Półwysep Helski, nazywany również Mierzeją Helską, to piaszczysta kosa o długości 35 km, która aż z trzech stron otoczona jest wodami Bałtyku. Region ten słynie z rybołówstwa oraz doskonale rozwiniętej turystyki, a nietypowa budowa półwyspu i jego unikalne położenie, każdego roku przyciągają tu tysiące turystów. Co zwiedzić na Półwyspie Helskim? Jakie atrakcje turystyczne czekają na przyjezdnych? Jakie atrakcje na Helu są dostępne poza sezonem wakacyjnym? Zapraszamy do lektury!
Hel atrakcje turystyczne – czym charakteryzuje się Półwysep Helski?
Półwysep Helski leży w całości na terenie powiatu puckiego. Znajduje się tu jedna gmina wiejsko-miejska (Jastarnia), jedna gmina miejska (Hel) oraz wschód gminy Władysławowo. Wspomniana wyżej mierzeja helska zbudowana jest przede wszystkim z osadów holoceńskich, czemu zawdzięcza ona swój piaszczysty charakter. Jest to urokliwa kraina pełna lasów, plaż i typowo nadmorskiej roślinności, której nie znajdziemy w innych strefach polskiego Wybrzeża. Półwysep Helski to idealny kierunek wakacyjny dla miłośników przyrody, aktywności fizycznej i sportów wodnych. Rozległe trasy spacerowe i rowerowe dostarczają przepięknych widoków, a szerokie plaże zachęcają do wypoczynku nad morzem i podziwiania zjawiskowych zachodów słońca. Wiosną, latem, jesienią czy zimą – zawsze warto wybrać się na Hel. Atrakcje pozasezonowe są czynne cały rok i czasem mniej oblegane poza wakacyjnym szczytem popularności. Na nudę nie mogą narzekać także osoby interesujące się militariami oraz folklorem kaszubskim. Oczywiście wiele atrakcji czeka to także na najmłodszych turystów, o czym opowiemy w kolejnych akapitach. Które atrakcje na Helu dla dzieci warto odwiedzić, zobaczyć lub… spróbować?
Co warto zobaczyć na Helu i w okolicach?
Atrakcje na Półwyspie Helskim można podzielić na te natury przyrodniczej, militarnej, sportowej oraz rekreacyjnej. Podróżując od Władysławowa do Helu, mijamy po drodze takie miejscowości turystyczne jak Chałupy, Kuźnica, Jastarnia i Jurata. Każda z nich ma dużo do zaoferowania zwiedzającym, choć każda z nich jest nieco inna. W tym miejscu warto dodać, że wzdłuż Półwyspu Helskiego zbudowano solidną trasę rowerową, dzięki czemu mierzeję można przejechać na jednośladzie lub rolkach. Na miejscu działa wiele wypożyczalni rowerowych, także brak prywatnego sprzętu nie jest przeszkodą, by urządzić sobie taką niezapomnianą wycieczkę. Co można zwiedzić po drodze? Wpisując w internetową wyszukiwarkę ”Władysławowo Hel atrakcje”, „półwysep helski atrakcje” lub „atrakcje półwysep helski”, otrzymamy wiele interesujących miejsc, które warto zobaczyć. Jedną z nich jest z pewnością Fokarium w Helu, które zajmuje się ochroną fok szarych. Aktualnie obiekt zamieszkuje 5 fok – 2 samce i 3 samice, które stały się ulubieńcami miejscowych i turystów. Zoologiczna atrakcja Helu jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 16:00. Foki można podziwiać w czasie posiłków oraz jak pływają w basenach i wylegują się na specjalnie przystosowanych do tego celu tarasach. W porze karmienia (codziennie, o godzinie 11.00 i 14.00) odbywa się około 45-minutowy pokaz, w czasie którego foki, pod wodzą swoich opiekunów, wykonują różne sztuczki, co wywiera duże wrażenie na wszystkich obserwatorach.
Dlaczego jesienią, zimą lub wczesną wiosną warto zajrzeć na Hel? Atrakcje poza sezonem, gdy morska woda zachęca do kąpieli tylko wytrwałych miłośników morsowania, pozwalają przekonać się, że nie tylko „plażing i leżing” liczą się nad polską częścią Bałtyku. Warto zajrzeć w miejsca mniej znane medialnie, jak choćby „Dom Morświna”, czyli niewielkie muzeum, poświęcone ginącemu na Bałtyku gatunkowi walenia. Obiekt jest czynny przez cały rok od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 – 16.00. Zgromadzone w niewielkim, pięknie odrestaurowanym budynku statyczne i medialne ekspozycje informują o sekretach biologii morświnów, przedstawiają historię ich egzystencji, a także omawiają współczesne zagrożenia i sposoby ochrony tych zwierząt. W tym jedynym w swoim rodzaju ,,morświnowym domu” zebrano także informacje o delfinach i wielorybach, które w ostatnich latach zaobserwowano w polskiej części Morza Bałtyckiego.
