Zapraszamy codziennie w godzinach 10-17.

Motyle: znaczenie i symbole. Czy te zwierzęta przynoszą szczęście?

Piękno, jakie reprezentują motyle, od wieków było dostrzegane przez ludzi. W związku z tym zwierzę to obecne było niemal od zawsze w ludzkiej mitologi, stanowiąc symbol różnych uczuć, myśli lub zdarzeń. Także dziś motyl jest często spotykany wśród tatuaży czy biżuterii. Stanowi tam nie tylko przykład najwyższej estetyki, ale przede wszystkim posiada znaczenie symboliczne. Jak rozumieć wizerunek motyla w sztuce od starożytności do dziś? Czy znaczenie tego zwierzęcia zmieniało się z czasem? Na te pytania staramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Co oznacza symbol motyla?

Co oznacza motyl? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Dziś zwierzę to kojarzy się najczęściej z transformacją, czyli długą i ciężką drogą, jaką pokonać musi gąsienica, nim stanie się pięknym, latającym owadem o przepięknych skrzydłach. Wykluwanie się motyli stanowi dla wielu ludzi inspirację i motywację do działania. Jednak nie jest to jedyny sposób interpretacji owada, jakim jest motyl. Znaczenie ma bowiem kultura i geografia. Dla niektórych katolików zwierzę to było obrazem duszy zmarłej osoby. Dla innych motyle niosą nadzieję. Jeszcze inni wiążą tego owada ze szczęściem.

Aby jeszcze bardziej utrudnić ustalenie symboliki motyla, można cofnąć się w czasie. Okaże się wtedy, że wcześniej owad ten niósł sobą zupełnie inne skojarzenia i myśli. Pojawił się on już w starożytnej Grecji, gdzie symbolizował śmierć i odrodzenie (niczym motyl z poczwarki, tak człowiek powstawał ze zmarłych do życia w eterycznych zaświatach). Następnie, jako eteryczny i delikatny obraz jednej z muz — Psyche, która na obrazach była ukazywana jako kobieta z motylimi skrzydłami, owad ten zaczął kojarzyć się z miłością.

Znaczenie motyli i popularne przesądy

Symbol motyla i znaczenie tego owada w sztuce rozwinęło się w średniowieczu, znanym z bogatej symbolika. Nadal był to obraz duszy ulatującej po śmierci. Jednak również przypisywano temu zwierzęciu wiele negatywnych cech: lekkość, niestałość, lekkomyślność, ulotność piękna, a nawet czasem uważano, że jest to wcielenie demonów. O przemijaniu owady te przypominały jeszcze w wieku siedemnastym.

Zupełnie inaczej czuły się osoby, którym ukazał się brązowy motyl. Znaczenie tego koloru oznaczało bowiem dobrą nowinę. Jak inne kolory motyli są dziś odczytywane?

  • Pomarańczowy motyl. Przynosi optymizm i szczęście, jest zwiastunem szybkiej rekonwalescencji oraz radości.
  • Czerwony motyl. Mówi się, że przynosi on całe lata szczęścia — najczęściej przynosi dobrobyt w relacjach osobistych oraz możliwości nawiązania romansu.
  • Niebieski motyl to okazja na wypowiedzenie życzenia, które się spełni. Przynosi on także fortunę oraz pozytywne zmiany w życiu.
  • Żółty motyl to symbol nadchodzącego bogactwa, szczęścia i dobrego zdrowia.
  • Czarny motyl niesie ze sobą złe wieści. Jednak będą to tylko niewielkie przeszkody, które dasz radę pokonać. Symbolizuje on odnowę, odrodzenia lub przejście do nowego etapu życia.
  • Biały motyl. Znaczenie tego owada to szczęście i dobrobyt. Choć w niektórych kulturach może być również utożsamiany ze śmiercią.
  • Zielony motyl to postęp oraz obfitość. Może oznaczać także miłość oraz dobre zdrowie.
  • Fioletowy motyl, spotykany niezwykle rzadko, także oznacza szczęście oraz obfitość.

Jak widać, napotkanie motyla z reguły jest bardzo dobrym znakiem. Zapewne zastanawiasz się, co oznacza niezwykle barwny i kolorowy owad napotkany w czasie spaceru po łące? Trudno określić, która barwa jest dominująca. Dlatego też, zamiast zastanawiać się, co dokładnie oznacza to spotkanie, lepiej cieszyć się pięknem tego zwierzęcia oraz szczęściem obcowania z naturą.

brązowy motyl symbol

Czy motyl przynosi szczęście?

Często spotkać można motyla jako symbol szczęścia. Mówi się, że zwierzę to przypomina radość, ponieważ próbując go złapać lub chwycić w pułapkę, będziesz długo i bezcelowo biegał po całej łące. Jednak wystarczy usiąść i odpocząć na łonie natury, by motyl, jako szczęście, sam do Ciebie przyleciał i usiadł Ci na ramieniu. I w tym porównaniu jest wiele prawdy. Zarówno w znaczeniu metaforycznym, jak i dosłownym. O tym ostatnim przekonać się można w naszej Motylarni, gdzie owady często siadają na spokojnych gościach, przynosząc im symboliczną radość i zdrowie.

Zatem czy szczęście może przynieść Ci motyl? Znaczenie symboliczne nie ma tu żadnego znaczenia — sama możliwość obcowania z tymi zwierzętami już budzi uśmiech u wszystkich naszych gości — zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Czy motyle mogą symbolizować coś jeszcze?

To, co oznacza motyl, zależne jest od okresu historycznego, geografii, a nawet kultury czy subkultury obowiązującej wśród danej społeczności. Motyl i znaczenie jego wizerunku w ruchu New Age, choć pokrywa się czasem z powszechnie panującymi skojarzeniami, niesie też pewne nowe elementy. W ten sposób stopniowo zmienia się znaczenie tego owada w naszej kulturze. Jednak zawsze motyle mają więcej pozytywnych konotacji, niż negatywnych. Czy to przypadek? Na pewno nie!

Przeczytaj także: Skrzydła motyli – co warto o nich wiedzieć?