Zapraszamy codziennie w godzinach 10-18.

Obserwacja motyli w Polsce. Gdzie i kiedy obserwować te piękne owady?

Hodowla motyli, i owadów w ogóle, staje się coraz popularniejszym zajęciem. Są osoby, które prowadzą hodowlę motyli w domu, wykorzystując do tego woliery i pięknie urządzone terraria, są też tacy, którzy wolą obserwować motyle w ich naturalnym środowisku. Kiedy jest najlepszy czas na prowadzenie obserwacji? Gdzie można zobaczyć żywych przedstawicieli gatunków, które nie występują w Polsce? Zapraszamy do lektury!

Jakie są najlepsze miejsca do obserwacji motyli?

Najlepszymi miejscami do obserwacji motyli są oczywiście zielone obszary z różnorodną roślinnością. Mamy tu na myśli parki, ogrody botaniczne, pola kwiatowe, łąki, lasy oraz tereny rolnicze. W takich właśnie ekosystemach motyle znajdują dla siebie pożywienie i schronienie, co sprzyja ich obserwacji w naturalnym środowisku. Jeśli zależy nam na podglądaniu różnych gatunków tych owadów, warto wybierać tereny, które są mocno zróżnicowane pod kątem występującej tam roślinności. Różne gatunki motyli mają różne preferencje względem roślin żywicielskich, a im większa różnorodność botaniczna na danym obszarze, tym większa szansa na szerzej zakrojone obserwacje. Żeby przyjrzeć się z bliska motylom żyjącym w pobliżu, nie trzeba nawet opuszczać swojej posesji. Te kolorowe owady można z łatwością zwabić do przydomowego ogrodu lub mocno ukwieconego balkonu. Wskazówki, jak to zrobić, znajdziecie na naszym blogu.

Przeczytaj także: Najpiękniejsze polskie motyle – popularne gatunki

Kiedy obserwować motyle?

Najlepiej obserwować motyle w ciepłe, słoneczne dni, gdy temperatura jest odpowiednio wysoka, co sprzyja ich aktywności. Wiosna i lato to idealny moment na prowadzenie obserwacji, ponieważ motyle występują wówczas licznie i niemal na każdym zazielenionym terenie. Sugerujemy, by wybrać się do parku lub na łąkę w godzinach porannych bądź popołudniowych, gdyż jest to pora, kiedy motyle wyruszają w teren w poszukiwaniu pożywienia oraz partnerów do rozrodu. Jeżeli zaś zależy nam na tym, by zrobić piękne zdjęcia motyli w ich naturalnym środowisku, najlepiej wybrać się na spacer tuż po wschodzie słońca, kiedy to te kolorowe owady leniwie wygrzewają się na kwiatach i powoli nabierają „energii” do lotu.

Porady dla obserwatorów motyli. Co zabrać ze sobą w teren?

Osoby, które chcą obserwować motyle w terenie, powinny zadbać o wygodny, niekrępujący ruchów strój. Przyda się również lupa oraz aparat fotograficzny z obiektywem makro, jeśli mamy zamiar uwiecznić swoje obserwacje na zdjęciach. Bardziej doświadczeni obserwatorzy korzystają także z siatki do łapania motyli, ale dotyczy to głównie badaczy. Takie narzędzie w rękach niewprawionej osoby może wyrządzić motylom krzywdę np. uszkodzić ich delikatne skrzydła, co uniemożliwi im latanie, a tym samym – doprowadzi do śmierci owada. W przypadku, gdy zamierzamy prowadzić obserwacje przez dłuższy czas, można zabrać ze sobą lekko sfermentowane owoce, by zwabić motyle w wybrane miejsce.

Porady dla obserwatorów motyli. Jak właściwie identyfikować motyle, które pojawią się na obserwowanym terenie?

Dla początkujących obserwatorów motyli skuteczna identyfikacja poszczególnych gatunków może być wyzwaniem. Dlatego warto korzystać z różnych narzędzi ułatwiających rozpoznawanie owadów na obserwowanym terenie. Jednym z najbardziej przydatnych źródeł informacji jest atlas motyli, który zawiera bogate ilustracje oraz opisy charakterystycznych cech poszczególnych gatunków. Atlasy motyli dostępne są w formie książek oraz online. Warto też zainstalować na telefonie aplikację eBMS, która pozwala m.in. na tworzenie map obserwacji, liczenie motyli oraz ich zdalną identyfikację na podstawie zdjęć.

Obserwacja motyli w Polsce. Gdzie można na żywo zobaczyć egzotyczne gatunki?

Motylarnia Rozewie to wyjątkowe miejsce, które pełni rolę domu dla ponad kilkudziesięciu gatunków motyli z różnych zakątków świata. Kolorowe owady swobodnie poruszają się po całym obiekcie, dając Gościom niepowtarzalną okazję do ich obserwacji z bliska. Wśród naszych podopiecznych znajdują się między innymi niebieskie motyle z gatunku Morpho Peleides, Pawice Atlas, motyle-zebry oraz przedstawiciele gatunku Papilio Palinurus. Każda grupa zwiedzających jest prowadzona przez doświadczonego przewodnika, który dzieli się ciekawostkami na temat życia motyli i prezentuje najbardziej interesujące okazy. Zapraszamy!