Zapraszamy codziennie w godzinach 10-18.

Motyle egzotyczne – nazwy, budowa, gatunki

Fascynujący świat motyli może nas zaskoczyć pod wieloma aspektami. Na świecie występuje aż 150 tysięcy gatunków motyli. Spotkamy je na różnych kontynentach Ziemi. Egzotyczne gatunki motyli cieszą się dużą popularnością i wzbudzają powszechny zachwyt, ze względu na swoje nietypowe kolory oraz zróżnicowaną wielkość. Motyle ogólnie występują co prawda na wszystkich kontynentach prócz Antarktydy. Jednak z oczywistych względów w tropikach jest ich najwięcej. Gdzie możemy spotkać niebieskie motyle egzotyczne? Jak wyglądają najciekawsze egzotyczne gatunki? W tym wpisie poznasz wszystkie ciekawostki, które sprawią, że pokochasz motyle egzotyczne – nazwy, budowę, najpopularniejsze gatunki. Dowiesz się także, gdzie możesz spotkać egzotyczne gatunki i czy możesz kupić egzotycznego motyla. Zapraszamy do lektury!

motyle egzotyczne nazwy i gatunki

Czym charakteryzują się motyle egzotyczne?

Motyle egzotyczne to bardzo duża grupa owadów, dlatego nie sposób jest opisać ją w całości.  Spotkamy je praktycznie na całym świecie, z wyjątkiem Antarktydy. Najciekawsze gatunki spotkamy jednak w Ameryce Południowej, Azji oraz Afryce – części tych kontynentów znajdują się w strefie subtropikalnej i tropikalnej, które stanowią idealne warunki do rozwoju i wzrostu najbardziej nietypowych i fascynujących gatunków tych owadów. Motyle mają czteroetapowy cykl życiowy. Jak większość owadów przechodzą przy tym  metamorfozę całkowitą, zwaną też przeobrażeniem całkowitym inaczej zupełnym. Najprostsze podziały, które ułatwiają rozpoznawanie motyli obejmują rozróżnienie na gatunki motyli dziennych oraz motyli nocnych. Motyle możemy podzielić także ze względu na ich wielkość na motyle większe i motyle mniejsze. Największe gatunki egzotycznych motyli mogą mieć rozpiętość skrzydeł aż do 30 centymetrów! 

Nazwy najpopularniejszych motyli egzotycznych

Tak jak już wspominaliśmy, na świecie występują setki tysięcy różnorodnych gatunków motyli. Jakie są jednak nazwy najpopularniejszych gatunków egzotycznych? Jak wyglądają najciekawsze egzotyczne motyle? Jednym z najpopularniejszych motyli na świecie jest Caligo Memnon. Nazywany jest również Motylem Sowim, ze względu na swoje charakterystyczne wzory na skrzydłach, przypominające oczy sowy. Jednym z piękniejszych gatunków jest także Morpho Peleides, który charakteryzuje się pięknym, niebieskim kolorem skrzydeł. Na uwagę zasługuje także największa ćma na świecie – Attacus Atlas – której rozpiętość skrzydeł wynosi nawet 30 centymetrów! Wśród popularnych gatunków egzotycznych motyli znajdziemy także Tirumala septentrionis, który nazywany jest potocznie Niebieskim Tygrysem. Jest to gatunek trujący, dlatego nie ma żadnych naturalnych wrogów. Wśród popularnych nazw motyli znajdziemy także pochodzącego z Singapuru Żeglarza, Niebieski Księżyc, czy też Mozaikę, których nazwy odnoszą się do specyficznego ubarwienia lub sposobu lotu.

tropikalne motyle z całego świata

Motyle tropikalne – budowa

Budowa egzotycznych motyli nie różni się w najważniejszych założeniach od budowy gatunków, które spotkamy w Polsce. Każdy gatunek motyla będzie się jednak różnił wyglądem, wielkością czy też ubarwieniem. Dorosłe motyle tropikalne charakteryzują się różnorodnymi cechami – wszystko zależy tak naprawdę od specyfiki konkretnego gatunku. Jednak owady, które możemy zaklasyfikować jako motyle cechują się zbliżoną budową. Ciało motyli jest wyraźnie podzielone na trzy części – głowę, tułów i odwłok. Najbardziej charakterystycznym elementem motyli są ich szerokie i barwne skrzydła. Na głowie motyli znajdują się dość duże oczy złożone, aparat gębowy oraz czułki. Motyle posiadają aparat gębowy typu ssącego. Jest on przystosowany do pobierania płynnego pokarmu, takiego jak nektar, sok wypływający z owoców czy pni drzew. Najbardziej charakterystycznym elementem aparatu gębowego motyli jest długa ssawka, która składa się z dwóch przylegających do siebie rynienek. Niektóre motyle z kolei nie pobierają w ogóle pokarmu – żyją one dzięki zapasom zmagazynowanym podczas stadium gąsienicy. Kolejną istotną częścią budowy motyli są czułki – stanowią one narząd zmysłu i dotyku, ponieważ na ich powierzchni znajdują się liczne receptory zapachowe. Czułki owadów mogą przyjmować różne formy. Kolejną częścią jest tułów motyli, który zbudowany jest z trzech segmentów – przedtułowia, śródtułowia i zatułowia. Na każdym z segmentów osadzona jest jedna para odnóży. Ostatnim i najbardziej charakterystycznym elementem ciała motyla są jego skrzydła. U większości gatunków są one duże i szerokie. Zbudowane są z cienkiej błony, która jest rozpięta na sztywnych żyłkach. Skrzydła pokryte są najczęściej łuskami, które zawierają pigmenty odpowiedzialne za żywe i barwne kolory motyli. 

Czy można kupić motyla egzotycznego?

Wielu miłośników motyli zastanawia się nad tym, czy da się hodować motyle w domowym zaciszu. Hodowla motyli jest doskonałą okazją do poznania wielu ciekawych aspektów ich życia, ponieważ obserwacja motyli w naturze jest zazwyczaj bardzo trudna lub niemożliwa ze względu na skryty tryb życia wielu gatunków. By to się udało, musimy zapewnić motylom dogodne warunki, co jest niemałym przedsięwzięciem. Jak zacząć hodować motyle egzotyczne? Kupno tego typu okazów powinno odbywać się za pośrednictwem zaufanych hodowli. Czy da się jednak kupić każdy gatunek motyli egzotycznych? Nie – nie powinniśmy kupować motyli objętych Konwencją o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Jeśli jednak dany gatunek nie jest objęty ochroną i wiemy, jak zapewnić mu odpowiednie warunki do życia i rozwoju, nic nie stoi na przeszkodzie, by zostać opiekunem egzotycznego gatunku motyla.

Jeśli chcesz poznać z najpiękniejsze egzotyczne motyle bez konieczności podróżowania na drugi koniec świata, zapraszamy do największej motylarni w Polsce – Motylarni Rozewie. W naszej Motylarni masz możliwość bliskiego kontaktu z motylami – w odróżnieniu od klasycznych wystaw, w naszej Motylarni najpiękniejsze gatunki motyli fruwają swobodnie i nie są oddzielone od zwiedzających. Znajdziesz u nas najpiękniejsze motyle egzotyczne! Zabierz ze sobą dobry humor i kolorowe ubrania – nasi skrzydlaci przyjaciele z pewnością będą chcieli bliżej Cię poznać!