Motylarnia jest obecnie zamknięta, zapraszamy do naszego drugiego punktu w Helu

Co oznaczają kolory motyli? Symbolika od czarnego do kolorowego motyla

Po naszych miastach lata wiele okazów kolorowych łuskoskrzydłych – paź królowej, rusałka pawik czy mieniak tęczowiec. Można spotkać je w parkach i na błoniach metropolii, ale równie często pokazują się w centrach miast, odpoczywając na przydrożnych pasach zieleni i szukając pożywienia na niewielkich skwerach upstrzonych kwiatami. Dodają kolorytu i wdzięku, a ich wzorzyste skrzydła fascynują dzieci i zachwycają dorosłych. Czemu natura obdarzyła je takimi właśnie atrybutami i co oznaczają kolory motyli? Przyjrzyjmy się kulturowej symbolice i skonfrontujmy to z wiedzą naukową.

Czy kolory motyli mają szczególną symbolikę i znaczenie?

Gdy zakwitną łąki, pod koniec ciepłego marca lub z początkiem kwietnia, na świat wyfruwają intensywnie żółte samce latolistków cytrynków i ich zielonkawe partnerki. Z zimowych kryjówek wylatują purpurowoczerwone pawiki z charakterystycznymi oczkami na skrzydłach i ceglastoczerwone pokrzywniki. Przyroda ożywa, a wraz z pierwszymi kolorowymi kwiatami w krajobrazie można dostrzec okazy różnych gatunków motyli. 

W metamorfozie tych owadów jest pierwiastek magiczny, pobudzający wyobraźnię i skłaniający ludzką fantazję do szukania wyjaśnień pozanaukowych. Co oznacza czerwony motyl i skąd pojawia się czarny motyl, co symbolizuje wzór na skrzydłach i czy można przypisywać mu znaczenie metafizyczne?

Kolory motyli – znaczenie różnych barw

Zacznijmy od spojrzenia na zagadnienie z perspektywy owada, bo pozwoli to zrozumieć nam skąd wzięły się różne kolory motyli. Znaczenie ubarwienia skrzydeł jest powiązane ze środowiskiem życia i ewolucją, gdyż jest wynikiem procesów adaptacyjnych. Jednym z czynników wpływających na kolory i wzory na skrzydłach jest zagrożenie ze strony drapieżników, które powoduje, że motyle przybierają barwy maskujące lub odstraszające.

Kolejna kwestia związana jest z termoregulacją. Ciemne skrzydła lepiej absorbują światło słoneczne. Wiele motyli, zwłaszcza tych mających skrzydła o dużej powierzchni, wykorzystuje to do podniesienia temperatury ciała, a uzyskana w ten sposób energia przydaje się również do rozgrzania mięśni przed lotem. Skrzydła pełnią więc funkcję paneli słonecznych, z czego chętnie korzysta każdy dorosły osobnik. Wróćmy jednak do interpretacji niezwiązanych z analizą naukową.

Jakie jest znaczenie i symbolika czarnego motyla?

Symbolika kolorów motyli jest rozumiana jako prekursor nadciągających zmian i duchowego rozwoju człowieka. Barwy skrzydeł oraz wzory na nich mają różne znaczenia zależnie od przekonań religijnych i wierzeń. Z czym utożsamiany jest czarny motyl? Znaczenie zmienia się zależnie od kontekstu kulturowego i szerokości geograficznej.  W Japonii czarne motyle kojarzone są z transformacją duchową i z duszami zmarłych. Są traktowane z szacunkiem i uznawane za istoty, które mają moc przechodzenia między światami. W Meksyku gatunek ćmy Ascalapha odorata, zwany również czarną wiedźmą lub motylem śmierci, jest postrzegany jako omen śmierci lub złych wydarzeń.

W kulturach zachodnich postać czarnego motyla wiąże się z mrocznymi lub nieznanymi aspektami życia. Co oznacza czarny motyl w ezoteryce? Otóż symbolizuje nadchodzące momenty wyzwań i głębokiej refleksji, wskazując, że zbliża się czas transformacji duchowej związanej z uwalnianiem się od przeszłości, w której odrzucamy stare wzorce i wkraczamy na nową ścieżkę życia. Negatywne konotacje zmieniają się w zależności od kultury i tradycji, choć zazwyczaj rozumiane są jako odrodzenie i odnowa życia na innym poziomie.

Co oznacza czerwony motyl?

Czerwień to kolor miłości, energii, motywacji i barwa o największej ekspresji. Starożytna świątynia Afrodyty w Knidos słynęła z przedstawiania wizerunków czerwonych motyli, symbolizujących miłość i namiętność greckiej bogini. W Chinach czerwony motyl jest uważany za znak wiecznej miłości, a w japońskim folklorze czerwone motyle są postrzegane jako dusze kochanków, uosabiając związek między miłością a śmiercią, a także pasją i poświęceniem.

Przy okazji czerwonych skrzydeł wróćmy na chwilę do spojrzenia naukowego. W jaki sposób natura wpływa na zmiany barw i skąd bierze się kolorowy motyl? Znaczenie ochronne jest tutaj dość oczywiste, bo wyrazista czerwień naśladuje jaskrawe, kontrastujące kolory prawdziwie toksycznych gatunków fauny i flory, więc od razu sygnalizuje niebezpieczeństwo dla drapieżników. 

Tutaj warto przytoczyć przykład zmiany barw w trakcie życia motyla. Według obserwacji naukowców gatunki, które miały całoroczne jaskrawoczerwone ubarwienie, informujące drapieżniki, że nie nadają się do spożycia, z biegiem czasu przeistoczyły się w motyle o czarnych skrzydłach – przykładem jest rusałka kratnik. To zjawisko można tłumaczyć przystosowaniem do maskowania się w czasie pory suchej – wysychająca roślinność odsłania glebę o ciemnym zabarwieniu, co wystawiało czerwonoskrzydłe osobniki na większe ryzyko.

Co oznacza kolorowy motyl? Przesłanie ukryte w barwach

Co oznacza kolorowy motyl w kulturze? Skojarzenia są w zasadzie wyłącznie pozytywne i można je odnaleźć w wielu tradycjach, od wierzeń Azteków po współczesne nauki ezoteryczne. Kolorowe motyle od wieków inspirują artystów i twórców literatury, a malarstwie czy sztuce symbolizują przemijanie i ulotność piękna. W kulturze rdzennych Indian Ameryki Północnej kolorowe motyle przynoszą szczęście i harmonię oraz pozytywną energię i nadzieję na lepszą przyszłość.

Żółte motyle są uznawane za symbole radości, energii i optymizmu. Niebieskoskrzydłe osobniki zwiastują dobre wiadomości, będąc symbolem spokoju i szczęścia. Motyle o skrzydłach białych kojarzą się z niewinnością i dobrem, a także z bliskością świata duchowego. Kolorowe motyle to stały element różnych kultur, który przypomina nam o cyklu życia, dążeniu do harmonii i dobrych wartości. I takiej interpretacji warto się trzymać, z pożytkiem dla nas samych.