Przy ulicy Kuracyjnej 1 mieści się Motylarnia Hel, czynna codziennie w godzinach od 10:00 do 16:00. Pod tym adresem czeka na Ciebie prawdziwa kuracja optymizmem, którą zapewnia obcowanie z egzotyczną naturą. To miejsce, gdzie możesz doświadczyć z bliska fascynującego świata motyli, swobodnie latających pomiędzy odwiedzającymi. Obok fokarium to również wspaniała propozycja na relaks dla osób wybierających się w grudniu i w styczniu na Hel. Atrakcje zimą w miejscowości kojarzącej się z wakacyjnym urlopowaniem mają zupełnie inny charakter i są dostępne dla zwiedzających przez siedem dni w tygodniu, co dodatkowo zachęca do spontanicznych wycieczek weekendowych z całą rodziną.
Tropikalny klimat, bujna roślinność i kilkadziesiąt gatunków motyli z całego świata to doskonały przepis na udany dzień w towarzystwie tych delikatnych, tajemniczych i przyjaznych owadów. Najmłodsi mogą obserwować, jak motyle figlarnie tańczą w powietrzu lub przysiadają bezszelestnie w ich pobliżu, fascynując feerią barw oraz wzorami na skrzydłach. O ich cyklu życia i przemianach można dowiedzieć się więcej od przewodników, którzy z chęcią podzielą się wiedzą oraz przedstawią nieznane ciekawostki ze świata łuskoskrzydłych. Motylarnia Hel atrakcje dla dzieci przygotowała również w postaci możliwości bliskiego podglądania, jak owady te żywią się sokami z cząstek owoców ze specjalnych karmników, rozstawionych na terenie obiektu. To pozwala dzieciom zaspokoić ciekawość i poznać fizjologię motyli, a i dorośli mogą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu lepidopterologii.
Będąc w Helu, warto zwiedzić także tamtejszy port oraz Muzeum Obrony Wybrzeża. Miłośnicy militariów mogą również podążyć Szlakiem Historii Militarnej. Helskie Muzeum Obrony Wybrzeża udostępnia zwiedzającym kompleks obiektów militarnych, wybudowanych podczas II Wojny Światowej, w którym mieściła się słynna bateria artylerii nadbrzeżnej „Schleswig Holstein”. Składa się ona z dwóch magazynów, trzech stanowisk artyleryjskich oraz wieży kierowania ogniem. Te dwie budowle to pozostałość po największej na świecie baterii obrony wybrzeża – zamontowano tu w 1940 roku trzy monstrualne działa kalibru 406 mm. Imponująca, 25-metrowa wieża, spełniała swoją funkcję do 1942 roku, kiedy to jej działa zostały wywiezione z Helu. Obecnie we wnętrzu budynku na miłośników historii i militariów czekają wystawy tematyczne, dotyczące między innymi największych armat świata oraz sprzętu łączności, a ze szczytu można podziwiać wspaniały widok na Półwysep Helski.
Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu zostało utworzone w 2006 roku przez stowarzyszenie „Przyjaciele Helu”, a od 2013 roku otworzono również Muzeum Kolei Helskich. Jego głównym zadaniem jest przybliżenie odwiedzającym historii obrony wybrzeża oraz ogromne zaangażowanie kolejarzy we wsparcie logistyki działań obronnych. I właśnie dzięki ogromnemu wkładowi pracy pasjonatów militariów odrestaurowany został pierwszy odcinek helskiej wojskowej kolejki wąskotorowej. W trakcie trwania sezonu turystycznego i tłumnych wycieczek na Hel, atrakcje dodatkowe dostępne na terenie MOW to między innymi kino polowe oraz kuchnia polowa z marynarską grochówką. Jak stanowi manifest tego muzeum: „Bez poświęcenia ludzi, którzy nie brali bezpośredniego udziału w walce, a „jedynie” dbali o ciągłość transportu kolejowego nie możliwe stało by się zachowanie płynności dostaw żywności, sprzętu i broni, transportu żołnierzy zasilających obrońców oraz rannych, a także bezpośredniej łączności między liniami obronnymi a dowództwem”. Samo muzeum składa się z dwóch odrębnych części – wystawienniczej oraz komunikacyjnej. Rozległy kompleks mieści się w kilku oddalonych od siebie obiektach dawnej baterii Schleswig-Holstein, a na gości czeka 2,5 kilometrowa kolej wąskotorowa, której zarządcą jest muzeum. Zwiedzający wsiadają do wagoników osobowych na przystanku Hel – Bruno i z przesiadką na przystanku Hel – Caesar wysiadają na terenie Muzeum Kolei Helskich.
