Zapraszamy codziennie w godzinach 10-17

Rusałka Pawik, czyli motyl pawie oczko. Poznajmy go bliżej!

Rusałka Pawik to z pewnością jeden z najczęściej występujących motyli w naszym kraju. Gdy tylko wiosenne słońce śmielej wychyli się zza chmur, owady te można spotkać w przydomowych ogrodach, na łąkach czy też w parkach miejskich. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam ciekawe informacje o motylu Rusałka Pawik!

Opis motyla z gatunku Rusałka Pawik

Rusałka Pawik, znana jako motyl pawie oczko lub Aglais io, to fascynujący owad należący do rodziny rusałkowatych, który zamieszkuje tereny Azji i Europy, a w Polsce uchodzi za jednego z najbardziej pospolitych przedstawicieli swojego gatunku. Rozpiętość skrzydeł tego motyla osiąga od 50 do 55 mm, a jego cechą charakterystyczną są duże, wielokolorowe plamki na skrzydłach przypominające pawie oczka. Plamki te rozmieszczone są na końcach zarówno przednich, jak i tylnych skrzydeł, które mają kolor czerwono-brązowy. Te unikalne wzory nie tylko dodają owadowi uroku, ale przede wszystkim służą mu jako mechanizm obronny (imitacja oczu) przed drapieżnikami.

Kiedy skrzydła Rusałki Pawik są złożone, ich wygląd drastycznie się zmienia – motyl w spoczynku przypomina uschnięty liść pokrzywy, co pozwala mu wtopić się w otoczenie i stać się niemal niewidocznym dla swoich naturalnych wrogów. Taka umiejętność kamuflażu, połączona z charakterystycznymi „oczami” na skrzydłach, czyni Rusałkę Pawik prawdziwym mistrzem przetrwania w swojej niszy ekologicznej. Jest to jeden z najładniejszych i najłatwiej rozpoznawalnych motyli w polskim krajobrazie.

Rusałka Pawik – odżywianie

Jeśli zastanawiacie się, co je Rusałka Pawik, to specjalnie Was nie zaskoczymy. Ten gatunek motyli odżywia się nektarem kwiatowym, ale nie pogardzi również lekko sfermentowanymi owocami oraz sokami wyciekającymi z uszkodzonych drzew. Rośliną żywicielską dla gąsienic Rusałki Pawik jest pokrzywa, która porasta rowy, łąki, nieużytki, sady i inne tereny zielone. Zanim larwy motyla pawie oczko zmienią się w poczwarkę, kilkakrotnie linieją i zwiększają rozmiar swojego ciała. Po 3-4 tygodniach od wylęgu gąsienice opuszczają roślinę żywicielską i szukają kryjówek w spękanej korze drzew lub w szczelinach muru. Kiedy znajdą bezpieczne schronienie, tworzą nieduży oprzędę i przechodzą w stadium poczwarki.

Jak zimuje Rusałka Pawik?

Rusałka Pawik stosuje dość niezwykłą strategię zimowania w porównaniu do innych gatunków motyli. Owad ten przeczekuje zimę w dorosłej postaci. Gdy temperatura powietrza zaczyna spadać, dorosłe osobniki z tego gatunku szukają schronienia w bezpiecznych i osłoniętych miejscach, takich jak szczeliny w murze, sterty drewna lub nieogrzewane budynki gospodarcze. Ich zdolność do zimowania w stanie dorosłym pozwala Rusałkom Pawik na szybkie rozpoczęcie aktywności wiosną, często jeszcze przed pojawieniem się innych motyli.

Podczas zimy Rusałka Pawik wchodzi w stan diapauzy, czyli okresu obniżonej aktywności metabolicznej, co pozwala jej przetrwać niskie temperatury bez konieczności przyjmowania pokarmu. Energia zgromadzona przez motyla przed zimą musi wystarczyć mu do przetrwania chłodniejszego okresu w roku. Wiosną, gdy dni stają się dłuższe i temperatury zaczynają rosnąć, Rusałki Pawik budzą się z „zimowego snu” i wyruszają na poszukiwania partnerów oraz nektaru kwiatowego, rozpoczynając kolejny cykl życiowy.

Ile żyje motyl pawie oczko?

Rusałka Pawik może żyć dość długo jak na motyla. W warunkach naturalnych jej życie trwa zazwyczaj około 10 miesięcy. Jest to możliwe dzięki zdolności tego gatunku do zimowania w postaci dorosłej. Rusałka Pawik w ciągu sezonu wydaje na świat dwa pokolenia – pierwsze wczesną wiosną, a drugie w lecie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy klimat (np. w górach) nie sprzyja tak efektywnemu rozmnażaniu. Wówczas na świat przychodzi tylko jedno pokolenie motyli pawie oczko.

Czy Rusałka Pawik jest pod ochroną?

W Polsce Rusałka Pawik nie jest objęta ochroną gatunkową. Jest to jeden z bardziej pospolitych motyli i można go spotkać w wielu różnych środowiskach, od ogrodów, po pola, łąki i lasy. Chociaż nie jest to gatunek zagrożony, należy szanować jego obecność w ekosystemie. Warto chronić naturalne siedliska Rusałek Pawików, ponieważ tylko poprzez czynną ochronę przyrody, możemy utrzymać aktualną bioróżnorodność w miejscach, które zamieszkujemy. Rusałka Pawik jest pięknym i wartościowym elementem naszego krajobrazu. Zwiastuje wiosnę, jest aktywnym zapylaczem i najzwyczajniej w świecie cieszy oczy swoim wyglądem.

Polskie motyle są wspaniałe, ale jeśli chcecie poznać egzotyczne gatunki, to zapraszamy do Motylarni Rozewie. To miejsce, gdzie można z bliska obserwować i podziwiać motyle z najodleglejszych zakątków świata, takie jak największe ćmy na świecie czy iskrzące w świetle niebieskie motyle. Hodowane przez nas okazy są wolne i mogą swobodnie przemieszczać się po całym obiekcie, co potęguje doświadczenie bliskości z naturą.