Jak wyobrażasz sobie najpiękniejsze motyle na świecie? Są jasne czy ciemne? Jednolite czy bogate we wzory? Duży czy małe? Jaki mają kształt skrzydeł? Zanim odpowiesz sobie na te pytania, poznaj nasze propozycje gatunków zasługujących na miano najładniejszych motyli świata – a nuż się z nami zgodzisz. Zapraszamy na zestawienie najładniejszych motyli żyjących w Motylarni Rozewie!

Najpiękniejsze motyle na świecie – 1 – Morpho peleides

Morpho peleides jest jednym z najpiękniejszych motyli świata, i to nie tylko według nas. Zajmuje zaszczytne miejsce w zestawieniach osób badających motyle zawodowo bądź też poddających się ich urokowi amatorsko. Sympatię fanów motylej urody zyskał dzięki wyjątkowym niebieskim skrzydłom z szerokimi czarnymi pasami po zewnętrznej stronie, wzdłuż krańców. Niebieski kolor ma odcień morskiego lazuru, błękitu. W ruchu skrzydła zdradzają charakterystyczne jaskrawe refleksy i metaliczny połysk. W stanie pełnego rozłożenia, w maksymalnej rozpiętości, osiągają średnio 12-14 cm. Rekordziści morpho peleides mają skrzydła o rozpiętości nawet 20 cm!

Warto jednak wiedzieć, że morpho peleides to nie tylko jeden z najładniejszych motyli świata, ale i najprzebieglejszych. Po pierwsze w rzeczywistości jego skrzydła są… żółtobrązowe. To unikalny rozstaw łusek u samców sprawia, że skrzydła załamują światło i tworzą wrażenie metalicznej niebieskiej barwy. Po drugie motyl doskonale się maskuje. Ma brązową, matową powierzchnię brzuszną urozmaiconą plamami. Gdy siedzi na gałęzi ze złożonymi skrzydłami, staje się niewidoczny dla potencjalnych agresorów.

Najładniejsze motyle świata – 2 – Neptis hylas

Piękno niektórych motyli egzotycznych nie wynika wcale z koloru czy wzoru. Doskonałym dowodem tego stwierdzenia jest neptis hylas, czyli jeden z najpiękniejszych motyli świata, który czaruje obserwatorów… sposobem lotu! Owad ten nazywany bywa żeglarzem, ponieważ gdy lata, wykonuje ruchy podobne do żagli powiewających na wietrze. Nie ma jednego ustalonego koloru. Raz występuje w tonacji czarnej, innym razem zachwyca obserwatorów odcieniami brązu. Zawsze jednak na ciemnym tle widnieją białe wzory. Skrzydła tak samo prezentują się od wewnątrz i od zewnątrz.

Neptis hylas to motyl egzotyczny stosunkowo mały, niepozorny, co tylko dodaje mu uroku. Skrzydła w pełnej rozpiętości osiągają ok. 6 cm. Ponieważ przeżywa do tygodnia, stanowi unikalnego i efemerycznego mieszkańca Motylarni Rozewie.

Najładniejsze motyle egzotyczne – 3 – Caligo memnon

Motyl egzotyczny caligo memnon stanowi przeciwieństwo opisanego wyżej neptis hylas. Jest to najpiękniejszy motyl świata, a równocześnie jeden z największych – liczący nawet 20 cm z rozpostartymi skrzydłami. Wyróżnia się na tle motyli świata, ponieważ patrzy na otoczenie wieloma oczami. No dobrze, może nie do końca patrzy, jako że część owych oczu znajduje się na skrzydłach i stanowi jedynie wzór ochronny mający na celu odstraszyć drapieżniki. Wyjątkowe ornamenty przyrównuje się do oczu sowy, stąd popularna nazwa caligo memnon – motyl sowi.

Piękny motyl caligo memnon umie się maskować. Ma ciemną powierzchnię grzbietową skrzydeł i jasną, szaro-brązową powierzchnię brzuszną. Gdyby nie sowie oczy, w stanie spoczynku można by go wziąć za fragment drzewa: korę.

Warto wiedzieć, że istnieją też inne najpiękniejsze motyle na świecie, które udają, że mają więcej par oczu. Zachęcamy do samodzielnych poszukiwań tych wyjątkowych gatunków!

Najpiękniejsze motyle świata – 4 – Hypolimnas bolina

Jeżeli nieoficjalne nazwy żeglarz czy motyl sowi nie wydały Ci się magiczne, na pewno zauroczy Cię popularne określenie gatunku hypolimnas bolina. Ten motyl egzotyczny ma na skrzydłach przepiękne duże plamy w niebieskim kolorze, przez które nazywa się go… niebieskim księżycem. Ale, ale! Warto wiedzieć, że samce i samice hypolimnas bolina wyglądają zupełnie inaczej. Bez wiedzy o motylach świata można by wręcz wziąć je za inne gatunki. Kolory są podobne, niemniej układ wzorów – odmienny.

Samce najpiękniejszych motyli na świecie hypolimnas bolina mają skrzydła czarne, pokryte trzema parami białych plam z obwódką barwy niebieskiej bądź fioletowej. Z kolei samice zachwycają niewielkimi białymi plamkami z niebieską smugą w górnej części na brzegach skrzydeł. U obu płci rozpiętość nie przekracza 9 cm.

Najpiękniejsze motyle na świecie – 5 – Papilio lowi

Nasz ostatni kandydat do zestawienia 5 najładniejszych motyli świata mieszkających w Motylarni Rozewie to papilio lowi, inaczej paź azjatycki. Podobnie do poprzednika – hypolimnas bolina – odznacza się dymorfizmem płciowym. Samce mają czarną powierzchnię skrzydeł z jasnymi prążkami i niebieskawym odcieniem. Samice wyróżniają się symetrycznym trójkątem w miejscu łączenia skrzydeł z korpusem. Skrzydła liczą do 10 cm rozpiętości.

Jednak to wcale nie kolory sprawiają, iż papilio lowi stanowią najpiękniejsze motyle świata. Ten tytuł należy im się z uwagi na… ogon! Usytuowany jest w dole skrzydeł i pełni funkcję pomocniczą w locie, gdy motyle egzotyczne z Azji chcą zmienić kierunek.

Chcesz zobaczyć zdjęcia najpiękniejszych motyli świata? Obejrzyj je na naszej stronie internetowej. Natomiast kiedy pojawisz się w okolicach Jastrzębiej Góry, koniecznie odwiedź Motylarnię Rozewie i daj się oczarować skrzydlatym istotom przelatującym tuż obok Twojej głowy. Zabierz do motylarni bliskich, aby oni również obejrzeli najładniejsze motyle egzotyczne. Daj znać, które gatunki Ty uważasz za najładniejsze motyle!