Zapraszamy codziennie w godzinach 10-17.

Najpiękniejsze polskie motyle – popularne gatunki

Na świecie żyje około 150 tysięcy gatunków motyli. Te ulotne stworzenia zachwycają nas swoimi pięknymi kolorami i gracją, z jaką unoszą się w powietrzu. Często wydaje nam się, że zachwycające okazy motyli możemy spotkać tylko w odległych zakątkach świata. Nic bardziej mylnego – polskie motyle dzienne i nocne również wyglądają pięknie! Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie są największe polskie motyle i jakie gatunki można spotkać w naszym kraju, mamy coś specjalnie dla Ciebie. W tym wpisie prezentujemy najpiękniejsze polskie motyle. Zapraszamy do lektury!

Jakie są motyle w Polsce?

Motyle to niezwykle ciekawe owady. Nazywa się je także łuskoskrzydłymi, ze względu na ich specyficzną budowę, która odróżnia je od innych owadów. Żyją najczęściej około dwóch-trzech tygodni, jednak wszystko zależy od gatunku – znajdziemy motyle, których długość życia wynosi zaledwie kilka dni, oraz takie, które mogą przeżyć wiele miesięcy. Jeśli zastanowimy się, jakie kojarzymy popularne polskie motyle, na myśl przychodzą nam na myśl bielinki i rusałki. Wśród polskich motyli możemy wyróżnić te bardziej pospolite, jak i te najpiękniejsze motyle, występujące na łąkach, polach i w ogrodach. Motyle w Polsce w okresie letnim pojawiają się bardzo często, dlatego warto przyjrzeć się bliżej temu, jakie motyle możemy spotkać podczas spaceru. W Polsce występuje około 3 tysiące gatunków motyli. Większość z nich to polskie motyle nocne, jednak istnieje także wiele gatunków dziennych. Warto zwrócić uwagę także na jeden aspekt, omawiając polskie motyle – nazwy. Często nazwy gatunków motyli odnoszą się do ubarwienia gatunku lub charakterystycznego wyglądu motyla. Niektóre nazwy odnoszą się do siedlisk, inne do roślin żywicielskich, a jeszcze inne do zachowania danego gatunku. Jakie są popularne polskie motyle?

największe polskie motyle

Polskie motyle dzienne

Polskie motyle dzienne potrafią zaskakiwać swoim wyglądem. Spotkamy je w lasach, na łąkach oraz w pobliżu ogrodów. Najłatwiej spotkać je od wiosny do jesieni podczas słonecznych dni – wtedy motyle mogą rozprostować swoje skrzydła. Wbrew powszechnym przekonaniom, że motyle w formie dorosłej żyją tylko latem, trzeba wiedzieć, że część gatunków odbywa podobnie jak ptaki, długie wędrówki na do cieplejszych krajów oraz są i takie gatunki, które zimą choć niechętnie latają to zimują w naszym kraju. Jakie są najpiękniejsze polskie motyle dzienne?

  • Paź Królowej

Popularne polskie motyle nie mogłyby być omówione bez obecności Pazia Królowej. Jest to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych gatunków, które spotkamy w maju i w sierpniu. Jego rozpiętość skrzydeł wynosi od 7 do 10 cm a wspaniały wzór na skrzydłach zachwyci każdego, kto będzie miał z nim styczność.

  • Niepylak Apollo

Ten piękny gatunek swoją nazwę nosi od braku łusek. Jest to jeden z największych gatunków motyli w Polsce – jego rozpiętość skrzydeł wynosi do 8 cm. Białe, szerokie skrzydła tego motyla ozdobione są licznymi plamami. Na przednim skrzydle znajduje się pięć czarnych, nieregularnych kropek oraz szara, zygzakowata przepaska. Tylne skrzydło zdobią dwie czerwone plamy z czarnymi obwódkami, tworzące charakterystyczne dla gatunku „oczka”.

  • Rusałka pawik

Jest to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych gatunków. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu brązowo-czerwonemu ubarwieniu i wzorowi „pawich oczek”.

  • Modraszek Arion

Motyl ten zasługuje na uwagę ze względu na swoje ciekawe barwy. Jego skrzydła z wierzchu są ciemnoniebieskie z charakterystycznymi ciemnymi plamami, układającymi się w półksiężyc na przednim skrzydle i drobnymi, ciemnymi plamkami na tylnym skrzydle.

