Motylarnia to obiekt, gdzie tropikalny mikroklimat stwarza motylom doskonałe warunki do życia, a turystów zachęca do odwiedzin o każdej porze roku. Przebywanie w takim otoczeniu może być rodzajem naturalnej terapii, która pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie. Obcowanie z kolorowymi okazami łuskoskrzydłych działa uspokajająco, zmniejszając poziom stresu i zmęczenia. Kiedy latają motyle, od czasu do czasu przysiadając na ramieniu zwabione przez kolorowe ubrania, czas zdaje się biec wolniej i bardziej beztrosko. Jeśli brzmi to zachęcająco, dowiedz się, gdzie jest Motylarnia Rozewie, w jakich miesiącach jest otwarta i czemu warto nas odwiedzić?
O jakiej porze roku warto odwiedzić motylarnię?
Wizyta w motylarni to nie tylko doświadczenie wizualne, ale także doskonały sposób na relaks, wyciszenie i rozmowę. Przekraczając próg motylarni wkraczasz do egzotycznego, niemal bajkowego ogrodu, pełnego kolorów i życia. To wyjątkowa przestrzeń, w której delikatne motyle swobodnie przelatują w zasięgu Twojego wzroku, pozwalając na obserwację niesamowitych wzorów na skrzydłach i zachowań w kontakcie z człowiekiem. Kiedy warto tu zajrzeć?
Motylarnia Rozewie działa sezonowo, zazwyczaj otwieramy się na przełomie kwietnia i maja, w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Odwiedzających zapraszamy do końca września lub do pierwszych dni października. Jeśli korzystasz z mediów społecznościowych, możesz obserwować nasz profil, gdzie dokładnie informujemy o rozpoczęciu i zakończeniu sezonu. A jeśli masz ochotę na odwiedziny w trakcie jesieni i zimy, nasz drugi obiekt, czyli Motylarnia Hel, zaprasza codziennie w godzinach od 10.00 do 16.00 na spacery w otoczeniu motyli z różnych zakątków świata, bez żadnych siatek ograniczających czy szyb.
Jak zaplanować wizytę w motylarni w zależności od sezonu?
Motylarnia jest miejscem szczególnie polecanym dla rodzin z dziećmi. To atrakcja wprowadzająca w świetny nastrój, zwłaszcza gdy nadmorska aura akurat nie sprzyja plażowaniu. Wspólne doświadczanie piękna przyrody pod okiem naszych przewodników może być wspaniałym sposobem na spędzenie dnia dla całej rodziny o każdej porze roku.
Miejsce, gdzie można zobaczyć motyle, przyciąga miłośników fauny i flory, ale również osoby, które nie są zaznajomione z tematem. Obserwacja bezszelestnie fruwających motyli koi ludzkie zmysły, pomaga się wyciszyć i zregenerować. Pomaga osobom przeobodźcowanym i labilnym emocjonalnie złapać odpowiedni rytm oraz pozbyć się stresu. W świecie, w którym nieustannie jesteśmy atakowani przez nadmiar informacji, kilka godzin relaksu w tropikalnym klimacie oraz w otoczeniu piękna natury może okazać się naprawdę zbawienne. Duże motyle latają wolniej i na mniejsze odległości, drobniejsze gatunki figlarnie tańczą w powietrzu, a wszystkie razem tworzą niepowtarzalną miriadę barw, wzorów i kolorów zgromadzoną w otoczeniu egzotycznej roślinności.
Motyle – kiedy się pojawiają w motylarni i jak je obserwować?
Motyle, kiedy się pojawiają, zawsze przyciągają nasz wzrok, reagujący na ich kolor oraz ruch. Kojarzą się z początkiem wiosny oraz pierwszymi kwiatami, które kolorują świat po ustąpieniu zimy. Owady te, jak wiadomo, przechodzą złożony cykl życiowy z przeobrażeniem zupełnym, który obejmuje cztery stadia: jajo, gąsienicę, poczwarkę i postać dorosłą. Podczas zimowych, mroźnych miesięcy większość motyli w Polsce przechodzi w stan diapauzy, czyli zahamowania czynności życiowych organizmu podobny do hibernacji. Jedne gatunki zimują w stadium dojrzałego owada, inne jako jaja, gąsienice lub poczwarki. Ale w doskonałych warunkach panujących w motylarni cykl życiowy łuskoskrzydłych wygląda nieco inaczej.
Pamiętaj też, że motyle są bardzo wrażliwe na dotyk, a ich skrzydła pokryte są mikroskopijnymi łuskami, które łatwo ulegają uszkodzeniu pod wpływem dotknięcia dłonią. Łuski te tworzą charakterystyczne kolory i wzory, a ich utrata może osłabić zdolność motyla do latania. Dlatego uczulamy naszych gości, by nie próbowali łapać ani brać na rękę żadnego motyla. Lepiej jest cieszyć się jego obecnością obserwując go z bliska, a gdy przycupnie na czole, nosie lub dłoni nie chwytać go za skrzydła i pozwolić odfrunąć.
Jakie warunki sprzyjają pojawianiu się motyli w motylarni?
W przeciwieństwie do diapauzy, która rozpoczyna się w wyniku pogorszenia warunków środowiskowych, moment jej przerwania następuje po ponownym pojawieniu się sprzyjających okoliczności. Uśpione osobniki nie muszą tego przewidywać, bo wystarczy, że potrafią rejestrować przebieg zmian w środowisku. W tropikalnym mikroklimacie motylarni panuje sielankowa atmosfera, sprzyjająca aktywności motyli niezależnie od tego, jaka aura panuje za oknem lub jaki dzień aktualnie wskazuje kalendarz. Optymalna wilgotność powietrza, dostosowana do upodobań motyli temperatura oraz ulubiona przez łuskoskrzydłe roślinność sprawiają, że życie przebiega w rytmie trzepotania ich wielobarwnych skrzydeł. Możesz odwiedzić nasz obiekt w Helu o dowolnej porze roku, by cieszyć się widokiem egzotycznych okazów lub śledzić informacje o początku sezonu w Motylarni Rozewie.