Zapraszamy codziennie w godzinach 10-18

Papilio nireus

Paź nireus Papilio nireus 

Nireus to paź rodzimy dla Afryki na południe od Sahary, często hodowany w motylarniach albo oferowany w wersji zakonserwowanej jako ozdoba. Charakteryzowany tu gatunek należy do kladu (grupy gatunków mających wspólnego przodka), nazwanej na jego cześć, grupą gatunków nireus. Wszystkich jego 14 kuzynów łączy bardzo podobne umaszczenie: czarny wzór wierzchu skrzydeł z zielonymi, ew. niebiesko-zielonymi pasami oraz cętkami. Większość przedstawicieli kladu nireus nie posiada typowych dla paziów „jaskółczych ogonów”.

Nazwa gatunkowa – charakterystyka i wygląd

Pazia nireusa zalicza się do rodziny paziowatych Papilionidae, tudzież podrodziny właściwych paziowych Papilioninae. Rozpiętość skrzydeł u tego motyla wynosi zwykle 7,5-9,0 cm dla samców, a 8,5-9,5 cm dla samic. Wyróżnia go ciekawy, seledynowy odcień pasów na skrzydłach. Zdaniem niektórych obserwatorów jest on błękitny, zdaniem innych zielony, dlatego ten gatunek bywa nazywany w handlu zarówno „paziem zielonopasym” jak i „afrykańskim paziem niebieskopasym”. Właśnie tak nieokreślony, kojarzący się wielu osobom z barwą wód morskich kolor sprawił, że motyla tego nazwano od bóstwa morskiego Nereusa.

Cykl życiowy:

Tak samo jak u wielu innych tropikalnych paziów motylarni Rozewie, również u nireusa osobniki dojrzałe (imagines) da się obserwować cały rok. Liczba pokoleń zależy od temperatury oraz wilgotności środowiska. Larwy Papilio nireus, tak samo jak wielu innych paziowatych, odżywiają się liśćmi drzew z rodziny rutowatych, w tym przypadku zwykle umzane (białym drzewem żelaznym Vepris), „kasztanowcem przylądkowym” Calodendrum capense i cytrusami. Pazia nireusa pomylić można z innymi przedstawicielami kladu nireus, może prócz pazia charopusa i pazia Hornimana, mających wyraźne jaskółcze ogony.

Skąd pochodzą  pazie nireusy?

Z Afryki na południe od Sahary. Na północy dochodzą do Etiopii i Sudanu, na południu sięgają po Suaziland i RPA.

Czy mogą żyć w Polsce? Tylko w motylarniach

Czy może być hodowany? Tak, względnie prosto.

Jak spotkać się na żywo pazia nireusa? W Afryce albo ogrodzie zoologicznym

Autor Adam Kapler