taką jak rozwój rolnictwa, urbanizacja czy zmiany w użytkowaniu ziemi.
Największy motyl nocny w Polsce – bez niespodzianek!
Najbardziej okazałą pod względem rozmiaru ćmą w Polsce jest Zmierzchnica Trupia Główka. Swoją nazwę zawdzięcza ona nietypowemu wzorowi na grzbiecie tułowia, który przypomina czaszkę. Rozpiętość skrzydeł tego owada wynosi do 13 cm. Choć nie jest to gatunek zagrożony, w niektórych regionach naszego kraju, widoczny jest spadek populacji tego motylu nocnego. Głównym powodem wspomnianego wyżej zjawiska jest stosowanie pestycydów w rolnictwie. Warto dodać, że gąsienice Zmierzchnicy Trupiej Główki żywią się m.in. liśćmi ziemniaków i pomidorów, więc stosowanie chemicznych środków ochrony roślin, nie pozostaje bez wpływu na ich liczebność.
Masz ochotę dowiedzieć się więcej o motylach z najdalszych zakątków świata? Chcesz na własne oczy zobaczyć najbardziej interesujące gatunki? Odwiedź Motylarnię Rozewie i daj się oczarować tym niezwykłym, kolorowym stworzeniom! Tylko u nas masz szansę zobaczyć żywe motyle z całego świata, w środowisku imitującym naturalne. Zapraszamy!
Przeczytaj także: Motyle a trujące rośliny – jak one sobie z nimi radzą?