  • Paź żeglarz

Ten piękny motyl posiada dwie pary skrzydeł w jasnożółtych lub kremowo żółtych barwach z czarnymi wzorem układającym się w dłuższe i krótsze przepaski, szczególnie dobrze rozwinięte w pierwszej parze skrzydeł. Na drugiej parze skrzydeł znajdziemy niebieskie półksiężyce.

polskie motyle nocne rodzaje

Polskie motyle nocne

Ćmy często uważane są za straszne i niezbyt atrakcyjne. Nic bardziej mylnego! Polskie motyle nocne to grupa gatunków, która jest 18 razy bardziej liczna od polskich motyli dziennych. Motyle nocne, czyli inaczej ćmy, różnią się od motyli dziennych niektórymi elementami budowy ciała. Należy pamiętać, że również część motyli nocnych lata w słoneczną pogodę. Również wiele ciem posiada pięknie ubarwione skrzydła, o wyrazistych kolorach i zaskakujących wzorach, których nie powstydziłby się niejeden projektant mody. W Polsce możemy spotkać ćmy w przeróżnych barwach i deseniach. Jakie najciekawsze gatunki motyli nocnych możemy spotkać w Polsce?

  • Barczatka sosnówka

Jest to jeden z najpopularniejszych gatunków motyli nocnych, który możemy znaleźć w całej Polsce. Najłatwiej dostrzec je w okresie czerwiec-sierpień. Ma nieco wydłużony tułów, przez co może swoją budową przypominać ważkę.

  • Wycinka sierpianka

Wycinka sierpianka pierwszy raz została opisana już w 1758 roku! Gatunek ten możemy spotkać w Europie i na Syberii. Ma płaskie skrzydełka, przez co swoim wyglądem przypomina płaszczkę i doskonale wtapia się w liście.

  • Dyblik lniaczek

Jest to dość nietypowy gatunek motyla nocnego, ponieważ jest… biały! Jest to również jeden z najrzadszych gatunków ciem spotykanych w Polsce. Chociaż jest to motyl nocny, możemy spotkać go również w ciągu dnia.

  • Miernik zieleniak

Miernik zieleniak swoją nazwę zawdzięcza zielonemu kolorowi skrzydeł i tułowia. Jest to bardzo popularna ćma, którą najczęściej spotkamy w świetlistych lasach i parkach.

  • Zmierzchnica Trupia Główka

Jest to największa ćma w Polsce. Rozpiętość skrzydeł tego motyla wynosi aż do 14 centymetrów! Swoją nazwę zawdzięcza specjalnej plamce na tułowiu, która przypomina trupią czaszkę. Ze względu na swoje ubarwienie często mylona jest z pszczołą.

W Polsce możemy spotkać o wiele więcej ciekawych motyli nocnych, takich jak Widłogonka gronostajka, która ma białe, puchate czułki oraz jasny płaszcz w czarne kropki, lub Zmrocznik pazik, który ma różowe skrzydła.

Jaki jest największy polski motyl?

Jakie są największe polskie motyle? Z pewnością możemy tutaj odpowiedzieć, że największy polski gatunek motyla to omawiana wcześniej Zmierzchnica trupia główka, której rozpiętość skrzydeł może wynosić aż 14 centymetrów. Wśród motyli dziennych jednym z największych gatunków jest Niepylak Apollo. Do tego grona możemy także zaliczyć Pazia Królowej.

Jeśli chcesz poznać z najpiękniejsze polskie motyle, wybierz się do przydomowego ogrodu, do lasu lub na łąkę. W sezonie wiosenno-letnim aż roi się tam od tych kolorowych owadów. Jeżeli zaś masz ochotę poznać motyle, które nie występują w naszym kraju, zapraszamy do najpiękniejszej motylarni w Polsce – Motylarni Rozewie. W naszej Motylarni masz możliwość bliskiego kontaktu z egzotycznymi motylami. Znajdziesz u nas różnorodne gatunki motyli z najdalszych zakątków świata! Zabierz ze sobą dobry humor i kolorowe ubrania – nasi skrzydlaci przyjaciele z pewnością będą chcieli bliżej Cię poznać!