Motyle to jedne z najpiękniejszych owadów latających. Ich symetryczne kształty i efektownie wybarwione skrzydła przyciągają uwagę fotografów, którzy niejednokrotnie poświęcają długie godziny na uchwycenie idealnego kadru z motylem w roli głównej. Jeśli i Ty chciałbyś utrwalić w ten sposób ulotną urodę motyli, zostań z nami. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki, ale praktyczny poradnik, który ułatwi Ci fotografowanie tych zjawiskowych stworzeń!
Kiedy jest najlepszy czas na fotografowanie motyli?
Artyści, którzy specjalizują się w makrofotografii, zgodnie twierdzą, że najlepszym momentem na zdjęcia z motylami, jest wczesny poranek lub późne popołudnie. Dobrze jest wybrać się na pobliską polanę, łąkę lub do ogrodu tuż po wschodzie słońca. Dlaczego? Motyle nocują schowane w kępach traw i na kwiatach. Kiedy promienie słoneczne powoli zaczynają ogrzewać ziemię, owady te stopniowo przesuwają się na szczyty źdźbeł, by skąpać się w słońcu. Przez krótki czas pozostają jakby zamrożone i są mniej płochliwe, co ułatwia wykonanie zdjęć. Wraz ze wzrostem temperatury powietrza motyle stają się coraz bardziej aktywne i trudniej „nakłonić” je do współpracy. Dlaczego jeszcze warto wybrać się na fotografowanie motyli wcześnie rano? Poranne słońce zapewnia miękkie i delikatnie rozproszone światło, dzięki czemu zdjęcia nie są prześwietlone i nie na widnieją na nich ostre cienie.
Podstawy fotografowania motyli – o czym musisz pamiętać?
Skoro wiesz już, o jakiej porze dnia najlepiej wykonać zdjęcia motyli w ich naturalnym środowisku, czas poznać kolejne wskazówki. Oto krótki poradnik, który pomoże Ci stworzyć udane fotografie tych owadów:
- poznaj zwyczaje i zachowania motyli – zanim zabierzesz się za robienie zdjęć, postaraj się bliżej poznać swojego „modela”. Dowiedz się, na jakich roślinach lubią odpoczywać motyle, jak je zwabić do ogrodu i jakie gatunki tych stworzeń mieszkają w Twojej okolicy.
- Wybierz odpowiednie miejsce – motyle znajdziesz w lesie, na torfowiskach, na łące, polanie, a także w swoim przydomowym sadzie i ogrodzie, o ile rosną w nim rośliny kwitnące.
- Zwróć uwagę na warunki pogodowe – wybierz ciepły i słoneczny dzień.
- Dobierz odpowiedni sprzęt – jeśli nie zależy Ci na profesjonalnym efekcie, dobry aparat w smartfonie w zupełności wystarczy. Jeżeli jednak chcesz, by Twoje zdjęcia wyglądały fachowo i pragniesz zaprezentować je szerszej publiczności, skorzystaj z aparatu bezlusterkowego z obiektywem makro.
- Bądź cierpliwy – fotografowanie motyli wymaga czasem sporej dawki cierpliwości. Oczekiwanie na odpowiedni moment lub idealne ustawienie może potrwać, ale efekty będą tego warte. Jeśli nie chcesz spłoszyć motyli, unikaj gwałtownych ruchów, zachowaj ciszę i postaraj się wtopić w otoczenie.
- Użyj trybu szybkiego ujęcia (burst mode) – motyle poruszają się szybko, dlatego używanie trybu szybkiego ujęcia pozwoli Ci zrobić serię zdjęć w krótkim czasie, co zwiększy szansę na uchwycenie idealnego kadru.
- Eksperymentuj z perspektywą – spróbuj fotografować motyle z różnych kątów i perspektyw. Czasami nietypowe ujęcia mogą przynieść najpiękniejsze rezultaty.
- Szanuj środowisko naturalne – nie niszcz naturalnych siedlisk motyli dla idealnego zdjęcia. Zadbaj również o bezpieczeństwo swojego „modela”. Nie dotykaj go, nie „poprawiaj” jego pozycji na gałęzi i nie łap go w locie. Nawet delikatny dotyk może uszkodzić motyle skrzydła, przez co owad już nigdy nie wzbije się w powietrze.
Mamy nadzieję, że znasz już odpowiedź na pytanie: „zdjęcie motyla – jak zrobić?”. Wymienione wyżej wskazówki przydadzą Ci się podczas fotografowania lokalnej fauny i flory. Jeżeli zaś po głowie chodzą Ci profesjonalne sesje zdjęciowe z motylami, zachęcamy do skorzystania z pomocy Motylarni Rozewie.
Sesje zdjęciowe z motylami w Motylarni Rozewie
Motylarnia Rozewie jest domem dla ponad kilkudziesięciu gatunków egzotycznych motyli z całego świata. Owady te mają do swojej dyspozycji ogromną, zieloną przestrzeń, po której mogą się swobodnie poruszać. Wśród naszych prześlicznych mieszkańców znajdziesz takich „skrzydlatych celebrytów” jak zjawiskowe niebieskie motyle (Morpho Peleides), motyle-zebry (Colobura Dirce) czy największe motyle dzienne na świecie (Pawica atlas). Każdy z naszych gości, czy to profesjonalista, czy amator, może wykonać przepiękne zdjęcia motyli w czasie, gdy te odpoczywają na roślinach, jedzą w paśnikach czy latają po obiekcie. Organizujemy również profesjonalne sesje zdjęciowe dla klientów indywidualnych i firm.
Egzotyczne motyle – zdjęcia
Motyle są symbolem piękna, delikatności, lekkości i ulotności. Taka symbolika idealnie wpisuje się w strategie marketingowe wielu firm kosmetycznych. Jeśli chcesz wykonać profesjonalną sesję produktową z udziałem egzotycznych motyli, lub jeśli potrzebujesz ich do stworzenia imponującego portretu bądź baśniowych kadrów, skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci osiągnąć wymarzony efekt!
Motyle na dłoni – zdjęcia
Potrzebujesz ujęć dłoni „ozdobionych” motylami? Nie próbuj tego rodzaju fotografii z przypadkowo złapanym „modelem”, bo biedak może przypłacić to życiem. Mamy duże doświadczenie w tego rodzaju sesjach fotograficznych. Wiemy, jak bezpiecznie ułożyć motyle na dłoniach, abyś zyskał piękny kadr, bez szkody dla tych delikatnych owadów. Zapraszamy do współpracy firmy kosmetyczne, jubilerskie i manikiurzystki, które chcą wzbogacić swoje portfolio o przyciągające spojrzenia fotografie z motylami.
Motyle – zdjęcia ślubne
Marzy się Wam wyjątkowa sesja ślubna z udziałem motyli? Jesteśmy do Waszej dyspozycji! Gwarantujemy, że podczas sesji poczujecie nie tylko „motyle w brzuchu”. Dzięki naszym podopiecznym Wasze zdjęcia ślubne staną się unikatową pamiątką, którą z dumą ozdobicie ściany w Waszym wspólnym domu.
Przeczytaj także: Zdjęcia z motylami – pomysły na sesje zdjęciowe, inspiracje