Zapraszamy codziennie w godzinach 10-17

Półwysep Helski i okolice – co warto zobaczyć?

Półwysep Helski, nazywany również Mierzeją Helską, to piaszczysta kosa o długości 35 km, która aż z trzech stron otoczona jest wodami Bałtyku. Region ten słynie z rybołówstwa oraz doskonale rozwiniętej turystyki, a nietypowa budowa półwyspu i jego unikalne położenie, każdego roku przyciągają tu tysiące turystów. Co zwiedzić na Półwyspie Helskim? Jakie atrakcje turystyczne czekają na przyjezdnych? Zapraszamy do lektury!

Czym charakteryzuje się Półwysep Helski?

Półwysep Helski leży w całości na terenie powiatu puckiego. Znajduje się tu jedna gmina wiejsko-miejska (Jastarnia), jedna gmina miejska (Hel) oraz wschód gminy Władysławowo. Wspomniana wyżej mierzeja helska zbudowana jest przede wszystkim z osadów holoceńskich, czemu zawdzięcza ona swój piaszczysty charakter. Jest to urokliwa kraina pełna lasów, plaż i typowo nadmorskiej roślinności, której nie znajdziemy w innych strefach polskiego Wybrzeża. Półwysep Helski to idealny kierunek wakacyjny dla miłośników przyrody, aktywności fizycznej i sportów wodnych. Rozległe trasy spacerowe i rowerowe dostarczają przepięknych widoków, a szerokie plaże zachęcają do wypoczynku nad morzem i podziwiania zjawiskowych zachodów słońca. Na nudę nie mogą narzekać także osoby interesujące się militariami oraz folklorem kaszubskim. Oczywiście wiele atrakcji czeka to także na najmłodszych turystów, o czym opowiemy w kolejnych akapitach.

Co zwiedzić na Półwyspie Helskim?

Atrakcje na Półwyspie Helskim można podzielić na te natury przyrodniczej, militarnej, sportowej oraz rekreacyjnej. Podróżując od Władysławowa do Helu, mijamy po drodze takie miejscowości turystyczne jak Chałupy, Kuźnica, Jastarnia i Jurata. Każda z nich ma dużo do zaoferowania zwiedzającym, choć każda z nich jest nieco inna. W tym miejscu warto dodać, że wzdłuż Półwyspu Helskiego zbudowano solidną trasę rowerową, dzięki czemu mierzeję można przejechać na jednośladzie lub rolkach. Na miejscu działa wiele wypożyczalni rowerowych, także brak prywatnego sprzętu nie jest przeszkodą, by urządzić sobie taką niezapomnianą wycieczkę. Co można zwiedzić po drodze? Wpisując w internetową wyszukiwarkę „półwysep helski atrakcje” lub „atrakcje półwysep helski”, otrzymamy wiele interesujących miejsc, które warto zobaczyć. Jedną z nich jest z pewnością Fokarium w Helu, które zajmuje się ochroną fok szarych. Aktualnie obiekt zamieszkuje 5 fok – 2 samce i 3 samice, które stały się ulubieńcami miejscowych i turystów. Foki można podziwiać w czasie posiłków oraz jak pływają w basenach i wylegują się na specjalnie przystosowanych do tego celu tarasach. W porze karmienia (codziennie, o godzinie 11.00 i 14.00) odbywa się około 45-minutowy pokaz, w czasie którego foki, pod wodzą swoich opiekunów, wykonują różne sztuczki, co wywiera duże wrażenie na wszystkich obserwatorach. Będąc w Helu, warto zwiedzić także tamtejszy port oraz Muzeum Obrony Wybrzeża. Miłośnicy militariów mogą również podążyć Szlakiem Historii Militarnej.

W Juracie czeka na turystów Molo o długości 320 metrów, które jest przedłużeniem słynnego deptaku prowadzącego nad Zatokę Pucką. Nie sposób przejść obojętnie obok pomnika i fontanny Juraty, morskiej bogini, która zauroczyła się w biednym, aczkolwiek szlachetnym rybaku. Ojciec niewiasty, Bóg Mórz, gdy dowiedział się o wybranku córki, zniszczył Bursztynowy Pałac, którego fragmenty po dziś dzień wypływają z Bałtyku na plaże w Juracie. W tej miejscowości znajduje się także piękna Ścieżka Przyrodnicza, która wiedzie poprzez wały wydmowe.

Jastarnia także oferuje liczne atrakcje dla turystów. Jedną z nich jest przepiękna plaża o piaszczystym brzegu, która rozciąga się na długości kilku kilometrów, zapewniając idealne warunki do opalania i kąpieli słonecznych. Dla miłośników sportów wodnych dostępne są również szkółki windsurfingu i kitesurfingu. Jastarnia słynie także z przystani żeglarskiej, gdzie można wynająć jacht i udać się na morską przygodę. Poza tym warto odwiedzić także Latarnię Morską, jedną z wielu na polskim Wybrzeżu. W miasteczku można również podziwiać urokliwe kamieniczki i klimatyczną promenadę, gdzie polecamy skosztować świeżych ryb i lokalnych specjałów.

Jeśli chodzi o Kuźnicę, to uwagę turystów przyciąga przystań i port oraz Kościół Rybacki. Z portu słyną także Chałupy, które znajdują się na samym początku Półwyspu Helskiego, zaraz za Władysławowem. To z kolei jeden z największych kurortów nad polskim morzem, który obfituje w różne atrakcje takie jak np. Lunapark Sowiński, Aleja Gwiazd Sportu czy Dom Rybaka z wieżą widokową. Co jeszcze ma do zaoferowania Półwysep Helski? Atrakcje turystyczne warte uwagi znajdziemy także w pobliżu omawianej mierzei.

Miejscowości w pobliżu Półwyspu Helskiego – gdzie warto pojechać?

Po zwiedzeniu Półwyspu Helskiego i Władysławowa warto wybrać się do miejscowości Rozewie oraz Jastrzębiej Góry. W tej pierwszej znajdziemy słynną Latarnię Morską, ze szczytu której rozpościera się fantastyczny widok na Bałtyk. Wewnątrz obiektu można zaś podziwiać miniatury innych latarni morskich z polskiego Wybrzeża, które są bardzo szczegółowo odwzorowane. Tuż pod Latarnią Morską znajduje się nasza Motylarnia Rozewie. Możemy poszczycić się równie dużą popularnością i to zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Dysponujemy obiektem, w którym panują iście tropikalne warunki, co umożliwia nam hodowlę egzotycznych motyli oraz ciem z najdalszych zakątków świata. Owady swobodnie latają nad głowami zwiedzających, dzięki czemu można dokładnie im się przyjrzeć i poznać typowe dla nich zachowania. Feeria barw i różnorodność motyli niezmiennie zachwycają naszych gości, którzy wprost nie mogą oderwać oczu od tych fascynujących stworzeń. Z Rozewia mamy już dosłownie rzut beretem do Jastrzębiej Góry, która słynie w wysokich klifów, promenady Światowida i Gwiazdy Północy, czyli najdalej wysuniętego na północ punktu Polski. Polecamy również wizytę w miejscowej wędzarni ryb i obiad w regionalnej restauracji. Półwysep Helski i jego okolice skrywają naprawdę wiele tajemnic, które warto poznać już w te wakacje.