Motyle występują na terenie całej Polski i praktycznie każdy widział te piękne owady. Jednak niewiele osób zastanawiało się, co jedzą i piją motyle. Nie mniejszą zagadką jest też sposób, w jaki te pokarmy spożywają. Postanowiliśmy dzisiaj rozwiać Twoje wątpliwości i podpowiemy Ci, co jedzą motyle, a przynajmniej większość ich gatunków.
Co jedzą motyle w warunkach naturalnych i hodowlanych?
Motyle można spotkać w hodowlach domowych oraz motylarniach. W takich warunkach łatwo zaobserwować, jak owady spożywają podane im jedzenie. To, co jedzą motyle w domu i hodowli, stanowi również ich pokarm w warunkach naturalnych.
W jaki sposób motyl spożywa jedzenie? Jego aparat gębowy wyposażony jest w trąbkę — długą ssawkę, którą wkłada do kielicha kwiatu i wysysa przez nią nektar. U niektórych gatunków pozostał jeszcze bardziej rozbudowany aparat gębowy, którym mogą rozdrabniać pyłki kwiatów. Jednak w zdecydowanej większości motyle spijają nektar z kwiatów.
Z tego powodu hodowcy starają się zawsze zapewnić dostęp do ulubionych roślin swoim podopiecznym. Jednak nie jest to jedyny przysmak tych owadów. W końcu kwiaty nie kwitną przez cały rok.
Co jedzą motyle zimą i latem?
To, co jedzą motyle w lato, czyli nektar kwiatów, nie jest dostępny późną jesienią oraz zimą. Wiele gatunków jest zmuszona do migracji w tym okresie, aby odnaleźć źródło pożywienia. Inne motyle hibernują, chowając się do sterty liści lub w inne, względnie bezpieczne miejsce. Nie dotyczy to jednak wszystkich odmian tych owadów.
Co jedzą motyle zimą, gdy nie zapadają w sen ani nie odlatują w inne regiony świata? W takim przypadku doskonałym pokarmem dla nich mogą być przegniłe, fermentujące owoce. Ich organizmy potrzebują bowiem głównie cukrów, które występują w nektarach kwiatów. Porozrzucane na ziemi owoce wydzielają również słodką ciecz, spijaną przez motyle za pomocą ich ssawek.
Nie wszystkie gatunki motyli żywią się jednak głównie kwiatami. Odmiany rusałek stronią od tego typu roślin. Co motyle jedzą zamiast nektaru z kwiatów? Najczęściej są to soki wydzielane przez drzewa. Niektóre gatunki poszukują plam moczu lub martwych zwierząt, by na nich żerować.
Co jedzą motyle nocne?
Najpiękniejsze okazy motyli są aktywne w ciągu dnia. Jednak istnieją także gatunki latające głównie nocą. Takie owady nazywane są ćmami — choć nie budzą one takiego entuzjazmu jak motyle dzienne, należą do tej samej rodziny zwierząt.
Co jedzą motyle aktywne nocą? Dokładnie to samo, co ich „dzienni” bracia. Głównie będzie to nektar kwiatowy oraz przegniłe owoce.
Podobnie jak w przypadku innych motyli, ćmy mogą preferować konkretne gatunki roślin. Są kwiaty, które ewolucyjnie ukształtowały swoje kielichy tak, by ich nektar był dostępny tylko dla jednej, wyjątkowej odmiany. Przykładem może być storczyk madagaskarski. Istnieje tylko jeden motyl z ssawką o długości 20 mm, który jest w stanie sięgnąć słodkiego skarbu, ukrytego na dnie tego kwiatu. To, co jedzą motyle nocne, również może być zarezerwowane do pojedynczych gatunków, posiadających otwór gębowy o odpowiedniej, wyjątkowej budowie.
Czym można dokarmiać motyle?
Zimową porą kwiatów praktycznie nie ma. Jednak aktywna pozostaje spora część motyli. Co jedzą w tym trudnym okresie — jak wspomnieliśmy, głównie przegniłe owoce. Jednak ich poszukiwanie często kończy się w ludzkich domach, gdzie jakiś stary owoc może wabić owady swoim słodkim zapachem.
Pozostawiając w widocznych miejscach stare, fermentujące już kiwi czy banana, można skusić na swój ogród wiele pięknych przedstawicieli motyli. W sklepach zoologicznych dostępne są nawet karmniki przeznaczone właśnie dla takich gości. Jest to dobry pomysł, by wprowadzić wokół domu nieco życia i koloru. Sprzyja także przetrwaniu tych cennych owadów w naturze.
Możesz znaleźć też na trawniku wyczerpanego motyla, który nie znalazł do tej pory pożywienia. Jeśli chcesz okazać mu szybką pomoc, alternatywą dla pożywnego nektaru może być cukier rozpuszczony w wodzie w stężeniu około 30%. Zamiast cukru dodaj również nieco miodu — efekt będzie bardzo podobny. Duża ilość cukru odżywi Twojego gościa i doda mu sił do dalszych poszukiwań jedzenia.
Jednak wiele motyli zimą powinno hibernować. Dlatego nie próbuj budzić na siłę odnalezionego owada. Jeśli uważasz, że znajduje się w niebezpiecznym miejscu, przenieś go gdzie indziej, ale nie wybudzaj go.
Co piją motyle?
Po zapoznaniu się z budową otworu gębowego u motyli i ciem wiesz już, że pytanie, co jedzą i piją motyle, może być mylące. Hodowcy często wystawiają owadom kawałki banana, kiwi czy mango, jednak większość motyli nie posiada zębów, którymi mogłyby pogryźć owoce. Jednak gnijące owoce wydzielają słodki sok, chętnie spijany przez te owady.
Będąc w naszej motylarni zawsze znajdziesz miejsce, gdzie leżą kawałki owoców. Przy odrobinie cierpliwości będziesz mógł zaobserwować, jak te piękne zwierzęta spożywają posiłek w Twoim towarzystwie. Rzadziej spotkać można motyle spijające nektar z kwiatów znajdujących się w motylarni.