Zapraszamy codziennie w godzinach 10-18

Motyle w ogrodzie – co przyciąga motyle i jak je zwabić?

Nawet najpiękniejszy ogród bez owadów wydaje się niekompletny. To właśnie one sprawiają, że nasz ogród żyje, mieni się feerią barw i stanowi prawdziwą symfonię dźwięków. Motyle w ogrodzie stanowią przepiękną żywą dekorację. Nie tylko wprowadzają do ogrodu więcej kolorów, ale także raczą obserwatorów fantazyjnym tańcem, gdy przefruwają z kwiatu na kwiat. Jednak uciecha wizualna to nie jedyna korzyść dla właścicieli ogrodu, jaką zapewniają motyle! Te piękne owady zapylają rośliny, dzięki czemu każdego roku ogród rozrasta się i rozkwita. Jak zwabić motyle do ogrodu, by korzystać ze wszystkich ich zalet? Co przyciąga motyle do ogrodu? O tym dziś! Jeśli chcesz dowiedzieć się co przyciąga motyle i jakie są kwiaty, które przyciągają motyle do ogrodu, zapoznaj się z naszym wpisem. Zapraszamy do lektury!

Co przyciąga motyle do ogrodu?

Wabienie motyli może wydawać się z pozoru skomplikowaną kwestią – w praktyce jest jednak bardzo prosta. Wielobarwne motyle ze świata do ogrodu przyciągają wizje pożywienia i znalezienia bezpiecznego miejsca do złożenia jaj. Jeśli chcemy zatem przyciągnąć motyle do naszego ogrodu powinniśmy zainteresować się zasadzeniem odpowiednich roślin. Owady te żywią się nektarem, czyli płynnym pokarmem bogatym w cukry, białka i witaminy sprzyjające prawidłowemu rozwojowi i zapewniające możliwość rozmnażania. Żeby zwabić motyle obietnicą cennych wartości odżywczych, w ogródku trzeba hodować kwiaty. W szkółkach i sklepach ogrodniczych możemy znaleźć rośliny przyciągające motyle, które jednocześnie będą prezentowały się w naszym ogrodzie niezwykle pięknie.

Skutecznym sposobem na to, jak zwabić motyle do ogrodu, jest posadzenie kwiatów, z których skorzystać będą mogły tylko lub przede wszystkim motyle. Owady te mają wyjątkowo długie ssawki, dzięki którym dosięgają do nektaru ukrytego w bardzo głębokich i wąskich kielichach. Kwiaty przyciągające motyle powinny zatem być przystosowane do wymagań tych fruwających stworzeń. W ogrodzie pełnym kwiatów o właściwej budowie motyle świata zatrzymają się na długo, ponieważ znajdą wystarczająco dużo pokarmu. Warto teraz zastanowić się, czym zwabić motyle. Jest kilka konkretnych typów kwiatów, które przyciągają te latające stworzenia do ogrodu.

Co zatem przyciąga motyle do ogrodu najbardziej?

 • Kwiaty o podłużnym, wąskim kształcie rurki lub kielicha.
 • Kwiaty delikatne, na których są w stanie utrzymać się tylko lekkie motyle.
 • Kwiaty o jaskrawych kolorach.
 • Kwiaty kwitnące przez cały rok (można też posadzić kwiaty o komplementarnych porach kwitnienia – tak, aby motyle zawsze miały do czego przylecieć).

Gąsienice motyli mogą wyrządzić w ogrodzie przy domu czy na działce sporo szkód. Dlatego też wiele osób dość sceptycznie podchodzi do sadzenia roślin, które przyciągają motyle. Warto jednak wiedzieć, że dorosłe okazy gustują w nieco innych roślinach niż gąsienice! Jeśli jednak nie chcesz czekać, aż przylecą dorosłe okazy, bądź chcesz być świadkiem wykluwania się pięknych owadów z poczwarki, zasadź rośliny takie jak pokrzywa, osty, łopiany, dzikie gatunki i „chwasty”. Gąsienice niektórych gatunków motyli żerują właśnie na nich.

