Motyle w ogrodzie stanowią przepiękną żywą dekorację. Nie tylko wprowadzają do ogrodu więcej kolorów, ale także raczą obserwatorów fantazyjnym tańcem, gdy przefruwają z kwiatu na kwiat. Jednak uciecha wizualna to nie jedyna korzyść dla właścicieli ogrodu, jaką zapewniają motyle! Te piękne owady zapylają rośliny, dzięki czemu każdego roku ogród rozrasta się i rozkwita. Jak zwabić motyle do ogrodu, by korzystać ze wszystkich ich zalet? Co przyciąga motyle do ogrodu? O tym dziś!

Co przyciąga motyle do ogrodu?

Wielobarwne motyle ze świata do ogrodu przyciągają wizje pożywienia i znalezienia bezpiecznego miejsca do złożenia jaj. Owady te żywią się nektarem, czyli płynnym pokarmem bogatym w cukry, białka i witaminy sprzyjające prawidłowemu rozwojowi i zapewniające możliwość rozmnażania. Żeby zwabić motyle obietnicą cennych wartości odżywczych, w ogródku trzeba hodować kwiaty.

Skutecznym sposobem na to, jak zwabić motyle do ogrodu, jest posadzenie kwiatów, z których skorzystać będą mogły tylko lub przede wszystkim motyle. Owady te mają wyjątkowo długie ssawki, dzięki którym dosięgają do nektaru ukrytego w bardzo głębokich i wąskich kielichach. W ogrodzie pełnym kwiatów o właściwej budowie motyle świata zatrzymają się na długo, ponieważ znajdą wystarczająco dużo pokarmu, by nie musieć szukać gdzie indziej.

Co zatem przyciąga motyle do ogrodu najbardziej?

 • Kwiaty o podłużnym, wąskim kształcie rurki lub kielicha.
 • Kwiaty delikatne, na których są w stanie utrzymać się tylko lekkie motyle.
 • Kwiaty o jaskrawych kolorach.
 • Kwiaty kwitnące przez cały rok (można też posadzić kwiaty o komplementarnych porach kwitnienia – tak, aby motyle zawsze miały do czego przylecieć).

Gąsienice motyli mogą wyrządzić w ogrodzie przy domu czy na działce sporo szkód. Jeśli jednak nie chcesz czekać, aż przylecą dorosłe okazy, bądź chcesz być świadkiem wykluwania się pięknych owadów z poczwarki, zasadź rośliny takie jak pokrzywa, osty, łopiany, dzikie gatunki i „chwasty”. Gąsienice niektórych gatunków motyli żerują właśnie na nich.

Jak zwabić motyle kwiatami? – polecane gatunki

Aby zwabić motyle do ogrodu, sadź nektarodajne drzewa, krzewy, pnącza i byliny. Dobrym miejscem dla nich będzie to nasłonecznione i osłonięte od wiatru (uwaga: w zależności od gatunku roślin; niektóre preferują półcień). Ponadto kwiaty dla motyli powinny znaleźć się w skupisku – w ten sposób bardziej zachęcą motyle do przybycia i pożywienia się.

Które kwiaty przyciągają motyle?

 • Pierwiosnki/prymulki – atrakcyjność dla motyli świata zawdzięczają kolorowym kwiatom i długiemu kwitnieniu. Są łatwe w uprawie, więc pozostaną dostępne dla motyli przez długi czas.
 • Goździki brodate – te kwiaty wabią motyle kolorem, kształtem i zapachem. Są bardzo trwałe i wytrzymałe, więc na jednym kwiecie może usiąść nawet kilka motyli. Należy pamiętać, że goździki kwitną dopiero kolejnego roku po wysiewie. Jeżeli chcesz gościć motyle na kwiatach szybciej, skorzystaj z gotowej sadzonki.
 • Lawenda wąskolistna – aromatyczna roślina zapewnia właścicielowi wiele korzyści, a skuteczne wabienie motyli jest tylko jedną z nich. Lawendę można wykorzystać nie tylko jako ozdobę domu, ale także jako pyszny dodatek do kuchni lub zioło prozdrowotne. Jej zapach odstrasza muchy, komary i mole.
 • Cynie – zna je każdy miłośnik uprawy ogrodu. Kwiaty te wiodą prym w byciu kolorowymi i ozdabianiu przestrzeni przed lub za domem. Nadają się również do trzymania na balkonie.
 • Astry – kiedy inne kolorowe rośliny znikną z Twojego ogrodu, to właśnie astry będą przyciągały ostatnie motyle fruwające w poszukiwaniu pożywienia. Roślina oferuje bogactwo nektaru nawet późną jesienią.
 • Budleja Dawida – jak zwabić motyle do ogrodu, jeśli nie za sprawą rośliny noszącej nieoficjalną nazwę „motylego krzewu”? Budleja Dawida zakwita w drugiej połowie lata, po czym utrzymuje się aż końca jesieni. Ma przepiękne kolorowe i gęste kwiaty. Przyciąga motyle jak magnes!
 • Wrzosiec krwisty – roślina, dzięki której zwabisz motyle do ogrodu i powitasz je w nowym sezonie. Jej kwiaty zaczynają kwitnąć już wczesną wiosną, niekiedy nawet zimą. Mają dużo nektaru, a dzwonkowaty kształt sprzyja dostępowi owadów z długą ssawką.

Motyle w ogrodzie w Rozewiu

Stęskniłeś się za motylami świata lub nie przylatuje do Ciebie aż tyle owadów, ile chętnie byś ugościł? Zapraszamy Cię do największej motylarni w Polsce – motylarni Rozewie. U nas egzotyczne motyle z całego świata obejrzysz w każdym stadium rozwoju: od jajek po dorosłe okazy. Jeżeli założysz kolorowe ubranie i będziesz cierpliwy, motyle pomylą Cię ze smakowitym kwiatem i usiądą na Twojej bluzce czy nawet skórze.

Podczas pobytu w motylarni Rozewie możesz zapytać naszych pracowników, jakie znają sposoby, aby zwabić motyle do ogrodu. A nuż zdradzą Ci metodę, która przemieni Twój prywatny ogródek w istną salę balową dla motyli z Polski! Wybierając się do nas, nie zapomnij zabrać aparatu. Gwarantujemy, że wykonasz fantastyczne, niepowtarzalne zdjęcia. Odwiedź nas z całą rodziną – serdecznie zapraszamy.