Zapraszamy codziennie w godzinach 10-18.

Motyle Monarcha – ciekawostki o wędrownych motylach

Motyl Monarcha (Danaus plexippus) to jeden z najbardziej zagadkowych motyli na świecie. Jest on jedynym znanym naukowcom owadem, który w czasie swojej jesiennej wędrówki pokonuje odległość 4 tysięcy kilometrów. Jak wyglądają motyle Monarcha i jakie tereny zamieszkują? Dlaczego każdego roku wyruszają w tak odległą i pełną niebezpieczeństw podróż? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym dzisiejszym wpisie. Przyjemnej lektury!

Motyle Monarcha – czym się wyróżniają?

Motyle Monarcha są należą do rodziny rusałkowatych (Nymphalidae) i znane są entomologom ze swojego imponującego, eleganckiego wręcz wyglądu. Ich cechą charakterystyczną są piękne skrzydła w kolorze pomarańczowo-czarnym, poznaczone symetrycznymi pasami i plamami. Ich rozpiętość może wynosić nawet do 10 cm. Ciało motyla Monarchy jest grube, czarne i poznaczone białymi plamkami po bokach i na odwłoku. Jeśli chodzi o anteny, to są one cienkie, ciemne i zakończone kulkowatymi strukturami. Głowa owada również jest czarna i ma charakterystyczny, rurkowy aparat gębowy, który służy do pobierania pokarmu. Motyle Monarcha odżywiają się przede wszystkim nektarem kwiatowym, który jest dla nich ważnym źródłem cukrów. Ponadto owady te uzupełniają swoją dietę, pobierając minerały i składniki odżywcze z błota i nawozów naturalnych.

Jak długo żyją motyle Monarcha?

Długość życia motyli Monarcha to zaledwie trzy-cztery tygodnie, a w przypadku pokolenia zimującego trwa ono około ośmiu miesięcy. Zaloty opisywanych motyli można podzielić na dwie fazy. Pierwsza z nich to faza powietrzna, w której samiec Monarchy usiłuje zdobyć uwagę samicy, goniąc ją w powietrzu i prowadząc ją na ziemię. Po osiągnięciu tego celu, Monarcha przystępuje do drugiej fazy, czyli fazy ziemnej, w której para motyli złącza się ze sobą i kopuluje przez około 60 minut. Samice motyla Monarchy składają jaja na roślinach trojeściowatych, które są zarazem źródłem pokarmu dla larw. Te zaś przeistaczają się w poczwarki, które następnie zmieniają się w dorosłego i uskrzydlonego przedstawiciela gatunku Danaus plexippus. Roczny cykl życia motyli Monarcha obejmuje aż cztery pokolenia.

Gdzie występują motyle Monarcha?

Motyle Monarcha to owady o dużym zasięgu występowania, można je spotkać w różnych regionach światach. Ich rodzimym domem jest jednak Ameryka Północna. Motyle Monarcha zamieszkują obszar Kanady, Stanów Zjednoczonych oraz Meksyku. Występują także w niektórych krajach Ameryki Południowej oraz w Europie. Są to owady migrujące, a wędrówki motyli Monarcha od lat były przedmiotem badań amerykańskich naukowców. Jak ten piękny owad znalazł się na Starym Kontynencie? Pierwsze introdukcje (wprowadzenie nierodzimego gatunku do lokalnego ekosystemu) motyla Monarchy do Europy miały miejsce w XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Motyle Monarcha zostały tam sprowadzone do celów ozdobnych i rekreacyjnych. Od tamtej pory motyl Monarcha zawitał także do innych krajów europejskich, takich jak Francja, Irlandia, Niemcy czy Holandia. Owady te można zaobserwować również w naszym kraju, ale rzadko i zwykle są to pojedyncze osobniki lub małe kolonie występujące na południu Polski.

motyl monarcha ciekaweostki

Skąd i dokąd lecą motyle Monarchy?

Co roku motyle Monarcha podejmują niesamowitą wędrówkę na odległość kilku tysięcy kilometrów, przemieszczając się z Kanady i północnych Stanów Zjednoczonych do swoich zimowych siedlisk w Meksyku i Kalifornii. Tam spędzają zimę w lasach jodłowo-sosnowych, gdzie chronią się przed niższą temperaturą, siadając jeden na drugim. Taki sposób zachowania sprawia, że motyle Monarcha tworzą na gałęziach zwisające kule owadów, które mogą osiągnąć wagę blisko 1 kg! Skąd motyle Monarcha wiedzą, jak osiągnąć cel swojej podróży? Naukowcy uważają, że przedstawiciele tego gatunku motyli wykorzystują do nawigacji słońce i ziemskie pole magnetyczne. Ciało tych owadów działa niczym kompas. Co więcej, zaobserwowano, że motyl Monarcha, który straci swoje czułki, traci również orientację w terenie.

Motyl Monarcha – ciekawostki, które warto znać

Skoro wiesz już, gdzie występują motyle zwane Monarchami i znasz lokalizację ich zimowisk, pora na kilka ciekawostek i porcję skondensowanej wiedzy dotyczącej tych ślicznych owadów. Oto one:

  • motyl Monarcha nazywany jest również danaidem wędrownym,
  • Monarcha dostał swoją nazwę na cześć króla Anglii Wilhelma III, a po raz pierwszy użył jej Karol Linneusz,
  • motyl Monarcha – symbol Kanady, tak uważa duża część mieszkańców Kraju Klonowego Liścia,
  • pełną dojrzałość płciową dorosły osobnik osiąga już po 3 dniach od przepoczwarzenia,
  • podczas wędrówki motyle Monarcha w ogóle nie przyjmują pokarmu,
  • każdego dnia podróży do Meksyku pokonują one aż 130 km,
  • motyle Monarcha na terenie Meksyku przebywają od października do połowy marca,
  • co roku tysiące turystów odwiedzają małe meksykańskie miasteczko Angangueo, by podziwiać całe kolonie motyli Monarcha.

To wszystko na dziś. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat innych gatunków motyli, serdecznie zapraszamy Cię do zapoznania się z pozostałymi wpisami na naszym blogu. Koniecznie odwiedź też naszą Motylarnię Rozewie. To niepowtarzalna okazja, by na żywo spotkać motyle z najdalszych zakątków świata.

Przeczytaj także: Poznaj nasze motyle — Morpho Peleides zachwyci Cię swoim ubarwieniem