Jak zwabić motyle kwiatami? – polecane gatunki

Jak zwabić motyle do ogrodu? Z wykorzystaniem odpowiednich kwiatów! Aby zwabić motyle do ogrodusadź nektarodajne drzewa, krzewy, pnącza i byliny. Dobrym miejscem dla nich będzie to nasłonecznione i osłonięte od wiatru (uwaga: w zależności od gatunku roślin; niektóre preferują półcień). Ponadto kwiaty dla motyli powinny znaleźć się w skupisku – w ten sposób bardziej zachęcą motyle do przybycia i pożywienia się. Warto pamiętać o tych czynnikach podczas planowania aranżacji ogrodu na początku sezonu wiosennego. Odpowiednia ilość nasadzonych roślin i ich rozmieszczenie w ogrodzie to jednak nie wszystko. Są pewne gatunki roślin, które o wiele bardziej przyciągają motyle od innych. W jakie kwiaty zainwestować, jeśli chcemy zwabić motyle do naszego ogrodu? Poniżej prezentujemy kilka najpopularniejszych gatunków krzewów i kwiatów, które wabią motyle. Znajdziesz je w praktycznie każdym sklepie ogrodniczym lub szkółce. Poza swoimi właściwościami, stanowią one także piękną ozdobę każdego ogrodu i nie są zbyt wymagające w uprawie.

Które kwiaty przyciągają motyle?

 • Pierwiosnki/prymulki – atrakcyjność dla motyli świata zawdzięczają kolorowym kwiatom i długiemu kwitnieniu. Są łatwe w uprawie, więc pozostaną dostępne dla motyli przez długi czas.
 • Goździki brodate – te kwiaty wabią motyle kolorem, kształtem i zapachem. Są bardzo trwałe i wytrzymałe, więc na jednym kwiecie może usiąść nawet kilka motyli. Należy pamiętać, że goździki kwitną dopiero kolejnego roku po wysiewie. Jeżeli chcesz gościć motyle na kwiatach szybciej, skorzystaj z gotowej sadzonki.
 • Lawenda wąskolistna – aromatyczna roślina zapewnia właścicielowi wiele korzyści, a skuteczne wabienie motyli jest tylko jedną z nich. Lawendę można wykorzystać nie tylko jako ozdobę domu, ale także jako pyszny dodatek do kuchni lub zioło prozdrowotne. Jej zapach odstrasza muchy, komary i mole.
 • Cynie – zna je każdy miłośnik uprawy ogrodu. Kwiaty te wiodą prym w byciu kolorowymi i ozdabianiu przestrzeni przed lub za domem. Nadają się również do trzymania na balkonie.
 • Astry – kiedy inne kolorowe rośliny znikną z Twojego ogrodu, to właśnie astry będą przyciągały ostatnie motyle fruwające w poszukiwaniu pożywienia. Roślina oferuje bogactwo nektaru nawet późną jesienią.
 • Budleja Dawida – jak zwabić motyle do ogrodu, jeśli nie za sprawą rośliny noszącej nieoficjalną nazwę „motylego krzewu”? Budleja Dawida zakwita w drugiej połowie lata, po czym utrzymuje się aż końca jesieni. Ma przepiękne kolorowe i gęste kwiaty. Przyciąga motyle jak magnes!
 • Wrzosiec krwisty – roślina, dzięki której zwabisz motyle do ogrodu i powitasz je w nowym sezonie. Jej kwiaty zaczynają kwitnąć już wczesną wiosną, niekiedy nawet zimą. Mają dużo nektaru, a dzwonkowaty kształt sprzyja dostępowi owadów z długą ssawką.

Motyle w ogrodzie w Rozewiu

Dostosowanie ogrodu i zaaranżowanie go w taki sposób, by był przyjazny dla motyli, może zająć nawet cały sezon ogrodniczy. Stęskniłeś się za motylami świata lub nie przylatuje do Ciebie aż tyle owadów, ile chętnie byś ugościł? Zapraszamy Cię do największej Motylarni w Polsce – Motylarni Rozewie. U nas egzotyczne motyle z całego świata obejrzysz w każdym stadium rozwoju: od jajek po dorosłe okazy. Jeżeli założysz kolorowe ubranie i będziesz cierpliwy, motyle pomylą Cię ze smakowitym kwiatem i usiądą na Twojej bluzce czy nawet skórze. W naszej Motylarni zyskujesz niesamowitą okazję, by z bliska obserwować najwspanialsze gatunki motyli z całego świata.

Podczas pobytu w Motylarni Rozewie możesz zapytać naszych pracowników, jakie znają sposoby, aby zwabić motyle do ogrodu. A nuż zdradzą Ci metodę, która przemieni Twój prywatny ogródek w istną salę balową dla motyli z Polski! Wybierając się do nas, nie zapomnij zabrać aparatu. Gwarantujemy, że wykonasz fantastyczne, niepowtarzalne zdjęcia. Odwiedź nas z całą rodziną – serdecznie zapraszamy.