Motyle to fascynujące owady, które – poza swoimi różnorodnymi barwami – skrywają wiele nieoczywistych sekretów. Fascynujesz się motylami i chciałbyś wiedzieć o nich coś więcej? Zapraszamy na motyle ciekawostki dla dzieci oraz informacje o motylach dla dorosłych – garść wiedzy dla wszystkich, którzy interesują się tymi pięknymi wielobarwnymi stworzeniami. Zachęcamy też do odwiedzenia największej Motylarni w Polsce, czyli naszej Motylarni Rozewie. Tutaj nie tylko utrwalisz wiedzę teoretyczną, ale także doświadczysz kontaktu z motylami w praktyce. Poznasz także krótkie ciekawostki o motylach, o których rzadko się wspomina, a które sprawią, że zakochasz się w tych fascynujących stworzeniach. Czekamy na Ciebie!
Zaskakujące informacje o motylach na dobry początek
O motylach możemy przeczytać wszędzie – w podręcznikach, encyklopediach i w Internecie, jednak często pomijane są w nich naprawdę ciekawe informacje o motylach. Zapewne wiesz, że zanim motyle przybiorą przepiękną postać, z którą je kojarzysz, są zdecydowanie mniej atrakcyjnymi wizualnie gąsienicami. Możesz jednak nie wiedzieć, iż zanim gąsienica przeobrazi się w motyla, musi się… rozpuścić! Robi to wewnątrz poczwarki, gdzie z zaczątków narządów powstaje znany Ci motyl ze skrzydłami. Tutaj uzyskasz więcej informacji o motylach w świetle cyklu ich życia: Cykl życia motyli – fascynujące życie motyla.
Podczas gdy motyle świata – zwłaszcza motyle egzotyczne – stanowią obiekt powszechnej fascynacji, ćmy uznawane są za stworzenia brzydkie, czasem straszne. Pojawiają się w horrorach i mrocznych opowieściach. Nic dziwnego, skoro prowadzą nocny tryb życia i właśnie z nocą są kojarzone. Warto jednak wiedzieć, że ćmy to w rzeczywistości motyle nocne. Na dodatek na świecie jest ich znacznie więcej niż motyli dziennych. A skoro już o ćmach mowa, w Brazylii występuje rzadki gatunek, którego dorosłe osobniki mogą przekraczać… 30 cm!
Choć motyle świata wyglądają na delikatne i kruche, w zależności od gatunku mogą pokonywać nawet tysiące kilometrów. Oczywiście robią przerwy na odpoczynek czy spożycie pokarmu, jednak cykl życia motyla z gatunków takich jak rusałka lub zawisak opiera się o ciągłą podróż. Dodatkowo motyl-rekordzista potrafi uzyskać prędkość ok. 50 km/h. Pokonuje go ćma, gdyż najszybsza osiąga prędkość ok. 65 km/h.
Motyle ciekawostki dla dzieci
Ludzie uważają motyle za piękne, zachwycają się wzorami i kolorami ich skrzydeł. Owady nie wyglądają jednak w taki sposób, by się nam podobać. Kolejna ciekawostka o motylach dotyczy właśnie ich wyglądu i ubarwienia. Barwy, wzory i kształty służą przetrwaniu i pozwalają owadom albo wtopić się w otoczenie (np. udawać korę drzewa lub liść), albo odstraszyć agresora (np. udając większe zwierzę poprzez zaprezentowanie „oczu” na skrzydłach). Podobnie maskują się gąsienice motyli. Warto też wiedzieć, że wraz z postępem życia motyli intensywnie kolorowe skrzydła blakną, nabierają przezroczystości, słabną. Niektóre motyle zaś w ogóle nie mają skrzydeł zdolnych do lotu, lecz same wypustki. Przykładem są samice piędzika przedzimka.
Kiedy opiekun w szkole czy przedszkolu zapyta o symbole wiosny, śmiało można odpowiedzieć: motyl. To właśnie motyle są jednymi ze zwierząt, które zwiastują nadejście wiosny i stanowią jej esencję. Motyle ciekawostki dla dzieci, które poznasz w trakcie wizyty w naszej Motylarni sprawią, że Twoja pociecha będzie ekspertem i zaskoczy swoją wiedzą niejednego dorosłego.
