Motylarnia jest obecnie zamknięta, zapraszamy w przyszłym roku.

Motyl Morpho – fascynujące ciekawostki

Motyl Morpho to z pewnością jeden z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych motyli na świecie. Należy do rodziny rusałkowatych i zamieszkuje lasy tropikalne Ameryki Południowej. Jeśli kiedykolwiek widziałeś zdjęcia okazałego motyla z intensywnie niebieskimi skrzydłami, to z dużą pewnością był to właśnie motyl Morpho. Co warto o nim wiedzieć? Z jakiego powodu zachwyca się nim tak wielu hodowców? Zapraszamy do lektury!

Motyl Morpho – czym się charakteryzuje?

Motyle Morpho, znane jako niebieskie motyle, budzą ogromny podziw wśród miłośników natury i są wdzięcznym obiektem do obserwacji. Skrzydła tych latających owadów są metalicznie niebieskie, a ich wierzchołkowa część może być czarna lub granatowa. Przejście między tymi kolorami jest bardzo subtelne, co daje wrażenie gradientu. Rozpiętość skrzydeł motyli Morpho szacuje się na 13-16 cm. To jedne z największych motyli na świecie. Ich rodzaj obejmuje aż 10 gatunków, z których najbardziej znane są:

  • Morpho rhetenor,
  • Morpho peleides,
  • Morpho cypris,
  • Morpho deidamia,
  • Morpho achilles,
  • Morpho helenor.

Wszystkie wymienione wyżej gatunki z rodziny Morpho nadają się do hodowli w warunkach sztucznych.

Cykl życia motyla Morpho rhetenor

Samica motyla Morpho rhetenor składa jaja na roślinach z rodziny marantowatych (Marantaceae), które w późniejszym okresie będą stanowić pożywienie dla larw. Co ciekawe, samice składają jaja pojedynczo, po kilka sztuk na dzień. Około 20% z nich jest niezapłodnionych, a te zapłodnione można poznać po ciemnych kropeczkach prześwitujących przez zielonkawe osłonki. Larwy wykluwają się po około 10 dniach i wykazują niedużą aktywność ruchową. Intensywnie żerują na roślinie będącej ich żywicielem, aż do czasu przekształcenia się w poczwarki. Poczwarki motyla Morpho rhetenor zazwyczaj mają kolor zielonkawo-brązowy. Przeobrażenie w dorosłego osobnika następuje po około 3 tygodniach. Skrzydła motyli Morpho są zwinięte jeszcze jakiś czas po wykluciu. Muszą wyschnąć i się umocnić, by owad mógł wzbić się w powietrze.

blue morpho
Obraz autorstwa wirestock na Freepik 

Gdzie można spotkać motyle Morpho?

Motyle Morpho naturalnie występują w lasach deszczowych Ameryki Środkowej i Południowej, zwłaszcza w krajach takich jak Kostaryka, Panama, Kolumbia, Ekwador, Peru i Brazylia. Są to obszary o wilgotnym klimacie, gdzie rosną rośliny żywicielskie dla larw tych motyli. Miejsca, gdzie można spotkać motyle Morpho, to przede wszystkim obszary chronione, takie jak parki narodowe i rezerwaty przyrody. Owady te są bowiem uważane za gatunki wskaźnikowe, co oznacza, że są one używane jako weryfikatory do oceny stanu i zdrowia ekosystemów lasów deszczowych. Ochrona siedlisk motyli Morpho, jak i ich samych, jest kluczowa dla przetrwania tych stworzeń w środowisku naturalnym.

Motyle Morpho są również popularną atrakcją w wielu ogrodach motyli na całym świecie, gdzie są one hodowane w warunkach kontrolowanych, w celach rekreacyjnych, naukowych i biznesowych. Niezwykła uroda tych owadów inspiruje między innymi fotografów, tatuażystów oraz specjalistów od marketingu. Motyle Morpho możesz również podziwiać w naszej Motylarni Rozewie. Serdecznie zapraszamy!

Czego symbolem jest niebieski motyl?

Motyle są powszechnie uznawane za symbol przemiany, piękna i delikatności. Co innego symbolizuje niebieski motyl? Znaczenie tego owada często wiąże się z wierzeniami w życie pozagrobowe. W niektórych kulturach niebieskie motyle są postrzegane jako symbol reinkarnacji, obecności duszy i duchowej transformacji. Warto jednak pamiętać o tym, że interpretacje symboli mogą się różnić w zależności od kultury, religii, tradycji czy osobistych wierzeń. Dla większości osób, które interesują się owadami i które lubią je obserwować, niebieski motyl to po prostu niemalże magiczny cud natury, który przyciąga spojrzenia nietypową kolorystyką, pokaźnym rozmiarem i ujmującą delikatnością.

Skrzydła motyla Morpho – ciekawostki

Większość motyli zawdzięcza swoją kolorystykę różnym pigmentom, które znajdują się w łuskach skrzydeł. Motyle Morpho są pod tym względem wyjątkowe. Łuski w ich skrzydłach są przezroczyste, a widziana przez nas intensywnie niebieska barwa, powstaje w wyniku interferencji fal świetlnych, które wcześniej uległy rozproszeniu przez warstwowe mikrostruktury znajdujące się wewnątrz i na powierzchni wspomnianych wyżej łusek. W zależności od kierunku padania światła, można odnieść wrażenie, że skrzydła motyli Morpho delikatnie migoczą i mienią się najróżniejszymi odcieniami niebieskiego. To iście hipnotyzujący spektakl, który stał się przedmiotem badań naukowców. Specjaliści z University of Exeter dowiedli, że łuski motyli z gatunku morpho rhetenor odbijają aż 75% światła niebieskiego i 3% światła czerwonego. Natura jest niesamowita!

Przeczytaj także: Poznaj nasze motyle — Morpho Peleides zachwyci Cię swoim ubarwieniem