Zapraszamy codziennie w godzinach 10-18

Czy motyle mają swoje ulubione kolory kwiatów?

Czy projektując ogród lub nasadzenia na balkonie możemy zrobić cokolwiek, by przyciągnąć do swojego zielonego zakątka motyle? Oczywiście i wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne zadanie. Te delikatne stworzenia są wyjątkowo wrażliwe zarówno na barwy, jak i zapachy. W dzisiejszym wpisie podpowiemy Ci, jakie kolory kwiatów przyciągają motyle i na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze roślin uwielbianych przez te owady.

Motyl a kwiaty – czy motyle widzą kolory?

Motyle są zdolne do widzenia kolorów, ale ich postrzeganie barw różni się od tego, jak widzą je ludzie. Oczy motyli składają się z setek małych soczewek, które razem tworzą strukturę zwaną okiem złożonym. Dzięki temu te fantastyczne stworzenia są w stanie widzieć szerokie spektrum kolorów, w tym również zakresy światła, które są niewidoczne dla ludzi, jak na przykład ultrafiolet. Motyle wykorzystują swoją zdolność do rozróżniania ogromnej liczby barw, by znaleźć kwiaty najbardziej bogate w nektar, a także by zidentyfikować swoich partnerów do rozmnażania.

Kwiaty dla motyli – jakie kolory przyciągają te owady najbardziej?

Można śmiało powiedzieć, że motyle najbardziej lubią wyraziste i jaskrawe kolory. Owady te bardzo chętnie posilają się na kwiatach fioletowych i niebieskich. Równie atrakcyjne są dla nich kwiaty pomarańczowe, czerwone i żółte. Co ciekawe, badania wykazały, że motyle są bardziej skłonne do lądowania na kwiatach, których płatki mają kontrastujące ze sobą odcienie lub przyciągające spojrzenia wzory. Przykładem takiej właśnie rośliny jest Petunia Sky, której ciemne kwiaty upstrzone są jasnymi, drobnymi plamkami, co przywodzi na myśl rozgwieżdżone niebo.

Motyl a kwiaty – czy motyle czują zapach?

U motyli narządem odpowiedzialnym za wyczuwanie zapachów są przede wszystkim anteny, które cechuje wyjątkowa wrażliwość na różnorodne, nawet najmniejsze cząsteczki aromatyczne. Warto dodać, że zdolność do rozpoznawania zapachów jest lepiej rozwinięta u samców niż u samic. Dzieje się tak dlatego, że to właśnie samce odnajdują swoje partnerki dzięki wydzielanym przez nie feromonom, czasem nawet z odległości kilku kilometrów. Intensywnie pachnące kwiaty działają na te owady niczym magnes, dlatego warto zadbać o to, by w przydomowym ogrodzie lub na balkonie, znalazło się miejsce dla kilku pięknie pachnących odmian.

Kwiaty balkonowe przyciągające motyle. Co kupić, by cieszyć się towarzystwem tych owadów?

W sklepach ogrodniczych z pewnością znajdziesz niedrogie i łatwe w uprawie kwiaty ogrodowe przyciągające motyle. Jednym z nich jest lawenda. Kwiaty lawendy mają wyrazisty, fioletowy kolor, a jej kojący, lecz zarazem dość intensywny aromat, wykorzystywany jest od wieków do produkcji olejków eterycznych o działaniu relaksującym. Będąc w sklepie, warto też zwrócić uwagę na:

 • surfinie,
 • pelargonie,
 • fuksję,
 • floksy,
 • maciejkę,
 • rudbekię,
 • szałwię. 

Wymienione wyżej rośliny możesz uprawiać w dużych skrzyniach, korytkach lub w klasycznych doniczkach. Nie bój się mieszać ze sobą różnych odmian. Im bardziej różnorodny kolorystycznie i zapachowo będzie Twój balkon, tym więcej gatunków motyli będzie go odwiedzać.

Kwiaty do ogrodu, które przyciągną motyle

Jeśli dysponujesz większym kawałkiem ziemi i możesz sobie pozwolić na posadzenie roślin o dużym pokroju, to koniecznie postaw na bez, jaśminowiec i krzewy różane. W sezonie rośliny te wręcz zasypią Twój ogród pachnącymi kwiatami, a wraz z nimi pojawią się również motyle. Oprócz tego warto posadzić w ogrodzie:

 • malwy,
 • iberysy,
 • słoneczniki,
 • azalie,
 • hiacynty,
 • lilie,
 • pachnący groszek. 

Z powyższych krzewów i bylin stworzysz niesamowite kompozycje, które będą efektowną ozdobą Twojego ogrodu oraz domem dla różnych gatunków motyli.

Czy motyle konkurują ze sobą o kwiaty?

Określone gatunki motyli często wybierają określone gatunki kwiatów, co pomaga w ograniczeniu bezpośredniej konkurencji między motylami z różnych rodzin. Jednak pewien poziom współzawodnictwa istnieje między tymi owadami, co jest doskonale widoczne na obszarach, gdzie dostęp do kwiatów oferujących nektar jest ograniczony. W takiej sytuacji gatunek dominujący na danym terenie będzie starał się odstraszyć motyle będące w mniejszości, ale bez aktów agresji, którą znamy chociażby ze świata ssaków. Bezpośrednią konkurencję o pokarm zmniejsza też fakt, że motyle mają różne pory aktywności. Niektóre gatunki żerują w godzinach porannych, inne preferują godziny popołudniowe lub wczesnowieczorne.

Jak jeszcze zachęcić motyle do odwiedzin?

Niektóre gatunki motyli znane są z zamiłowania do lekko sfermentowanych owoców. Zawierają one cukry i substancje odżywcze, które są dla tych owadów niezwykle cenne i atrakcyjne. Jeżeli więc chcesz zaprosić motyle na swój balkon lub do ogrodu, wystaw na zewnątrz miseczkę z pokrojonym jabłkiem, gruszką, winogronem lub cytrusami. Taki poczęstunek z pewnością przykuje uwagę tych kolorowych stworzeń. Zresztą w Motylarni Rozewie z powodzeniem stosujemy tę samą sztuczkę. Nasi goście mają niepowtarzalną okazję podziwiać, jak gatunki motyli z całego świata, żerują na sfermentowanych owocach, zastygając przy tym w bezruchu i ukazując swoje malownicze piękno.

Przeczytaj również: Tajemnice długowieczności motyli