Kolej wąskotorowa w szczytowym okresie funkcjonowania liczyła 37,5 km toru, który sięgał od Juraty aż po cypel, oraz spinał dwa brzegi półwyspu niemal pajęczą siecią szyn, obecnie pozostało 19 km torów. Natomiast linia kolejowa normalnotorowa wciąż jest jednym z najpopularniejszych środków transportu pomiędzy Trójmiastem, Władysławowem a miejscowościami położonymi wzdłuż cypla. Nadal jest to w większości linia jednotorowa z mijankami na stacjach, która dotąd nie została zeelektryfikowana. Ma swój niepowtarzalny urok, zwłaszcza, że w sezonie letnim kursują na niej nie tylko współczesne szynobusy spalinowe, ale również jedne z ostatnich w Polsce składów pasażerskich z wagonami piętrowymi starego typu. Jeżeli planujesz wybrać się pociągiem do Jastarni, Juraty lub na Hel, atrakcje dla dzieci płynące z przejażdżki na górnym pokładzie takiego wagonu, skąd rozpościera się widok na całą okolice, będą niezapomniane.
W Juracie czeka na turystów Molo o długości 320 metrów, które jest przedłużeniem słynnego deptaku prowadzącego nad Zatokę Pucką. Nie sposób przejść obojętnie obok pomnika i fontanny Juraty, morskiej bogini, która zauroczyła się w biednym, aczkolwiek szlachetnym rybaku. Ojciec niewiasty, Bóg Mórz, gdy dowiedział się o wybranku córki, zniszczył Bursztynowy Pałac, którego fragmenty po dziś dzień wypływają z Bałtyku na plaże w Juracie. W tej miejscowości znajduje się także piękna Ścieżka Przyrodnicza, która wiedzie poprzez wały wydmowe.
Jastarnia także oferuje liczne atrakcje dla turystów. Jedną z nich jest przepiękna plaża o piaszczystym brzegu, która rozciąga się na długości kilku kilometrów, zapewniając idealne warunki do opalania i kąpieli słonecznych. Dla miłośników sportów wodnych dostępne są również szkółki windsurfingu i kitesurfingu. Jastarnia słynie także z przystani żeglarskiej, gdzie można wynająć jacht i udać się na morską przygodę. Poza tym warto odwiedzić także Latarnię Morską, jedną z wielu na polskim Wybrzeżu. W miasteczku można również podziwiać urokliwe kamieniczki i klimatyczną promenadę, gdzie polecamy skosztować świeżych ryb i lokalnych specjałów. Jakie jeszcze atrakcje Hel i okolice mają w zanadrzu?
Jeśli chodzi o Kuźnicę, to uwagę turystów przyciąga przystań i port oraz Kościół Rybacki. Z portu słyną także Chałupy, które znajdują się na samym początku Półwyspu Helskiego, zaraz za Władysławowem. To z kolei jeden z największych kurortów nad polskim morzem, który obfituje w różne atrakcje takie jak np. Lunapark Sowiński, Aleja Gwiazd Sportu czy Dom Rybaka z wieżą widokową. Co jeszcze ma do zaoferowania Półwysep Helski? Atrakcje turystyczne warte uwagi znajdziemy także w pobliżu omawianej mierzei.
Miejscowości w pobliżu Półwyspu Helskiego – gdzie warto pojechać?
Po zwiedzeniu Półwyspu Helskiego i Władysławowa warto wybrać się do miejscowości Rozewie oraz Jastrzębiej Góry. W tej pierwszej znajdziemy słynną Latarnię Morską, ze szczytu której rozpościera się fantastyczny widok na Bałtyk. Wewnątrz obiektu można zaś podziwiać miniatury innych latarni morskich z polskiego Wybrzeża, które są bardzo szczegółowo odwzorowane. Tuż pod Latarnią Morską znajduje się nasza Motylarnia Rozewie. Możemy poszczycić się równie dużą popularnością i to zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Dysponujemy obiektem, w którym panują iście tropikalne warunki, co umożliwia nam hodowlę egzotycznych motyli oraz ciem z najdalszych zakątków świata. Owady swobodnie latają nad głowami zwiedzających, dzięki czemu można dokładnie im się przyjrzeć i poznać typowe dla nich zachowania. Feeria barw i różnorodność motyli niezmiennie zachwycają naszych gości, którzy wprost nie mogą oderwać oczu od tych fascynujących stworzeń. Z Rozewia mamy już dosłownie rzut beretem do Jastrzębiej Góry, która słynie w wysokich klifów, promenady Światowida i Gwiazdy Północy, czyli najdalej wysuniętego na północ punktu Polski. Polecamy również wizytę w miejscowej wędzarni ryb i obiad w regionalnej restauracji. Półwysep Helski i jego okolice skrywają naprawdę wiele tajemnic, które warto poznać już w te wakacje.