Motyle stanowią drugą co do wielkości grupę owadów na naszej planecie. Możemy je spotkać na każdym kontynencie oprócz Antarktydy, a badacze wyróżniają aż 150 000 różnych gatunków tych fascynujących stworzeń. Motyle zamieszkiwały Ziemię jeszcze na długo przed tym, zanim pojawił się na niej człowiek. Skamieliny z okresu triasu wskazują na to, że towarzyszyły one nawet dinozaurom! Jakie inne ciekawostki o motylach warto znać, by zabłysnąć w towarzystwie? Przygotowaliśmy dla Was garść interesujących informacji!
Ciekawostki o życiu motyli
Jednym z najbardziej interesujących zagadnień jest cykl życia motyli, który obejmuje aż cztery stadia rozwoju. Wszystko zaczyna się od maleńkiego, zapłodnionego jaja przyczepionego do liścia rośliny żywicielskiej. Czas inkubacji wynosi od kilku dni do kilku tygodni, u różnych gatunków motyli. Następnie z jaj wylęgają się larwy motyli (gąsienice), którym czas beztrosko mija na zjadaniu rośliny żywicielskiej i zwiększaniu masy swojego ciała. Może to potrwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Po tym czasie gąsienice zamieniają się w poczwarki i spędzają pod twardą osłoną kilkadziesiąt dni.
W kolejnym etapie poczwarka zmienia się w motyla, który, jako dorosły osobnik żyje bardzo krótko, a cała jego energia życiowa skupia się na znalezieniu partnera/partnerki i rozmnażaniu. Motyle, w zależności od gatunku, żyją zaledwie kilka dni lub kilka tygodni. W porównaniu z długością życia innych stworzeń to zaledwie moment. Jeśli chcecie prześledzić cykl życia motyla i na własne oczy zobaczyć te owady w kolejnych stadiach rozwoju, zapraszamy do Motylarni Rozewie. Wiemy wszystko o motylach i chętnie dzielimy się tą wiedzą z naszymi gośćmi i to niezależnie od tego, czy mają oni 5 lat, czy 50.
10 niesamowitych faktów o motylach, które Was zaskoczą!
Encyklopedyczne informacje o motylach często pozbawione są „smaczków”, które najbardziej interesują miłośników tych pięknych stworzeń. Co warto wiedzieć o motylach?
- Motyle rozróżniają znacznie więcej barw niż człowiek i potrafią wyczuwać zapachy z bardzo dużej odległości, a receptory smakowe mają nawet na odnóżach.
- Motyle są owadami zmiennocieplnymi, a temperatura ich ciała jest całkowicie zależna od warunków środowiskowych i zwykle jest wyższa niż temperatura ciała człowieka.
- Motyle są niezwykle wrażliwe na wszelkie zmiany zachodzące w zamieszkiwanym przez nie środowisku, dlatego badanie ich populacji dostarcza naukowcom cennych informacji o kondycji danego ekosystemu.
- Każdy gatunek motyla ma niepowtarzalny kształt skrzydeł.
- Niektóre gatunki motyli podróżują na bardzo duże odległości. Przykładem może być Motyl Monarcha, który każdego roku pokonuje trasę z Kanady do Meksyku o długości ponad 4800 km!
- Różnorodna kolorystyka skrzydeł motyli i wzory na nich nie są przypadkowe. Służą one do odstraszania drapieżników, a zjawisko to nazywa się mimikrą.
- Motyle, jako jedne z nielicznych owadów, żywią się tylko i wyłącznie pokarmem płynnym.
- Ssawka motyla, czyli organ służący do pobierania pokarmów, może być nawet kilka razy dłuższa od ciała motyla.
- Podczas spijania nektaru motyle przenoszą pyłek kwiatowy pomiędzy kwitnącymi roślinami, dlatego uznawane są, zaraz obok pszczół, za najefektywniejszych zapylaczy.
- Motyle przepadają za lekko sfermentowanymi owocami. Rozkładając ten przysmak w ogrodzie, zwabisz do niego stado latających smakoszy.
Największy i najmniejszy motyl na świecie
Największym motylem dziennym na świecie jest Ornithoptera alexandrae z rodziny paziowatych. Rozpiętość skrzydeł tego motyla wynosi od 17 do 27 cm! Ornithoptera alexandrae został odkryty w 1906 roku na Nowej Gwinei przez angielskiego entomologa Alexandra Meekera. Od tego czasu niewiele osobników tego gatunku zostało zaobserwowanych w naturze. Samce Ornithoptera alexandrae mają piękne czarne skrzydła z metalicznym, niebieskim lub zielonym połyskiem oraz białymi i żółtymi wzorami. Samice są mniej okazałe. Mają brązowe skrzydła z ciemniejszymi i jaśniejszymi plamami oraz bardziej stonowany wzór niż samce.
Największym motylem nocnym na świecie jest zaś Pawica Atlas, którą można podziwiać w naszej Motylarni. Co ciekawe, dorosłe osobniki Pawicy Atlas nie pobierają pokarmu, gdyż nie posiadają one otworu gębowego. Z tego powodu umierają zaledwie po kilku dniach. A jak to wygląda na naszym krajowym podwórku? Największy motyl w Polsce to Zmierzchnica Trupia Główka, której rozpiętość skrzydeł wynosi do 14 cm.
Najmniejszy motyl na świecie to ćma z gatunku Stigmella microtheriella, którą można spotkać w Europie i Nowej Zelandii. Rozpiętość jej skrzydeł to maksymalnie 4 mm. Z kolei najmniejszym motylem w Polsce jest Dostojka Dia z rodziny rusałkowatych, o rozpiętości skrzydeł do 36 mm. Chcesz dowiedzieć się więcej o motylach? Na naszym blogu znajdziesz wiele cennych informacji o tych owadach. Zapraszamy do dalszej lektury oraz do odwiedzenia Motylarni Rozewie. Czekamy na Was codziennie od godziny 10.00 do 18.00. Możemy się pochwalić najbardziej zróżnicowaną hodowlą motyli egzotycznych w kraju!