Motylarnia czynna jest od maja do września.

Skrzydła motyli – co warto o nich wiedzieć?

Co sprawia, że skrzydła motyli z Azji Południowej, Półwyspu Arabskiego, Europy i reszty świata są tak fascynujące? Co wpływa na ich piękno oraz moc, dzięki której unoszą się w powietrzu? Jak to możliwe, że motyle mieszkające w wilgotnym lesie tropikalnym nie są przemoczone? Poznaj fascynujący świat motyli na naszym blogu i w Motylarni Rozewie!

Motyle sekrety – budowa skrzydeł

Patrząc na motyla, widzi się pięknego owada z dwoma okazałymi, nierzadko wielobarwnymi skrzydłami. Ale czy na pewno? Otóż wcale nie! W rzeczywistości motyle mają po dwie pary skrzydeł, wobec czego jedno duże skrzydło, które widzisz z daleka, to tak naprawdę dwa mniejsze. W zależności od gatunku motyla skrzydła te przybierają inne kształty i barwy.

Skrzydła motyla zbudowane są z żyłek, na których rozpostarta jest dwuwarstwowa błona. Na pozornie gładkiej powierzchni znajdują łuski, od których motyle biorą drugą nazwę: łuskoskrzydłe. Jeżeli miałeś kiedyś okazję dotknąć skrzydeł motyla – jeśli nie, zapraszamy do Motylarni Rozewie, tu poznasz fascynujący świat motyli! – zapewne pod opuszkami palców czułeś pyłek. To właśnie były łuski. Układają się na skrzydłach niczym dachówki na dachu.

Warto wiedzieć, że łuski na skrzydłach motyla powstają jako modyfikacja genetyczna… włosów. Każda łuska odpowiada jednemu włosowi, wyrasta z pojedynczej komórki. Przylega do błony skrzydeł dzięki delikatnym szypułkom.

Różnorodna łuska w świecie bajecznych motyli

Łuski pokrywające skrzydła motyli są fascynujące, zwłaszcza gdy ogląda się je w zbliżeniu. Jedne przywodzą na myśl smukłe kielichy kwiatów, inne są szerokołopatkowe, włoskowate lub elipsowate. W środku znajduje się niewielka komora wypełniona pigmentem. Tu ogromne znaczenie ma odpowiednie odżywienie motyla, kiedy jeszcze był gąsienicą. Pokarm, który wówczas przyjął, jako produkt przemiany materii – poprzez przepoczwarzanie się gąsienicy – stał się właśnie pigmentem. Każdy związek organiczny daje inny kolor, stąd różne barwy łusek i skrzydeł motyli.

A czym się żywią gąsienice i motyle? Nie tylko miłością osób odwiedzających motylarnię. 🙂 Na blogu już zdradziliśmy, co jedzą motyle. Koniecznie przeczytaj!

Jeśli odwiedzisz Motylarnię Rozewie, zobaczysz przedziwne gąsienice i będziesz miał szansę śledzić unikalny cykl życia motyla. Poznasz cykl życia motyla nie tylko w praktyce, ale również w teorii, jako że dysponujemy planszami edukacyjnymi, a nasi wykwalifikowani przewodnicy chętnie odpowiadają na pytania. Zobaczysz, jak motyle żyją, umierają, przeobrażają się. Zachwycisz się ich pięknem.

Ponieważ w naszej rajskiej dżungli pod latarnią morską Rozewie motyle swobodnie latają, zobaczysz zmianę barw skrzydeł w zależności od oświetlenia. Ta metamorfoza optyczna jest możliwa, jako że specjalnie ukształtowane, wklęsłe łuski na skrzydłach motyla zapobiegają absorpcji światła. Zamiast tego promienie są albo odbijane, albo rozszczepiane. Motyl wydaje się wówczas metaliczny: niebieski, fioletowy, ultrafioletowy, zielony.

Poznaj fascynujący świat motyli… od skrzydła

Motylarnia Rozewie to miejsce, w którym zyskasz wartościową wiedzę na temat łuskoskrzydłych oraz wzbogacisz się o ciekawostki. Dowiesz się na przykład, że do cech dorosłych osobników należy duża czystość.

Motyle w naturalnym miejscu życia są zawsze czyste i suche. Jak to możliwe? Odpowiedź stanowią maleńkie równoległe rowki na powierzchni łusek. Sprawiają, że ciała obce mają trudność przyczepienia się do skrzydeł. W wilgotnej i egzotycznej zieleni skrzydła pozostają suche i gotowe do lotu, bo woda spływa po nich jak po kaczce. Przy okazji zmywa zanieczyszczania, które jednak się osadziły.

Rozpiętość skrzydeł największych osobników

Motyle z całego świata różnią się wielkością. Rozpiętość skrzydeł największych osobników wynosi… nawet 30 cm! Istnieją też gatunki, które wcale nie mają skrzydeł i nie potrafią latać. Warto natomiast podkreślić, że ów największy motyl to tak naprawdę ćma. Jak wyjaśniliśmy w artykule pt. Ciekawostki o motylach – dla dzieci i dorosłych, ćmy są przedstawicielami tego samego gatunku co motyle dzienne. Nazywa się je motylami nocnymi. Prezentują na skrzydłach mniej kolorów i zwykle są to barwy ciemne. Na skrzydłach, głowie i tułowiu mogą mieć ciekawe „ozdoby”, np. trupią główkę.

Ćmy są wszędzie – na całym świecie – i wyglądają zjawiskowo, dlatego warto poświęcić uwagę również im, nie tylko klasycznym motylom. Na dodatek ćmy pokonują motyle dzienne pod kątem tego, z jaką prędkością latają. Osiągają nawet 65 km/h!

Motylarnia Rozewie – nie zapomnij zabrać aparatu!

Wybierasz się nad morze? Największa motylarnia w Polsce Rozewie to obowiązkowy punkt na Twojej mapie! Jesteśmy czynni 7 dni w tygodniu od 10:00 do 18:00 (śledź godziny otwarcia na bieżąco na naszym Facebooku). Gwarantujemy niezapomniane przeżycie dla dorosłych, przygodę rodem ze snów dla młodzieży i szczery zachwyt dzieci. Poczujesz się zrelaksowany, zafascynowany i zadowolony. Nie zapomnij zabrać aparatu, by mieć co wspominać!