Ciekawostki o motylach dla dorosłych
Ciekawostki o motylach dla dzieci to jednak nie wszystko – wśród rozległej wiedzy o tych istotach znajdziemy także coś, co z pewnością zaskoczy także dorosłych. Często spotykamy się z pytaniem: „Czy to prawda, że motyle żywią się nektarem kwiatów?”. Owszem, a pewne gatunki roślin upodobały sobie szczególnie, co wynika m.in. z kształtu kielichów. Więcej informacji o motylach i ich upodobaniach znajdziesz tutaj: Jak zwabić motyle do ogrodu? Co przyciąga motyle? Należy jednak wiedzieć, że nektar nie stanowi wyłącznego pożywienia owadów, ponieważ nie dostarcza wszystkich niezbędnych wartości odżywczych. Często jednak zapominamy, że to nie jedyny pokarm, którym żywi się motyl – ciekawostki na temat ich żywienia poznasz właśnie u nas! Motyle świata częstują się także… wodą z kałuż, odchodami zwierząt, padliną, zgniłym jedzeniem. Motyle egzotyczne z Peru spijają łzy żółwi.
Zorientowany na rozmnażanie motyl może wyczuć partnerkę nawet z pięciu kilometrów. Kiedy dojdzie do zapłodnienia, motylica złoży jaja na roślinie, np. na liściach. To właśnie z tych jaj wyklują się gąsienice. Aby przetrwać, będą musiały poradzić sobie same.
Ciekawostka o motylach – liczebność
Motyle świata dzielą się na ok. 150 tysięcy gatunków. Spotyka się je na całym świecie, jednakże z wyłączeniem Antarktydy. Motyle polskie zajmują niewielki odsetek – istnieje ok. 3 tysięcy gatunków. W Motylarni Rozewie obejrzysz unikalne motyle egzotyczne, których mamy kilkanaście gatunków. Zachęcamy do zapoznania się z opisami okazów, w których możesz znaleźć ciekawostki o motylu konkretnego gatunku.
Inna ciekawostka o motylach jest taka, że motyle ze świata zajmują drugie miejsce w liczebności w odniesieniu do wszystkich owadów. Wyprzedzają je jedynie chrząszcze.
Ciekawostki o motylu w odniesieniu do człowieka
Wśród motylich ciekawostek nie może zabraknąć informacji o motylach i ich umiejętnościach zmysłowych. Czy wiesz, że owady te dostrzegają barwy, których nie widzą ludzie? Są to barwy ultrafioletowe, które występują nawet na ich skrzydłach i kwiatach. Sumarycznie jednak motyle widzą o wiele mniej kolorów niż człowiek – przede wszystkim żółty, zielony i czerwony, czasem odcienie niebieskie i fioletowe. Ponadto są krótkowzroczne i obraz odleglejszy o ok. 310-365 cm widzą rozmazany.
Motyle świata mają też inną temperaturę ciała względem człowieka, są zmiennocieplne. Jeśli nie osiągną co najmniej 30°C, nie są w stanie latać. W internecie można znaleźć błędne informacje o motylach podające wartość 86°C, jednak chodzi o ok. 85 stopni Fahrenheita – tyle wynosi idealna temperatura do lotu. Motyl poradzi sobie także w niższej – byle nie niżej niż 55 stopni Fahrenheita – pod warunkiem jednak, że wcześniej ogrzeje się na słońcu lub rozgrzeje skrzydła w locie.
Podobają Ci się ciekawostki na temat motyli? To tylko część fascynujących informacji o motylach. Aby uzyskać szerszą wiedzę, regularnie odwiedzaj blog Motylarni Rozewie. Pamiętaj też, by zagościć u nas podczas pobytu nad morzem. Poznaj z nami ciekawostki o motylach – zaproś bliskich lub podaruj im bilety do największej Motylarni w Polsce w ramach niespodzianki. Do zobaczenia!